Հզորության մեծ պաշար ունենք, երբևիցե խնդիր չենք կարող ունենալ. ՀԿԾՀ նախագահը՝ էլեկտրաէներգիայի մասին
Հզորության մեծ պաշար ունենք, երբևիցե խնդիր չենք կարող ունենալ. ՀԿԾՀ նախագահը՝
էլեկտրաէներգիայի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը էլեկտրաէներգիայի արտադրական հզորության, սպառողների պահանջարկը բավարարելու խնդիր չունի և չի կարող ունենալ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում վստահեցրեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը:
«Մենք ունենք ատոմակայանի պարտադրած 141 օր կանգառ, ՀԱԷԿ-ի ծառայության ժամկետի երկարաձգման ամենահիմնական  աշխատանքներն են այս տարի իրականացվելու են: Բնականաբար այդ էլեկտրաէներգիան պետք է փոխարինեինք մեր եղած ռեսուրսով, փոխարինվել է Հրազդան ջէկ-ի արտադրության ռեսուրսով: Հրազդան ջէկ-ի արտադրությամբ կազմվել է հաշվեկշիռ և սակագները սահմանվել են: Մայիսին հնարավորություն է եղել էժան էլեկտրաէներգիա ներմուծել Վրաստանից»,-ասաց Բաղրամյանը:
Այսպիսով` ներմուծված հզորության չափով Հրազդանի ջէկ-ը կանգնեցվել է: ՀԾԿՀ նախագահը ներկայացրեց Հրազդան ջէկ-ի սակագները. «Էլեկտրաէներգիան շուրջ 33 դրամ է, Վրաստանից ներմուծվում է մոտ 24 դրամով: Այսինքն՝ ամեն կվտ-ում 9 դրամ օգուտ է ստեղծվում համակարգում: Եվ այդ օգուտները մյուս տարի սակագները վերանայելիս իջեցվելու են սակագներից»:
Մինչև պատերազմում Արցախում տարածքներ կորցնելը, էժան էլեկտրաէներգիա էր ներկրվում այնտեղից: «Մինչև պատերազմը նախատեսված էր 300-330 մլն ներկրում անել: Դա շատ ավելի էժան գնով էր մատակարարվում, քան հիմա փոխարինել ենք»,-ասաց Բաղրամյանը:
Էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը առաջնահերթ բավարարվում է ամենաէժան կայաններով, իսկ չբավարարող մասը լրացվում է ջերմակայաններով: «Հզորությունների այնքան մեծ պաշար ունենք, երբևիցե խնդիր չենք ունենա: Ունենք տեղակայված շուրջ 3000 մեգավատտ հզորություն, մեր պիկային հզորությունը հասնում է 1200 մեգավատտի»,-ասաց Բաղրամյանը:
Պահանջարկը սկզբում բավարարվում է ամենաէժան էլեկտրաէներգիայով՝ ատոմակայան, հիդրոէլեկտրակայանների կասկադներ, հետո նոր պահանջարկի պակասող մասը լրացնում է ջերմակայանը՝ որպես ամենաթանկ կայան: «Հզորության կամ մեր սպառողների պահանջարկը բավարարելու խնդիր չունենք, այլ հարց է, որ արտադրության կառուցվածքի փոփոխությունը բերում է արտադրող կայաններում արտադրության սակագնի թանկացման»,-ասաց նա:

Есть большой резерв мощности, у нас не будет проблем: председатель КРОУ об электроэнергии
В Армении нет, и не может быть проблем с производственной мощностью электроэнергии и с удовлетворением спроса потребителей.
Как сообщает Арменпресс, в этом в НС журналистов заверил председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Гарегин Баграмян.
«АЭС остановлена на 141 день. Основные работы по продлению срока службы АЭС будут проведены в этом году. Естественно, нам пришлось заменить эту электроэнергию имеющимися у нас ресурсами, ее заменили производственным ресурсом Разданской ТЭЦ. Составлен баланс по производству Разданской ТЭЦ, установлены тарифы. В мае появилась возможность импортировать дешевую электроэнергию из Грузии», - сказал Гарегин Баграмян.
Таким образом, Разданская ТЭЦ остановлена в соответствии с импортированной мощностью. Председатель КРОУ представил тарифы Разданской ТЭЦ. «Электроэнергия ТЭЦ стоит около 33 драмов, около 24 драмов стоит импортируемая из Грузии. Другими словами, в системе создается прибыль в размере 9 драмов за киловатт. И это будет вычтены из тарифов, когда тони будут пересмотрены в следующем году».
До потери территорий в Арцахе во время войны, оттуда поступала дешевая электроэнергия. «До войны планировалось импортировать на 300-330 миллионов. Она поставлялась по гораздо более низкой цене, чем та, которой мы заменили сейчас», - отметил Гарегин Баграмян.
Спрос на электроэнергию удовлетворяют вначале самые дешевые станции, а остальную часть дополняют тепловые электростанции. «У нас много мощностей, и у нас никогда не будет проблем. Есть около 3 000 мегаватт установленной мощности, пиковая мощность достигает 1 200 мегаватт», - сообщил Баграмян.
Спрос вначале удовлетворяется самой дешевой электроэнергией - атомными электростанциями, каскадами гидроэлектростанций, затем недостающую часть нового спроса заполняет тепловая электростанция, как самая дорогая станция. «У нас нет проблем с электроэнергией или с удовлетворением спроса наших потребителей, проблема в том, что изменение структуры производства приводит к увеличению тарифов на продукцию на производственных станциях», - сказал он.