ՊՆ-ն հերքում է հայ զինծառայողների կողմից Ադրբեջանի սահմանը հատելու լուրը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվութունն է տարածել, ըստ որի՝ հունիսի 1-ի երեկոյան 40 հայ զինծառայող հատել է Ադրբեջանի սահմանը, ինչից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները «ստիպել են նրանց վերադառնալ ելման դիրքեր»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը.
«Ակնհայտ է, որ նմանատիպ ապատեղեկատվությունն ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շրջանառության մեջ է դնում ՀՀ զինված ուժերի կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությունը սրելու փորձերի վերաբերյալ միջազգային հանրության շրջանում տպավորություն ստեղծելու, և Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից մայիսի 12-ին և 13-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներթափանցելու սադրանքը հակակշռելու նպատակով։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը, ո՛չ հունիսի 1-ին և ո՛չ էլ դրան նախորդող օրերին, Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանը չեն հատել, և դրա վերաբերյալ բոլոր պնդումներն այդ երկրի պաշտպանական գերատեսչության կողմից տարածվող ապատեղեկատվություն են, որի ծավալը, վերջին շրջանում, էապես ավելացել է։ Մասնավորապես՝ օրեր առաջ էլ Ադրբեջանի ՊՆ-ն պնդում էր, թե հայկական կողմը կրակ է բացել ինչպես հայ-ադրբեջանական սահմանին, այնպես էլ Շուշիի ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի վրա, ինչը հերքվեց, համապատասխանաբար՝ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության և Արցախի Հանրապետությունում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորախմբի հրամանատարության կողմից»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

YEREVAN, JUNE 2, ARMENPRESS. The Defense Ministry of Armenia has denied the statement of the Azerbaijani defense ministry according to which in the evening of June 1, 40 Armenian servicemen crossed Azerbaijan’s border after which the Azerbaijani armed forces “forced them to return to their initial positions”.
“It’s obvious that the Azerbaijani military-political leadership is circulating such disinformation for creating an impression within the international community that the Armenian Armed Forces are attempting to escalate the situation on the Armenian-Azerbaijani border, as well as for counterbalancing the provocation on infiltrating into Armenia’s territory by the Azerbaijani armed forces on May 12 and 13.
Armenia’s defense ministry announces that the Armenian Armed Forces have not crossed Azerbaijan’s border neither on June 1 nor in the days preceding it, and all claims over this are disinformation spread by that country’s defense ministry, the scale of which has greatly increased in the recent period. In particular, recently the Azerbaijani defense ministry was claiming that the Armenian side has opened fire both on the Armenian-Azerbaijani border and towards the Azerbaijani positions deployed in the direction of Shushi, which was denied respectively by the Armenian Defense Ministry and the command of the Russian troops who carry out peacekeeping mission in the Republic of Artsakh”, the statement says.