Սահմանագծումը պետք է իրականացվի որպես կողմերի միջև բանակցությունների մի մաս. Ֆրանսիայի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիան իր խորը մտահոգությունն է հայտնում Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին միջադեպերի աճի կապակցությամբ, որոնցից ամենաթարմը 2021 թվականի մայիսի 26-ի լույս 27-ի գիշերը ադրբեջանական ուժերի կողմից 6 հայ զինվորների գերեվարումն է: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասված է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարության տարածած հայտարարության մեջ:
«Ֆրանսիան կողմերին կոչ է անում առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել և զերծ մնալ ցանկացած սադրանքից: Երկու երկրների միջև սահմանի սահմանազատումը և սահմանագծումը պետք է իրականացվի որպես կողմերի միջև բանակցությունների մի մաս, առանց որևէ հետագա գործողության»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն նաև հիշեցնում է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ մայիսի 13-ի հայտարարությունը:
Ելիսեյան պալատը ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հեռախոսազրույցի առնչությամբ հայտարարել էր, որ տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության վերականգնման նպատակով իրավիճակը հնարավոր է կարգավորել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջոցով։
«Էմանուել Մակրոնը վերահաստատել է Ֆրանսիայի հավատարմությունը Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության նկատմամբ և ընդգծել է Հայաստանի սուվերեն տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի անհապաղ դուրսբերման անհրաժեշտությունը»,- ասված է Ելիսեյան պալատի հայտարարության մեջ:

Demarcation should be carried out as part of negotiations between the sides – French MFA
YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. France expresses concern over the rise of incidents on the Armenian-Azerbaijani border, the latest of which is the incident of capturing 6 Armenian servicemen by Azerbaijani forces overnight May 26-27, ARMENPRESS report, reads the Foreign Ministry of France.
''France calls on the sides to demonstrate maximal restraint and refrain from any type of provocations. Demarcation and delimitation between the two states should be carried out as part of negotiations between the sides, without any successive action՛՛, reads the statement.
The French Foreign Ministry reminds the May 13 statement of French President Emmauel Macron. The Élysée Palace had announced that for restoring security and stability in the region, the situation can be solved through the UNSC.
‘’Emmanuel Macron has reaffirmed commitment to the territorial integrity of Armenia and emphasized the necessity for an immediate withdrawal of the Azerbaijani armed forces form the sovereign territory of Armenia’’, reads the statement of the Élysée Palace.