Զիջման մասին խոսք լինել չի կարող, ադրբեջանական զինուժը պետք է դուրս գա ՀՀ տարածքից. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պետք է հետևողական, հաստատակամ ու ոչ նյարդային քայլերով հասնի երկրի տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ Կութ համայնքի բնակիչների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այսօրվա իրավիճակը հստակ է, որ Ադրբեջանը խախտել է ՀՀ պետական սահմանը, այստեղ զիջման մասին խոսք լինել չի կարող, որովհետև, եթե մենք մեր սահմանը զիջենք, դա նրանց ավելի է ոգևորելու: Մենք հստակ ասում ենք, որ միջազգային իրավունքի համաձայն՝ սա մեր սուվերեն տարածքն է, և Ադրբեջանի զինված ուժերը միանշանակ պետք է մեր տարածքից դուրս գան: Եվ այստեղ է, որ մեր հաստատակամությունը պետք է հստակ երևա, բայց մյուս կողմից մենք չպետք է թույլ տանք, որ իրավիճակը վերահսկողությունից դուրս գա: Մենք այսօր առաջինը դիվանագիտական եղանակներով պետք է այս օրակարգը առաջ մղենք և հստակ միջազգային պահանջ դնենք»,- ասաց նա:
Փաշինյանը հավելեց, որ Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն, Հնդկաստանը, այլ երկրներ հստակ ընդունում են, որ ադրբեջանական զինուժը ներխուժել է ՀՀ տարածք և պետք է դուրս գա, ԵՄ խորհրդարանն ընդունել է բանաձև, որտեղ այս փաստը հստակ արձանագրել է, Ռուսաստանն էլ հստակ ընդունում է, որ դա ՀՀ տարածքն է:

YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. Armenia must achieve the withdrawal of the Azerbaijani troops from its territory with consistent, determined and non-nervous steps, Caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan said at the meeting with the residents of bordering Kut community in Gegharkunik province.
“Today’s situation is clear - Azerbaijan has violated the state border of Armenia, there can’t be any talk on concession here, because if we concede our border, it will further encourage them. We clearly state that according to the international law this is our sovereign territory, and the armed forces of Azerbaijan must definitely leave our territory. And this is where our determination must be clear, but on the other hand we must not allow the situation to get out of control. Today we firstly need to push forward this agenda with diplomatic means and put a clear international demand”, he said.
Pashinyan stated that France, the United States, India and other countries clearly accept that the Azerbaijani military has invaded the Armenian territory and must be withdrawn, the European Parliament has adopted a resolution clearly recording this fact, Russia also clearly accepts that this is an Armenian territory.