«Հայաստան» հիմնադրամը հրապարակել է տեղեկագիր Արցախում իրականացվելիք ծրագրերի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը տեղեկագիր է հրապարակել Արցախում իրականացվելիք ծրագրերի մասին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ համաձայն տեղեկագրի՝ աշխարհասփյուռ հայերի նվիրատվությունների շնորհիվ Արցախում մեկնարկել են բնակարանաշինության և ենթակառուցվածքների զարգացման լայնածավալ ծրագրեր:
Այս փուլում ընդհանուր առմամբ կներդրվի 70 միլիոն ԱՄՆ դոլար. կկառուցվեն 85 տուն, 1008 բնակարան և 54.5 կմ ճանապարհ:
Նշվում է, որ յուրաքանչյուր ծրագրի մանրամասները կհրապարակվեն հաջորդ տեղեկագրում:
Հիմնադրամը նաև տեղեկացնում է, որավարտվել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի և «Օղակ» հասարակական կազմակերպության համագործակցությամբ իրականացված «Հոգեբանական առաջին օգնություն» ծրագրի առաջին փուլը։
Ծրագրի շրջանակներում 25 մասնակից տարբեր մարզերից վերապատասրատվել են՝ ստանալով սահմանամերձ համայնքներում ճգնաժամային իրավիճակում հայտնված բնակիչներին հոգեբանական առաջին օգնության տրամադրման ինչպես տեսական, այնպես էլ գործնական հմտություններ։
Հիմնադրամի և Սմարթ Արմենիա ՀԿ–ի նոր նախաձեռնության շնորհիվկստեղծվեն մասնագիտական զարգացման մի շարք հնարավորություններԱրցախյան երկրորդ պատերազմի մասնակիցների և նրանց ընտանիքների համար:Մասնակիցը դառնալով իրենց նախընտրած դասընթացների՝ ծրագրի շահառուները ձեռք կբերեն նոր գիտելիքներ և հմտություններ, ինչպես նաև կստանան աջակցություն աշխատաշուկայում ինտեգրման գործընթացում:

YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. The Hayastan All-Armenian Fund issued an update on the projects that are being implemented.
Thanks to the generosity of Armenians around the world, large scale housing and infrastructure projects have started in Artsakh.
In total 1,008 apartments, 85 houses and 54.5km of interconnecting roads will be constructed at a total cost of $70m as part of this phase.
The Fund also announced the completion of Phase One of the "Psychological First Aid" project implemented in cooperation with "Oghak" NGO.
As part of the initiative, 25 participants from various regions received both theoretical and practical skills to enable them to provide psychological first aid to residents of border communities in crisis situations.
11 servicemen have regained their hearing thanks to devices provided by the Fund.
In cooperation with Smart Armenia, new opportunities will be created for war veterans to take their career to a new level and ensure a better future for all.
The initiative will see all beneficiaries retrained in their chosen field, gain new skills and receive support with new job opportunities.