Հայ գերիների նկատմամբ բռնությունների կիրառումը Ժնևյան կոնվենցիայի խախտում է. ԵԽ պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում այսօր հայ ռազմագերիների գտնվելու փաստն ուղղակի անընդունելի է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին մայիսի 20-ին Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմի համատեքստում ռազմագերիների թեմայով քննարկմանը հայտարարեց քննարկման նախաձեռնող, ԵԽ սոցիալիստների ու դեմոկրատների առաջադեմ դաշինքի խմբակցության անդամ, պորտուգալացի պատգամավոր Իզաբել Սանտոսը:
«Մենք զեկույցներ ենք տեսնում այն մասին, որ նրանք (խմբ.- հայ ռազմագերիները) ենթարկվում են բռնությունների ու արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի: Սա Ժնևյան կոնվենցիայի հստակ խախտում է: Մենք պահանջում ենք բոլոր ռազմագերիների ազատ արձակում՝ առանց նախապայմանների»,- հայտարարեց ԵԽ պատգամավորը՝ ընդգծելով, որ 2020 թվականի նոյեմբերին կնքված եռակողմ համաձայնագիրը պետք է ամբողջությամբ կյանքի կոչվի:
Սանտոսն ընդգծել է, որ թե՛ հայկական, թե՛ ադրբեջանական կողմերը պետք է հրաժարվեն իրենց թշնամական հռետորաբանությունից ու վերադառնան բանակցային սեղանին՝ աշխատելով Մինսկի խմբի հետ: «Բանակցային քաղաքական կարգավորումը, հիմնված հիմնարար իրավունքների ճանաչման վրա, միակ ճանապարհն է՝ տարածաշրջանում ունենալու խաղաղ ու կայուն ապագա»,- եզրափակեց պորտուգալացի պատգամավորը:

Violence against Armenian POWs is violation of Geneva Convention – MEP Isabel Santos
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. The fact that Armenian prisoners of war are today held in Azerbaijan is unacceptable, Member of the European Parliament (Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats) Isabel Santos from Portugal said at the plenary session of the European Parliament during debates on the Armenian POWs of the Nagorno Karabakh war.
“We see reports that they [Armenian POWs] are subjected to violence and humiliating treatment. This is a clear violation of the Geneva Convention. We demand the release of all prisoners of war without pre-conditions,” Santos said, emphasizing that the November 2020 trilateral agreement must be fully implemented.
She called on the sides to abandon hostile rhetoric and return to the negotiations table by working with the OSCE Minsk Group. “A negotiated political resolution based on the recognition of fundamental rights is the only way to have a peaceful and stable future in the region.”