Ինչ է նախատեսում ՀԱՊԿ ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման կանոնակարգը. որոշումների կայացումից մինչև վերահսկողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին մայիսի 12-ին և 13-ին իրականացված սադրանքներից հետո Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Հավաքական պայմանագրի կազմակերպությանը՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խորհրդակցությունների և Հավաքական անվտանգության կազմակերպության 2010 թվականի դեկտեմբերի 10-ի Ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման կանոնակարգով նախատեսված ընթացակարգերի մեկնարկի համար:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման կանոնակարգը (ոչ պաշտոնական թարգմանություն):
ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման կարգի մասին
1. Ընդհանուր դրույթներ
1.1. Սույն կանոնակարգը սահմանում է ճգնաժամային իրավիճակների կանխարգելման (կարգավորման) առաջարկների և ՀԱՊԿ անդամ երկրներին անհրաժեշտ օժանդակության տրամադրման, ինչպես նաև համապատասխան որոշումներ կայացնելու մեխանիզմի պատրաստման գործառույթները:
Ճգնաժամային իրավիճակները կանխելու (կարգավորելու) համատեղ միջոցառումների վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու մեխանիզմը նախատեսում է Կազմակերպության և ՀԱՊԿ անդամ պետությունների մարմինների գործողությունների հաջորդականությունը և դրանց փոխգործակցությունը:
1.2. Համատեղ գործողությունների վերաբերյալ ճգնաժամային իրավիճակները կանխելու համար որոշումների ընդունումն իրականացվում է համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության կանոնադրության, ՀԱՊԿ-ում կնքված այլ միջազգային պայմանագրերի: Սույն Կանոնակարգով նախատեսվում է պաշտպանել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների անվտանգությունը, կայունությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, ինչպես նաև համատեղ հակազդեցություն ցուցաբերել կոլեկտիվ անվտանգության մարտահրավերներին և վտանգներին:
1.3. Սույն Կանոնակարգի նպատակով դրանում օգտագործվող տերմինները նշանակում են.
«Ճգնաժամային իրավիճակ» - ՀԱՊԿ անդամ մեկ կամ մի քանի երկրներում իրավիճակի աճող սրացում, որն ուղղակիորեն սպառնում է նրա (նրանց) անվտանգությանը, կայունությանը, տարածքային ամբողջականությանը, ինքնիշխանությանը և կարող է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների անհրաժեշտ օժանդակության բացակայության պայմաններում բերել այդ երկրի (երկրների) կողմից գործառույթները կատարելու անկարողությանը և (կամ) կոլեկտիվ անվտանգության տարածաշրջանի ապակայունացմանը:
«Արտակարգ իրավիճակ» - վթարի, վտանգավոր բնական երեւույթի, աղետի, բնական կամ այլ աղետի հետևանք, որը կարող է հանգեցնել մարդկային զոհերի, մարդու առողջության կամ շրջակա միջավայրի վնասների, նյութական զգալի կորուստների և մարդկանց կենսապայմանների խաթարման;
«Մարդասիրական օգնություն» - անհատույց օգնություն, որը տրամադրվում է ճգնաժամային իրավիճակներից տուժած բնակչության խմբերին բժշկական և սոցիալական օգնություն ցուցաբերելու համար;
«Նյութատեխնիկական օժանդակություն» - ապրանքների մատակարարման, աշխատանքի կատարման, արտոնյալ և (կամ) անվճար հիմունքներով իրականացվող ծառայությունների մատուցման օժանդակություն՝ պետական մարմիններին ֆինանսական միջոցներ, սարքավորումներ, տրանսպորտ և իրենց գործառույթների իրականացման համար անհրաժեշտ նյութատեխնիկական միջոցների այլ տեսակներ տրամադրելու նպատակով:
«Առաքելություն» - անդամ պետությունների մասնագետների խումբ, որը բաղկացած է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ներկայացուցիչներից, որոնք նշանակվել են սույն Կանոնակարգի համաձայն և ժամանակավորապես ուղարկվում են ճգնաժամային գոտի՝ իրավիճակը վերահսկելու, իրավիճակին տեղում ծանոթանալու և Կազմակերպության կողմից՝ ճգնաժամային իրավիճակը կանխելուն (հանգուցալուծմանն) ուղղված հետագա քայլերի մասին առաջարկություններ մշակելու, ինչպես նաև ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի կողմից սահմանված այլ գործառույթներ իրականացնելու նպատակով։
«Համալիր օպերատիվ-կանխարգելիչ գործողություն» - Ներքին գործերի մարմինների (ոստիկանության), անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների կողմից համատեղ և մեկ պլանի համաձայն իրականացվող օպերատիվ-որոնողական, վերահսկողական, կանխարգելիչ և այլ միջոցառումների շարք՝ Ներքին գործերի մարմինների և հատուկ ծառայությունների, սահմանապահ գերատեսչությունների և այլ պետական մարմինների կողմից՝ համաձայն իրենց ազգային օրենսդրության:
1. Մոնիտորինգ
2.1. ՀԱՊԿ քարտուղարությունը անընդհատ հավաքում և վերլուծում է տեղեկատվությունը Կազմակերպության պատասխանատվության ոլորտում իրավիճակի և զարգացման միտումների վերաբերյալ` ճգնաժամային իրավիճակների նախադրյալները պարզելու համար:
2.2. Ճգնաժամային իրավիճակի նախադրյալները պարզվելու պարագայում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը անհապաղ`
- նախաձեռնում է ՀԱՊԿ մշտական խորհրդի գումարումը.
- անձամբ կամ իր ներկայացուցչի (ներկայացուցիչների) միջոցով քարտուղարության ղեկավարության և (կամ) ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի ղեկավարությունից խորհրդակցություններ է անցկացնում անդամ պետության ղեկավարության հետ, որի տարածքում կան նախադրյալներ ճգնաժամային իրավիճակի համար.
- տեղեկացնում է խորհրդի նախագահին առկա իրավիճակի մասին և առաջարկություններ ներկայացնում ճգնաժամային իրավիճակը կանխելու (կարգավորելու) առաջնահերթ միջոցառումների վերաբերյալ:
2.3. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի զեկույցի հիման վրա Խորհրդի նախագահը, Խորհրդի անդամների հետ խորհրդակցելուց հետո որոշում է կայացնում համատեղ խորհրդակցությունների մեխանիզմի օգտագործման նպատակահարմարության մասին` համաձայն սույն Կանոնակարգի 3.2 կետի:
1. Առաջարկությունների նախապատրաստումը
3.1. Ճգնաժամային իրավիճակը կանխելու (կարգավորելու) համատեղ միջոցառումների վերաբերյալ առաջարկությունների պատրաստումն իրականացվում է ՀԱՊԿ իրավասության ներքո՝ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, Պաշտպանության նախարարների խորհրդի կողմից, Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի, Մշտական խորհրդի, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների մարմինների, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի և ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հետ միասին, որոնց պաշտոնական բողոքարկման հիման վրա քննարկվում է համատեղ միջոցառումների անցկացման հարցը:
3.2. Խորհրդի կողմից իրականացվում է ՀԱՊԿ անդամ երկրների համատեղ գործունեության համակարգումը հավաքական անվտանգության ապահովման համար:
Ճգնաժամային իրավիճակի կամ դրա նախապայմանների առկայության դեպքում այն կանխելու (կարգավորելու) համար համաձայնեցված միջոցառումներ ձեռնարկելու նպատակով ցանկացած անդամ պետության առաջարկով, անմիջապես՝ ոչ ուշ, քան Խորհրդի նախագահին դիմելուց հետո երեք օրվա ընթացքում, գործի է դրվում համատեղ խորհրդակցությունների մեխանիզմը: Ընդ որում՝ Խորհրդի արտահերթ նստաշրջանները, ինչպես նաև Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, Պաշտպանության նախարարների խորհրդի, Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համապատասխան նիստերը կարող են անցկացվել տեսակոնֆերանսի ձևաչափով:
Խորհուրդը, ՀԱՊԿ անդամ մեկ կամ մի քանի պետությունների, որի (որոնց) տարածքում առաջանում է ճգնաժամային իրավիճակ, պաշտոնական դիմումի հիման վրա որոշում է կայացնում օգնություն տրամադրել և (կամ) իրականացնել այլ միջոցառումներ, որոնք անհրաժեշտ է համարում իրավիճակը կայունացնելու համար:
3.3. Սույն Կանոնակարգի 3.2 կետով համաձայն Խորհրդի նախագահին դիմելուց հետո 24 ժամվա ընթացքում տեղի է ունենում Մշտական խորհրդի նիստ` անդամ պետությունների միջև առկա իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվության անհապաղ փոխանակման նպատակով:
3.4. Ճգնաժամային իրավիճակի կամ դրա նախապայմանների դեպքում ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհուրդը
- իրականացնում է խորհրդակցություններ անդամ պետությունների արտաքին քաղաքական դիրքորոշումները համակարգելու նպատակով` իրավիճակի բացասական զարգացումները կանխելու համար.
- նախապատրաստում է ճգնաժամային իրավիճակը կանխելու (կարգավորելու) քաղաքական միջոցառումների վերաբերյալ առաջարկություններ, ինչպես նաև անհրաժեշտության դեպքում առաջարկություններ է ներկայացնում լիազորված անձի նշանակման և նրա մանդատի վերաբերյալ:
- Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի հետ համատեղ առաջարկություններ է ներկայացնում Խորհրդին Առաքելության կազմի, նրա խնդիրների և ճգնաժամային գոտում տեղակայման վերաբերյալ.
- համակարգում է ՀԱՊԿ գործողությունները միջազգային կազմակերպությունների հետ.
- անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի հետ համատեղ համակարգում է ՀԱՊԿ անդամ երկրների ջանքերը՝ ուղղված ճգնաժամային իրավիճակի կանխմանը (կարգավորմանը):
3.5. Ճգնաժամային իրավիճակի կամ դրա նախապայմանների դեպքում Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեն
- ՀԱՊԿ օժանդակ մարմինների հետ միասին մշակում և առաջարկություններ է ներկայացնում Խորհրդի քննարկմանը՝
1) ճգնաժամային իրավիճակի կանխարգելմանը (կարգավորմանը) ուղղված միջոցառումների իրականացման մասին, ներառյալ հումանիտար և նյութատեխնիկական օգնության տրամադրումը.
2) համապարփակ օպերատիվ և կանխարգելիչ գործողությունների իրականացման մասին:
- Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի հետ համատեղ․
3) առաջարկություններ է ներկայացնում Խորհրդին Առաքելության կազմի, դրա խնդիրների և ճգնաժամային գոտում տեղակայման վերաբերյալ,
4) համակարգում է ՀԱՊԿ անդամ երկրների ջանքերը ՝ ուղղված ճգնաժամային իրավիճակի կանխմանը (կարգավորմանը):
3.6 Ճգնաժամային իրավիճակի կամ դրա նախապայմանների առաջացման դեպքում Պաշտպանության նախարարների խորհուրդն Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի հետ միասին՝ ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների օգտագործման վերաբերյալ կոլեկտիվ որոշումներ կայացնելու և իրականացնելու կարգի կանոնակարգի համաձայն, մշակում և Խորհրդի քննարկմանն է ներկայացնում ուժերի և միջոցների կազմի, ժամկետի, տեղակայման և օգտագործման վերաբերյալ առաջարկներ, որոնք անհրաժեշտ են.
- ուժի կիրառման պատրաստակամություն ցուցաբերելու նպատակով ՀԱՊԿ անդամ ցանկացած պետության տարածքում նախազգուշական տեղակայման համար,
- ՀԱՊԿ մեկ կամ ավելի անդամ պետությունների անվտանգությանը, կայունությանը, տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը սպառնացող զինված հարձակումը կանխելու կամ հետ մղելու համար,
- ՀԱՊԿ անդամ պետություններում բռնի գործողությունների կանխարգելման, զսպման և դադարեցման համար,
- հակազդեցություն այլ մարտահրավերներին և սպառնալիքներին, ինչպես նաև արտակարգ իրավիճակների վերացման համար:
3.7. Քարտուղարությունը, Միավորված շտաբը և ՀԱՊԿ մշտական խորհուրդը, համագործակցելով ՀԱՊԿ անդամ պետությունների շահագրգիռ նախարարությունների և ստորաբաժանումների հետ, ոչ ուշ, քան եռօրյա ժամկետում, պետք է նախապատրաստեն առաջարկություններ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, Պաշտպանության նախարարների խորհրդի և/կամ Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի քաղաքական և դիվանագիտական միջոցառումների, կոլեկտիվ անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների օգտագործման, հումանիտար, նյութական, տեխնիկական և այլ օգնության տրամադրման, ճգնաժամային իրավիճակը կանխելու (կարգավորելու) համար անհրաժեշտ այլ միջոցառումների իրականացման  վերաբերյալ:
3.8. Գլխավոր քարտուղարը և ՀԱՊԿ մշտական խորհուրդը, ըստ անհրաժեշտության, խորհրդակցություններ են անցկացնում ռազմաքաղաքական և անվտանգության հարցերի շուրջ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների դիրքորոշումները համակարգելու, Խորհրդի, Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, Պաշտպանության նախարարների խորհրդի, Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի՝ ճգնաժամային իրավիճակի կանխարգելման (կարգավորման) համատեղ միջոցառումների իրականացման հետ կապված հարցերի վերաբերյալ փաստաթղթերի և որոշումների նախագծերի նախապատրաստումը կազմակերպելու համար՝ ստացված ցուցումներին համապատասխան։
3.9. Խորհրդի, Արտաքին գործերի նախարարների, Պաշտպանության նախարարների խորհուրդների, Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի քննարկմանը ներկայացված փաստաթղթերի նախագծերն ուղարկվում են ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի կողմից «Շատ հրատապ» և «Հույժ հրատապ» կնիքով և տեղեկացվում են համապատասխան պաշտոնատար անձանց ստանալուց անմիջապես հետո:
3.10. Անհրաժեշտության դեպքում է կատարել
Խորհրդի արտահերթ նստաշրջանների և Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, Պաշտպանության նախարարների խորհուրդների, Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստերի քննարկմանը ներկայացված փաստաթղթի նախագծի ներքին հաստատման անհրաժեշտության դեպքում այն համարվում է համաձայնեցված, եթե ՀԱՊԿ անդամ պետությունը ՀԱՊԿ քարտուղարությանը չի ներկայացնում պաշտոնական մեկնաբանություններ և առաջարկներ ոչ ուշ, քան հաստատման ներկայացված նախագիծը ստանալուց հետո երեք օրվա ընթացքում:
Խորհրդի նստաշրջանների և Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, Պաշտպանության նախարարների խորհուրդների, Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստերի քննարկմանը ներկայացված փաստաթղթի նախագծի վերաբերյալ ՀԱՊԿ անդամ պետության կողմից պաշտոնական մեկնաբանություններ և առաջարկներ ստանալու դեպքում, դրանք անհապաղ քննարկվում են ՀԱՊԿ մշտական խորհրդի կողմից:
1. Որոշումների ընդունումը
4.1. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների, Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, Պաշտպանության նախարարների խորհուրդների, Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ համաձայնեցնում է ներկայացուցիչների մակարդակը, համապատասխան հանդիպումների ժամկետը, վայրը և օրակարգը:
4.2. Արտաքին գործերի նախարարների խորհուրդը, Պաշտպանության նախարարների խորհուրդը, Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեն դիտարկում են Քարտուղարության, Միավորված շտաբի և ՀԱՊԿ մշտական խորհրդի, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների շահագրգիռ նախարարությունների և գերատեսչությունների առաջարկները ճգնաժամային իրավիճակը կանխելու (կարգավորելու) համատեղ միջոցառումների վերաբերյալ, այդ հարցերի վերաբերյալ որոշումների նախագծերը ներկայացնում են Խորհրդի քննարկմանը և համակարգում են շահագրգիռ նախարարությունների և գերատեսչությունների ջանքերը՝ ընդունված որոշումները կյանքի կոչելու ուղղությամբ։
4.3. Խորհուրդը քննարկում և հաստատում է Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, Պաշտպանության նախարարների խորհրդի, Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի ներկայացրած ճգնաժամային իրավիճակը կանխելու (կարգավորելու) համատեղ միջոցառումների մասին որոշումների նախագծերը:
4.4. Ճգնաժամային իրավիճակը կանխելու (կարգավորելու) համատեղ միջոցառումների մասին որոշումն ընդունվում է Խորհրդի կողմից` Կազմակերպության մարմինների կանոնակարգի համաձայն:
4.5. Ճգնաժամային իրավիճակի դեպքում, Խորհուրդը դիմում է դրանում ներգրավված կողմերին` պահանջելով դադարեցնել գործողությունները, որոնք նպաստում են նման իրավիճակի շարունակմանը կամ զարգացմանը և իրականացնել Խորհրդի կողմից հաստատված միջոցառումներ` նման իրավիճակը կարգավորելու համար:
4.6. Խորհուրդը, իր լիազորություններին համապատասխան, միջոցներ է ձեռնարկում ճգնաժամային իրավիճակը կարգավորելու համար, եթե սույն կանոնակարգի 4.5 կետով նախատեսված միջոցառումները կարող են բավարար չլինել կամ բավարար չեն եղել:
4.7. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը Խորհրդի անունից ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին և այլ միջազգային կազմակերպություններին տեղեկացնում է ճգնաժամային իրավիճակը կանխելու (կարգավորելու) ՀԱՊԿ համատեղ միջոցառումների նպատակների և բնույթի մասին:
1. Որոշումների իրականացում և դրանց կատարման նկատմամբ վերահսկողություն
5.1. Խորհուրդը ճգնաժամային իրավիճակը կանխելու (կարգավորելու) համատեղ միջոցառումների մասին որոշում կայացնելուց հետո ՀԱՊԿ քարտուղարությունն անմիջապես տեղեկացնում է անդամ պետություններին սույն որոշումն ուժի մեջ մտնելու մասին և նրանց ուղարկում վավերացված աուտենտիկ պատճեն:
5.2. Անդամ պետություններից յուրաքանչյուրը, բացառությամբ այն անդամ պետությունների, որոնք որոշում չեն ստորագրել ճգնաժամային իրավիճակը կանխելու (կարգավորելու) համատեղ միջոցառումների մասին, Խորհրդի կողմից սահմանված ժամկետում, բայց ոչ ուշ, քան մուտքագրման օրվանից յոթ օր ճգնաժամային իրավիճակի կանխարգելման (կարգավորման) համատեղ միջոցառումների մասին որոշման ուժի մեջ մտնելը, ապահովում է սույն որոշման իրականացմանն ուղղված ներքին իրավական ակտի ընդունումը և այդ մասին տեղեկացնում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին:
5.3. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ընդհանուր վերահսկողություն է իրականացնում ճգնաժամային իրավիճակը կանխելու (կարգավորելու) համատեղ միջոցառումների մասին որոշման կատարման վրա և Խորհրդին զեկուցում դրա առաջընթացի մասին:
5.4. Որոշակի համատեղ միջոցառումների իրականացումը վերահսկելու լիազորությունները` դրա զարգացման գոտում ճգնաժամային իրավիճակի կանխարգելման (կարգավորման) համար (այդ թվում՝ հումանիտար օգնության բաշխումը, նյութական և տեխնիկական օգնության տրամադրումը), Խորհուրդը կարող է վերապահել Առաքելությանը, որն այդ լիազորություններն իրականացնում է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պարտադիր տեղեկացմամբ:

Что предусматривает регламент антикризисного реагирования ОДКБ от принятия решения до контроля?
После провокаций, осуществленных вооруженными силами Азербайджана на армяно-азербайджанской границе 12-13 мая, Республика Армения обратилась в Организацию Договора о коллективной безопасности для проведения консультаций по статье 2 Договора о коллективной безопасности для начала запланированных процедур.
«Арменпресс» представляет регламент Организации Договора о коллективной безопасности при реагировании на кризисные ситуации (неофициальный перевод).
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке реагирования Организации Договора о коллективной безопасности на кризисные ситуации
1. Общие положения
1.1. Настоящее Положение определяет функции органов Организации Договора о коллективной безопасности (далее – ОДКБ и/или Организация) по подготовке предложений по предотвращению (урегулированию) кризисных ситуаций и оказанию государствам – членам ОДКБ  необходимой помощи, а также механизм принятия соответствующих решений.
Механизм принятия решений о совместных мерах по предотвращению (урегулированию) кризисных ситуаций предусматривает последовательность действий органов Организации и государств – членов ОДКБ и их взаимодействия.
1.2. Принятие решений о совместных действиях по предотвращению (урегулированию) кризисных ситуаций осуществляется в соответствии с Уставом ООН, Договором о коллективной безопасности и Уставом Организации Договора о коллективной безопасности, другими международными договорами, заключенными в рамках ОДКБ, и настоящим Положением в целях защиты на коллективной основе безопасности, стабильности, территориальной целостности и суверенитета государств – членов ОДКБ, а также совместного противодействия вызовам и угрозам коллективной безопасности и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
1.3. Для целей настоящего Положения применяемые в нем термины означают:
«кризисная ситуация» ­– нарастающее обострение обстановки в одном или нескольких государствах – членах ОДКБ, которое непосредственно угрожает его (их) безопасности, стабильности, территориальной целостности, суверенитету и способно при отсутствии необходимой помощи государств – членов ОДКБ привести к его (их) неспособности выполнять свои функции и/или дестабилизации региона коллективной безопасности;
«чрезвычайная ситуация» – обстановка, сложившаяся в результате аварии, опасного природного явления, катастрофы, стихийного или иного бедствия, которые могут повлечь или повлекли за собой человеческие жертвы, ущерб здоровью людей или окружающей среде, значительные материальные потери и нарушение условий жизнедеятельности людей;
«гуманитарная помощь» – безвозмездная помощь, предоставляемая для оказания медицинского и социального содействия пострадавшим от кризисных ситуаций группам населения;
«материально-техническая помощь» – помощь в виде поставок товаров, выполнения работ, оказания услуг, осуществляемых на льготной и/или безвозмездной основе, в целях обеспечения органов государственной власти финансовыми средствами, оборудованием, транспортом и другими видами материально-технических средств, необходимыми для реализации их функций;
«Миссия» – группа специалистов государств-членов, состоящая из представителей государств – членов ОДКБ, назначенных в соответствии с настоящим Положением, и временно направляемая в зону кризисной ситуации с целью проведения мониторинга обстановки, определения положения дел на месте и выработки предложений о дальнейших мерах Организации по предотвращению (урегулированию) кризисной ситуации, а также реализации иных функций, определенных Советом коллективной безопасности ОДКБ (далее – Совет);
«комплексная оперативно-профилактическая операция» – совокупность оперативно-разыскных, контрольно-надзорных, предупредительно-профилактических и иных мероприятий, осуществляемых совместно и по единому замыслу органами внутренних дел (полиции), органами безопасности и специальными службами, органами по контролю за оборотом наркотиков, пограничными ведомствами или иными компетентными органами государств – членов ОДКБ на своей территории и в соответствии со своим национальным законодательством.
1. Мониторинг
2.1. Секретариат ОДКБ на постоянной основе осуществляет сбор и анализ информации о состоянии и тенденциях развития обстановки в зоне ответственности Организации в целях выявления предпосылок кризисных ситуаций.
2.2. В случае выявления предпосылок кризисной ситуации Генеральный секретарь ОДКБ незамедлительно:
- инициирует созыв Постоянного совета ОДКБ;
- лично или через своего представителя (своих представителей) из числа руководства Секретариата и/или Объединенного штаба ОДКБ проводит консультации с руководством государства – члена, на территории которого имеются предпосылки кризисной ситуации;
- информирует Председателя Совета о складывающейся обстановке и представляет предложения о первоочередных мерах по предотвращению (урегулированию) кризисной ситуации.
2.3. На основании доклада Генерального секретаря ОДКБ Председатель Совета после консультаций с членами Совета принимает решение о целесообразности задействования механизма совместных консультаций в соответствии с пунктом 3.2 настоящего Положения.
1. Подготовка предложений
3.1. Подготовка предложений о совместных мерах по предотвращению (урегулированию) кризисной ситуации осуществляется в пределах своей компетенции Советом министров иностранных дел (далее – СМИД), Советом министров обороны (далее – СМО), Комитетом секретарей советов безопасности (далее – КССБ), Постоянным советом и вспомогательными органами ОДКБ совместно с Генеральным секретарем ОДКБ и государством – членом (государствами – членами) ОДКБ, на основании официального обращения которого (которых) рассматривается вопрос о совместных мерах.
3.2. Координация совместной деятельности государств – членов ОДКБ по обеспечению коллективной безопасности осуществляется Советом.
При возникновении кризисной ситуации или ее предпосылок в целях принятия согласованных мер по ее предотвращению (урегулированию) по предложению любого государства – члена незамедлительно, не позднее чем в трехдневный срок, после обращения к Председателю Совета приводится в действие механизм совместных консультаций. При этом внеочередные сессии Совета, а также соответствующие заседания СМИД, СМО, КССБ могут проводиться с использованием видео-конференц-связи.
Совет на основании официального обращения одного или нескольких государств – членов ОДКБ, на территории которого (которых) возникает кризисная ситуация, принимает решение об оказании помощи и/или реализации иных мер, которые будут сочтены необходимыми для стабилизации ситуации.
3.3. В течение суток после обращения к Председателю Совета, предусмотренного пунктом 3.2 настоящего Положения, проводится заседание Постоянного совета в целях экстренного обмена информацией между государствами-членами относительно складывающейся ситуации.
3.4. В случае возникновения кризисной ситуации или ее предпосылок СМИД:
- проводит консультации в целях согласования внешнеполитических позиций государств – членов по предупреждению негативного развития обстановки;
- готовит предложения Совету по политическим средствам предотвращения (урегулирования) кризисной ситуации, а также при необходимости вносит предложения по назначению уполномоченного лица и его мандату;
- совместно с КССБ вносит предложения Совету по составу Миссии, ее задачам и развертыванию в зоне кризисной ситуации;
- осуществляет координацию действий ОДКБ с международными организациями;
- совместно с КССБ координирует усилия государств – членов ОДКБ, направленные на предотвращение (урегулирование) кризисной ситуации.
3.5. В случае возникновения кризисной ситуации или ее предпосылок КССБ:
- совместно с вспомогательными органами ОДКБ разрабатывает и представляет на рассмотрение Совету предложения:
1) по осуществлению мер, направленных на предотвращение (урегулирование) кризисной ситуации, включая оказание гуманитарной и материально-технической помощи;
2) по проведению комплексных оперативно-профилактических операций;
- совместно со СМИД:
1) вносит предложения Совету по составу Миссии, ее задачам и развертыванию в зоне кризисной ситуации;
2) координирует усилия государств – членов ОДКБ, направленные на предотвращение (урегулирование) кризисной ситуации.
3.6. В случае возникновения кризисной ситуации или ее предпосылок СМО совместно с КССБ в соответствии с Положением о порядке принятия и реализации коллективных решений на применение сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ разрабатывают и представляют на рассмотрение Совету предложения о составе, сроках, развертывании и применении сил и средств системы коллективной безопасности, необходимых для:
- упреждающего развертывания на территории любого государства – члена ОДКБ с целью демонстрации готовности к применению силы;
- предотвращения или отражения вооруженного нападения, угрожающего безопасности, стабильности, территориальной целостности и суверенитету одного или нескольких государств – членов ОДКБ;
- предотвращения, сдерживания и прекращения насильственных действий в пределах государств – членов ОДКБ;
- противодействия другим вызовам и угрозам, а также для ликвидации чрезвычайных ситуаций.
3.7. Секретариат, Объединенный штаб и Постоянный совет ОДКБ во взаимодействии с заинтересованными министерствами и ведомствами государств – членов ОДКБ не позднее чем в трехдневный срок готовят предложения СМИД, СМО и/или КССБ по политико-дипломатическим мерам, применению сил и средств системы коллективной безопасности, оказанию гуманитарной, материально-технической и иной помощи, реализации других мер, необходимых для предотвращения (урегулирования) кризисной ситуации.
3.8. Генеральный секретарь и Постоянный совет ОДКБ по мере необходимости проводят консультации в целях координации позиций государств – членов ОДКБ по военно-политическим вопросам и вопросам безопасности, организуют подготовку проектов документов и решений Совета, СМИД, СМО, КССБ по вопросам, связанным с реализацией совместных мер по предотвращению (урегулированию) кризисной ситуации, в соответствии с полученными поручениями.
3.9. Проекты документов, вносимые на рассмотрение Совета, СМИД, СМО, КССБ, направляются Генеральным секретарем ОДКБ с грифом «Весьма срочно» и докладываются соответствующим должностным лицам незамедлительно после получения.
3.10. В случае необходимости проведения внутригосударственного согласования проекта документа, вносимого на рассмотрение внеочередных сессий Совета и заседаний СМИД, СМО или КССБ, он считается согласованным в случае непредставления государством – членом ОДКБ в Секретариат ОДКБ официальных замечаний и предложений к нему не позднее чем в трехдневный срок с момента его направления на такое согласование.
При этом в случае поступления замечаний и предложений по проекту документа, вносимого на рассмотрение внеочередных сессий Совета и заседаний СМИД, СМО или КССБ, от государств – членов ОДКБ, они рассматриваются Постоянным советом ОДКБ в оперативном порядке.
1. Принятие решений
4.1. Генеральный секретарь ОДКБ согласовывает с главами государств – членов ОДКБ, председателями СМИД, СМО, КССБ уровень представителей, время, место и повестку дня проведения соответствующих заседаний.
4.2. СМИД, СМО, КССБ рассматривают предложения Секретариата, Объединенного штаба и Постоянного совета ОДКБ, заинтересованных министерств и ведомств государств – членов ОДКБ о совместных мерах по предотвращению (урегулированию) кризисной ситуации, представляют на рассмотрение Совета проекты решений по этим вопросам и согласовывают усилия заинтересованных министерств и ведомств по реализации принятых решений.
4.3. Совет рассматривает и утверждает представленные СМИД, СМО, КССБ проекты решений о совместных мерах по предотвращению (урегулированию) кризисной ситуации.
4.4. Решение о совместных мерах по предотвращению (урегулированию) кризисной ситуации принимается Советом в соответствии с Правилами процедуры органов Организации.
4.5. В случае кризисной ситуации Совет обращается к сторонам, в нее вовлеченным, с требованием о прекращении действий, способствующих продолжению или развитию такой ситуации, и выполнении мер, одобренных Советом в целях урегулирования такой ситуации.
4.6. Совет в соответствии со своими полномочиями принимает меры для урегулирования кризисной ситуации в случае, если мероприятия, предусмотренные пунктом 4.5 настоящего Положения, могут оказаться или оказались недостаточными.
4.7. Генеральный секретарь ОДКБ по поручению Совета информирует Совет Безопасности ООН и другие международные организации о целях и характере совместных мер ОДКБ по предотвращению (урегулированию) кризисной ситуации.
1. Реализация решений и контроль за их осуществлением
5.1. После принятия Советом решения о совместных мерах по предотвращению (урегулированию) кризисной ситуации Секретариат ОДКБ незамедлительно уведомляет государства-члены о вступлении указанного решения в силу и направляет им его заверенную аутентичную копию.
5.2.  Каждое из государств – членов, за исключением государств – членов, которые не подписали решение о совместных мерах по предотвращению (урегулированию) кризисной  ситуации, в срок, определенный Советом, но не позднее семи суток  с даты вступления в силу решения о совместных мерах по предотвращению (урегулированию) кризисной ситуации, обеспечивает принятие внутригосударственного правового акта, направленного на реализацию указанного решения, и информирует об этом Генерального секретаря ОДКБ.
5.3. Генеральный секретарь ОДКБ осуществляет общий контроль за исполнением решения о совместных мерах по предотвращению (урегулированию) кризисной ситуации и докладывает о его ходе Совету.
5.4. Полномочия по контролю за реализацией отдельных совместных мер по предотвращению (урегулированию) кризисной ситуации в зоне ее развития (в т. ч. за распределением гуманитарной помощи, оказанием материально-технической помощи) могут возлагаться Советом на Миссию, которая осуществляет указанные полномочия с обязательным информированием Генерального секретаря ОДКБ.