Ադրբեջանի ԶՈՒ ներխուժումը ՀՀ տարածք սպառնալիք է տարածաշրջանային անվտանգությանը. ԱԳ փոխնախարարը ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագետներին
Ադրբեջանի ԶՈՒ ներխուժումը ՀՀ տարածք սպառնալիք է տարածաշրջանային
անվտանգությանը. ԱԳ փոխնախարարը ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագետներին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳՆ-ում մայիսի 17-ին տեղի է ունեցել նախարարի տեղակալ Արտակ Ապիտոնյանի հանդիպումը Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Արտակ Ապիտոնյանը հանգամանալից ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզեր ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների ներխուժման արդյունքում ստեղծված իրադրությունը և դրա հանգուցալուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։
«ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծեց, որ նշված սադրիչ գործողությունները շարունակությունն են Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ագրեսիվ հռետորաբանության, որը զուգակցվում է մայիսի 16-ին Ադրբեջանում մեկնարկած զորավարժություններով, որոնք անց են կացվում առանց նախապես տեղեկացման և 2011թ․ Վիեննայի փաստաթղթի պահանջների խախտմամբ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ Արտակ Ապիտոնյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի նմանօրինակ կոպիտ խախտումները լուրջ սպառնալիք են ստեղծում տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության համար, և այդ համատեքստում Հայաստանն ակնկալում է միջազգային հանրության համապատասխան արձագանքը: «Հայաստանի Հանրապետությունն իրեն իրավունք է վերապահում պաշտպանելու իր տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ համաձայն ՄԱԿ կանոնադրության»,- հավելել է ԱԳ նախարարի տեղակալը։

Замминистра ИД провел встречу с руководителями аккредитованных в Армении дипмиссий
Заместитель министра иностранных дел Армении Артак Апитонян 17 мая провел встречу с руководителями аккредитованных в Армении дипломатических миссий.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Артак Апитонян подробно представил ситуацию, сложившуюся в результате вторжения азербайджанских вооруженных формирований в суверенную территорию Республики Армения, в Сюникскую и Гегаркуникскую области, а также шаги, предпринятые для ее разрешения.
Заместитель министра иностранных дел подчеркнул, что указанные провокационные действия являются продолжением агрессивной риторики военно-политического руководства Азербайджана в отношении Армении, которая сочетается с начавшимися 16 мая в Азербайджане военными учениями, которые в нарушение требований Венского документа проводятся без предварительного уведомления.
Артак Апитонян отметил, что такие грубые нарушения международного права со стороны Азербайджана представляют серьезную угрозу региональному миру и безопасности, и в этом контексте Армения ожидает соответствующей реакции со стороны международного сообщества. Он подчеркнул, что Республика Армения оставляет за собой право защищать свою территориальную целостность и суверенитет в соответствии с Уставом ООН.