Ադրբեջանի ԶՈՒ ներխուժումը ՀՀ տարածք սպառնալիք է տարածաշրջանային անվտանգությանը. ԱԳ փոխնախարարը ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագետներին
Ադրբեջանի ԶՈՒ ներխուժումը ՀՀ տարածք սպառնալիք է տարածաշրջանային
անվտանգությանը. ԱԳ փոխնախարարը ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագետներին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳՆ-ում մայիսի 17-ին տեղի է ունեցել նախարարի տեղակալ Արտակ Ապիտոնյանի հանդիպումը Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Արտակ Ապիտոնյանը հանգամանալից ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզեր ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների ներխուժման արդյունքում ստեղծված իրադրությունը և դրա հանգուցալուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։
«ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծեց, որ նշված սադրիչ գործողությունները շարունակությունն են Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ագրեսիվ հռետորաբանության, որը զուգակցվում է մայիսի 16-ին Ադրբեջանում մեկնարկած զորավարժություններով, որոնք անց են կացվում առանց նախապես տեղեկացման և 2011թ․ Վիեննայի փաստաթղթի պահանջների խախտմամբ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ Արտակ Ապիտոնյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի նմանօրինակ կոպիտ խախտումները լուրջ սպառնալիք են ստեղծում տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության համար, և այդ համատեքստում Հայաստանն ակնկալում է միջազգային հանրության համապատասխան արձագանքը: «Հայաստանի Հանրապետությունն իրեն իրավունք է վերապահում պաշտպանելու իր տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ համաձայն ՄԱԿ կանոնադրության»,- հավելել է ԱԳ նախարարի տեղակալը։

YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. Deputy Foreign Minister of Armenia Artak Apitonyan met with the heads of the diplomatic representations accredited in Armenia on May 17.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, Artak Apitonyan presented detailed information on the situation created as a result of the invasion of Azerbaijani armed force s into the sovereign territory of Armenia – Syunik and Gegharkunik Provinces, and the measures taken to solve it.
The Deputy FM emphasized that the mentioned provocations are the continuation of the aggressive rhetoric against Armenia by the military-political leadership of Azerbaijan which take place during military drills in that country that were launched without informing in advance and with the violation of the 2011 Vienna document.
Artak Apitonyan mentioned that such gross violations of the international law by Azerbaijan create serious challenges for the regional peace and security and in that context Armenia expects the relevant reaction of the international community.
‘’The Republic of Armenia has the legitimate right to protect its territorial integrity and sovereignty in line with the UN Charter’’, the Armenian Deputy FM said.