Փաշինյանն ու Պուտինը համակարծիք են՝ սահմանի իրավիճակը պետք է լուծվի ադրբեջանական զորքերի՝ ելման դիրքեր վերադարձով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմի նախաձեռնությամբ մայիսի 13-ի ուշ երեկոյան կայացել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցը:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ նախագահին տեղեկացրել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածք՝ Սյունիքի մարզ ներխուժման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի մասին:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը նախագահ Պուտինին տեղեկացրել է նաև, որ հանձնարարել է պաշտոնապես դիմել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ընթացակագրերի 2-րդ հոդվածին համապատասխան խորհրդակցություններ սկսելու համար:
Վլադիմիր Պուտինն անթույլատրելի է համարել հետագա էսկալացիան և հույս հայտնել իրավիճակի արագ կայունացման ու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման վերաբերյալ: Ռուսական կողմը վերահաստատել է ակտիվ միջնորդական ջանքերը շարունակելու իր տրամադրվածությունը` տարածաշրջանում կայունություն ապահովելու նպատակով:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ այս իրավիճակի լուծումը պետք է արտահայտվի ադրբեջանական զորքերի՝ ելման դիրքեր հետ վերադարձով:

Pashinyan, Putin agree border situation must be solved by return of Azerbaijani troops to their initial positions
Pashinyan, Putin agree border situation must be solved by return of Azerbaijani troops to their
initial positions
YEREVAN, MAY 14, ARMENPRESS. A telephone conversation has taken place between Armenia’s caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin at the initiative of the Armenian side on May 13 late in the evening, Pashinyan's Office told Armenpress.
Pashinyan informed the Russian President about the situation caused by the incursion of the Azerbaijani armed forces to Armenia’s sovereign territory, the Syunik province.
The Armenian caretaker PM also informed the Russian President that he has tasked to officially apply to the Collective Security Treaty Organization for launching consultations in accordance with Article 2 of the Collective Security Treaty.
Vladimir Putin considered further escalation impermissible and expressed hope for the quick stabilization of the situation and for the creation of necessary conditions for the fulfillment of agreements reached by the 2020 November 9 and 2021 January 11 trilateral statements. The Russian side has reaffirmed its readiness to continue the active mediation efforts for ensuring stability in the region.
The officials agreed that the solution of this issue must be expressed by the return of Azerbaijani troops to their initial positions.