Ազգային ժողովի 50-ից ավելի պատգամավորներ և աշխատակիցներ պատվաստվել են կորոնավիրուսի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի 50-ից ավելի պատգամավորներ և աշխատակիցներ պատվաստվել են կորոնավիրուսի դեմ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է խորհրդարանի պաշտոնական կայքը:
Պատգամավորները հորդորել են գիտակցաբար ընդունել պատվաստման անհրաժեշտությունն ու կարեւորությունը` որպես համավարակի դեմ պայքարի ամենաարդյունավետ միջոց:
Առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գայանե Սահակյանը նշել է,  որ պատվաստումից հետո բոլորին տրվում են հետպատվաստումային ցուցումներ:
«Եթե ջերմությունը բարձրանա կամ անսովոր վիճակ առաջանա, անպայման պետք է կապ հաստատել բժշկի հետ»,- նշել է Սահակյանն ու ընդգծել, որ պատվաստումը հարյուր տոկոսով կանխում է մահը եւ հիվանդության բարդությունները:
Ավելի վաղ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվել են նաև ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը և նրա տիկին Աննա Հակոբյանը, փոխվարչապետի պաշտոնակատարներ Տիգրան Ավինյանն ու Մհեր Գրիգորյանը, ինչպես նաև կառավարության այլ անդամներ:

Более 50 депутатов и сотрудников НС Армении вакцинировались против коронавируса
Более 50 депутатов и сотрудников Национального Собрания Армении вакцинировались против коронавируса. Как передает Арменпресс, об этом сообщает официальный сайт парламента.
Депутаты призвали осознанно признать необходимость и важность вакцинации как наиболее эффективного способа борьбы с эпидемией.
Заместитель директора Национального центра по контролю и профилактике заболеваний минздрава Гаяне Саакян отметила, что после вакцинации всем раздаются поствакцинальные инструкции.
«Если поднимается температура или возникает необычное состояние, необходимо обратиться к врачу», - сказала Саакян, подчеркнув, что вакцина полностью предотвращает смерть и осложнения болезни.
Ранее и.о. премьер-министра Никол Пашинян, его супруга Анна Акопян, и.о. вице-премьеров Тигран Авинян и Мгер Григорян, а также другие члены правительства вакцинировались против коронавируса.