Միջազգային ակտիվությունը մեծացնում է գերիների վերադարձի լավատեսությունը. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի ուղղությամբ միջազգային հանրության ակտիվությունը գնահատում է լավատեսորեն: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Ադրբեջանն իր ստանձնած պարտավորությունները՝ գերեվարված անձանց վերադարձնելու, չի կատարում:
«Կարող ենք արձանագրել, որ այս փաստը դառնում է միջազգային օրակարգի հարց, ու ուզում եմ ընդգծել, որ երեկ Եվրամիությունը շատ կարևոր հայտարարություն է տարածել, որում շատ կոնկրետ ու հասցեական արձանագրվում է, որ Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի բոլոր գերեվարված անձանց՝ անկախ այդ անձանց գերեվարվելու կոնկրետ հանգամանքից», - ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը՝ ավելացնելով, որ այս հայտարարության մեջ հղում է արվում ՄԻԵԴ-ում տեղի ունեցող գործընթացներին, ինչը քաղաքական հայտարարությանն ավելացնում է իրավական կոմպոնենտ, որը չափազանց կարևոր է:
«Ուզում եմ ընդգծել, որ վերջին շրջանի միջազգային ակտիվությունը՝ կապված գերեվարված անձանց խնդիրների հետ, շատ կարևոր է ու մեծացնում է լավատեսությունը, որ մենք այս հարցում կունենանք կոնկրետ արդյունքներ: Մեզ հարկավոր է լինել առավելագույնս համախմբված, համբերատար ու հետևողական, այս հարցը միանշանակ դրական լուծում պիտի ստանա», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Եվրամիությունն ապրիլի 28-ին տարածված հայտարարությամբ կոչ է արել Ադրբեջանին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին տրամադրել հայ գերիների վերաբերյալ տեղեկատվությունը, որն ավելի վաղ հայցել էր դատարանը: Նշվել է, որ պետք է հնարավորինս շուտ ավարտին հասցնել բոլոր ռազմագերիներին ու կալանավորված անձանց՝ անկախ նրանց ձերբակալման պայմաններից, վերադարձի գործընթացը: Գերիների վերադարձը 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ավարտի վերաբերյալ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետն է. հայտարարությունը ստորագրել են Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները:

YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan assesses the international community’s activeness over the return of Armenian prisoners of war from Azerbaijan with optimism.
During today’s Cabinet meeting Pashinyan said Azerbaijan doesn’t fulfill its commitments on returning the captured persons.
“We can state that this fact is becoming a matter of the international agenda, and I want to note that yesterday the European Union has released a very important statement, clearly recording that Azerbaijan must return all captured persons regardless of the circumstances of their arrest”, Pashinyan said, adding that this statement also made a reference to the ongoing processes in the European Court of Human Rights, which adds a legal component to the political statement, which, according to him, is highly important.
“I want to note that the recent international activeness over the issues of the prisoners of war, is very important and increases the optimism that we will have concrete results on this issue. We need to be maximally united, patient and consistent, this issue must definitely get a positive solution”, Pashinyan said.
The European Union made a statement on April 28, calling on Azerbaijan to provide the outstanding information about the Armenian prisoners of war to the European Court of Human Rights (ECHR), which was requested by the Court earlier.