Նիկոլ Փաշինյանը ֆրանսիացի խորհրդարանականների հետ քննարկել է Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ Ֆրանսիայի ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամության խմբի փոխնախագահ, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախագահ Գի Տեսիենի գլխավորությամբ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Պատվիրակության կազմում են սենատոր, Ֆրանսիայի Սենատի Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամության խմբի փոխնախագահ, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի հիմնադիր անդամ  Վալերի Բուայեն, ԱԺ պատգամավոր, Ֆրանսիայի ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամության խմբի փոխնախագահ Ժան-Պիեր Կյուբերտաֆոնը, պատգամավորներ Ժակլին Դյուբուան և Քսավիե Բրետոնը:
«Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի՝ մշտապես մեր կողքին լինելը: Շատ կարևոր է Ֆրանսիայի թե՛ օրենսդիր, թե՛ գործադիր մարմնի բարձրաստիճան պատվիրակությունների այցը մեզ համար դժվարին ժամանակաշրջանում և մասնակցությունը Ապրիլի 24-ի ոգեկոչման միջոցառումներին: Դա վկայում է Հայաստանին ու Արցախին բարեկամ Ֆրանսիայի համերաշխության, հայ-ֆրանսիական ավանդական կապերի և ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների մասին: Այս արձանագրումն արել եմ նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հեռախոսազրույցում», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Նա ընդգծել է Ֆրանսիայի առանցքային դերը Մեծ եղեռնի միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործում՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին օրենքի ընդունմամբ (որի 20-ամյակը լրացավ այս տարի), 2019թ. ի վեր նախագահ Մակրոնի նախաձեռնությամբ ապրիլի 24-ը որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր ամրագրմամբ և պետական մակարդակով ոգեկոչմամբ։ Նիկոլ Փաշինյանը երախտագիտություն է հայտնել զրուցակիցների անմիջական ջանքերի շնորհիվ ապրիլի 16-ին Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների ազատ արձակման վերաբերյալ բանաձևի նախագիծը Ֆրանսիայի ԱԺ քննարկմանը ներկայացնելու համար։
Գի Տեսիեն նշել է, որ Ֆրանսիան իր պատմության ընթացքում դժվար փորձությունների, կործանարար պատերազմների միջով է անցել և լավագույնս հասկանում ու կիսում է այն ցավը, որը կրում է հայ ժողովուրդը: Նրա խոսքով՝ ամոթալի է, որ Ադրբեջանը չի հարգում պատերազմի օրենքները և ազատ չի արձակում հայ ռազմագերիներին: Հենց այդ նպատակին է միտված Ֆրանսիայի ԱԺ քննարկմանը համապատասխան բանաձևի ներկայացումը, ընդ որում՝ նախատեսվում է նման բանաձև ներկայացնել նաև Սենատի քննարկմանը: Ֆրանսիայի ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամության խմբի փոխնախագահ, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի նախագահն ընդգծել է, որ չնայած ծանր փորձություններին՝ Հայաստանի ու Արցախի վերածննդի հույսը միշտ կենդանի է, և Ֆրանսիան ամեն կերպ սատարելու է դրան: Այդ համատեքստում էր նաև 2020թ. դեկտեմբերի 3-ին Ֆրանսիայի ԱԺ-ի կողմից 188 կողմ և 3 դեմ ձայներով Արցախի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը:
Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակության ներկայացուցիչները կիսվել են Արցախ կատարած այցից տպավորություններով և ասել, որ այցելել են նաև Զինծառայողների վերականգնողական կենտրոն: Նրանք նշել են, որ ցնցվել են Եռաբլուրում, Ստեփականակերտի գերեզմանատանը տեսածից, շատ են ցավում բոլոր հայ ընտանիքների կորուստների համար և միևնույն ժամանակ, տպավորված են Հայաստանում և Արցախում այդ թվում երիտասարդների հետ ունեցած շփումներից, որոնք լի էին հույսով ու հավատով ապագայի նկատմամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակության անդամների հետ քննարկել է Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում բանակցային գործընթացի վերականգնման ուղղությամբ քայլերին, հայ ռազմագերիների վերադարձի, Արցախ մարդասիրական աջակցություն ուղարկելու հետ կապված խոչընդոտներին, որոնք ստեղծում է Ադրբեջանը, զինծառայողներին բժշկական օգնություն ցուցաբերելու ուղղությամբ համագործակցությանը:
Ֆրանսիացի խորհրդարանականներն ընդգծել են, որ շարունակելու են սատար կանգնել Հայաստանին ու Արցախին և աջակցել վերականգնման, զարգացման գործին:
«Տպավորված եմ ձեր խոսքերից և պատրաստակամությունից: Մենք միշտ զգացել ենք ձեր աջակցությունը, որն առավել ևս հիմա շատ կարևոր է», - ի պատասխան նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Мы всегда чувствовали вашу поддержку, которая сейчас особенно важна: Пашинян принял французских парламентариев
Мы всегда чувствовали вашу поддержку, которая сейчас особенно важна: Пашинян
принял французских парламентариев
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян сегодня принял парламентскую делегацию Франции во главе с вице-председателем парламентской группы дружбы Франция-Армения, председателем Круга дружбы “Арцах-Франция” Ги Тессье. Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в составе делегации были сенатор, вице-председатель парламентской группы дружбы Франция-Армения, член-основатель Круга дружбы “Франция-Арцах” Валери Буайе, депутат НС, вице-председатель парламентской группы дружбы Франция-Армения Жан-Пьер Кубертафо, депутаты Жаклин Дюбуа и Ксавье Бретон.
Армения высоко ценит Францию, тот факт, что она всегда поддерживает нас. Визит высокопоставленных делегаций как законодательного, так и исполнительного органа Франции в сложный для нас период и их участие в памятных мероприятиях 24 апреля очень важны. Это свидетельствует о солидарности дружественной Франции с Арменией и Арцахом, традиционных армяно-французских отношениях и общих демократических ценностях. Я сказал об этом также в ходе телефонного разговора с президентом Франции Эммануэлем Макроном”, - сказал Никол Пашинян.
Он подчеркнул ключевую роль Франции в международном признании и осуждении Геноцида армян: принятие закона о признании Геноцида армян (которому в этом году исполнилось 20 лет), по инициативе президента Макрона с 2019 года 24 апреля объявлено Днем памяти жертв Геноцида армян и отмечается на государственном уровне. Никол Пашинян поблагодарил собеседников за непосредственные усилия по представлению на обсуждение Национального Собрания Франции 16 апреля проекта резолюции об освобождении удерживаемых Азербайджаном армянских военнопленных.
Ги Тессье отметил, что на протяжении всей своей истории Франция прошла через тяжелые испытания и опустошительные войны и прекрасно понимает и разделяет боль, перенесенную армянским народом. По его словам, очень позорно, что Азербайджан не соблюдает законы войны и не освобождает армянских военнопленных. Именно на это и направлено вынесение соответствующей резолюции на обсуждение Национального Собрания Франции, при этом планируется представить аналогичную резолюцию и на обсуждение Сената.
Вице-председатель парламентской группы дружбы Франция-Армения, председатель Круга дружбы “Арцах-Франция” подчеркнул, что несмотря на тяжелые испытания, надежда на возрождение Армении и Арцаха всегда жива, и Франция будет всячески способствовать этому. В этом контексте 188 голосами “за” и 3 голосами “против” в Национальном Собрании Франции 3 декабря 2020 года была принята также резолюция о необходимости признания Республики Арцах.
Представители парламентской делегации Франции поделились впечатлениями от визита в Арцах и сказали, что они также посетили Центр реабилитации военнослужащих. Они отметили, что были шокированы увиденным в “Ераблуре”, на Степанакертском кладбище, они глубоко опечалены потерями всех армянских семей, и в то же время впечатлены своими контактами в Армении и Арцахе, в том числе с молодыми людьми, которые были полны надежды и веры в будущее.
Никол Пашинян обсудил с членами французской парламентской делегации вопросы, связанные со сложившейся вокруг Арцаха ситуацией. Были также затронуты шаги по возобновлению переговорного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, создаваемые Азербайджаном препятствия в вопросах возвращения армянских военнопленных и доставки гуманитарной помощи в Арцах, а также вопросы сотрудничества в предоставлении медицинской помощи военнослужащим.
Французские парламентарии подчеркнули, что и впредь будут поддерживать Армению и Арцах, содействовать процессу восстановления и развития.
Я впечатлен вашими словами и вашей готовностью. Мы всегда чувствовали вашу поддержку, которая сейчас особенно важна”, - в ответ сказал Никол Пашинян.