Եվրոպացի պատգամավորները Եվրանեսթ ԽՎ-ում շեշտել են գերիներին վերադարձնելու Ադրբեջանի պարտավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում եվրոպացի պատգամավորները շեշտել են, որ Ադրբեջանը պետք է կատարի իր պայմանավորվածությունները՝ վերադարձնելով հայ ռազմագերիներին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին հայտնեցին հայկական պատվիրակության անդամները՝ մանրամասներ ներկայացնելով ապրիլի 19-20-ը առցանց տարբերակով անցկացված նիստերից:
Ապրիլի 19–ին տեղի են ունեցել չորս հանձնաժողովների նիստեր, որոնցում ելույթ են ունեցել հայկական պատվիրակության անդամները: Վիկտոր Ենգիբարյանը, որը քաղաքական հանձնաժողովի անդամ է, տեղեկացրեց, որ անդրադարձել են Արևելյան գործընկերության պետություններում եվրոպական ինտեգրման հետ կապված հարցերի: «Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել այն հանգամանքի վրա, որ մարտի 1-ից արդեն ուժի է մեջ է մտել Հայաստան-ԵՄ համաձայնագիր»,- ասաց պատգամավորը:
Վեհաժողովում լայն քննարկում է տեղի ունեցել կորոնավիրուսով պայմանավորված խնդիրների առնչությամբ, շեշտադրումներ են եղել անվտանգության հարցերի շուրջ, բանավեճի ընթացքում ելույթներ են ունեցել նաև հայկական պատվիրակության անդամները: «Մեզ համար առաջնահերթ կարևոր է եղել շեշտադրումներ կատարել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ֆիքսված ռազմագերիների վերադարձի հարցին: Ադրբեջանական կողմը պարտավորությունը մինչև այժմ, ցավոք, չի կատարել: Այս հարցի շուրջ եվրոպական գործընկերների մոտ կա լայն կոնսենսուս: Ելույթ ունեցան եվրոպացի մի խումբ պատգամավորներ՝ նշելով, որ Ադրբեջանը անպայման պետք է կատարի իր պայմանավորվածությունները»,- ասաց Ենգիբարյանը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավորները ԽՎ-ում խոսել են նաև Ադրբեջանում հայատյացության քաղաքականության մասին՝ շեշտադրումներ կատարելով Բաքվի «պուրակի» մասին: Նրանք բարձրացրել են նաև հայկական մշակութային ժառանգությանն առնչվող հարցերը: Իսկ լիագումար նիստի սկզբում ուղերձով է հանդես եկել ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, ելույթներ են ունեցել նաև Ուկրաինայի, Վրաստանի ԱԺ նախագահները: Ադրբեջանի մեջլիսի նախագահը, սակայն, ելույթ չի ունեցել: «Դա մեզ հուշում է, որ ադրբեջնական կողմը բավարարված չէ Եվրանեսթի աշխատանքներով, քանի որ նրանց առաջադրած բոլոր հակահայկական կետերը՝ տարբեր բանաձևերում դուրս են մղվել»,- ասաց Ենգիբարյանը:
Պատվիրակության անդամ Տարոն Սիմոնյանը տեղեկացրեց, որ տնտեսական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել և ընդունվել է հայկական պատվիրակության համահեղինակած բանաձևը:

YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. European lawmakers at Euronest Parliamentary Assembly emphasized that Azerbaijan must fulfill its obligations and release the Armenian prisoners of war, the Armenian delegation to the forum said at a news conference presenting the April 19-20 online meetings.
Four committee meetings took place on April 19. Armenian delegate Viktor Yengibaryan, a member of the political committee, said that issues related to European integration in Eastern Partnership countries were addressed. “Special attention was drawn on the fact that the Armenia-EU agreement came into force from March 1,” he said.
The coronavirus-related problems were also discussed, as well as security matters.
“For us it was a priority to make emphases regarding the issue of returning our prisoners of war under the November 9 trilateral statement. The Azerbaijani side, unfortunately, hasn’t fulfilled its obligation to date. There is a broad consensus among the European partners over this issue. A group of European lawmakers delivered remarks, noting that Azerbaijan must unconditionally fulfill its obligations,” Yengibaryan said.
The Armenian delegates also delivered remarks about the Azerbaijani Armenophobic policy, mentioning the infamous “military trophy park” in Azerbaijan.
Speaker of Parliament Ararat Mizroyan and his Ukrainian and Georgian counterparts delivered speeches during the opening of the plenary session. The Azeri Speaker of Parliament, however, did not. “This shows that the Azerbaijan side is unhappy over the Euronest work because all the anti-Armenian items which they had pushed for in different resolutions failed.”
Armenian delegate to the Euronest Arman Yeghoyan informed that during the energy committee session, the Azeri-authored initiative seeking to push forward the issue of closing the Armenian nuclear power plant failed.
He said that this shows that even at the Euronest PA level it was stated that there are no problems related to the operations of the Armenian NPP.