Պայքարը կտևի այնքան, քանի դեռ Թուրքիայի կառավարությունն իր մեջ ուժ չի գտել ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ՝ նշելով, որ այսօր հայ ժողովուրդը Հայաստանում և սփյուռքում ցույց է տալիս արդարության և ճմշարտության համար պայքարելու իր տոկունությունը, և այդ պայքարը կտևի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիայի կառավարությունն իր մեջ ուժ չի գտել ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը։ «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
«Ամեն տարի` ապրիլի 24-ին, ողջ հայությունը ոգեկոչում է 20-րդ դարասկզբին տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակը: Իր ծավալներով նախադեպը չունեցող այս ծրագրված ոճրագործության հետևանքով թիրախավորվեց, բռնի տեղահանության և զանգվածային կոտորածների զոհ դարձավ Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայ ժողովուրդը։ Տարիների ընթացքում պանթուրքիզմի գաղափարախոսությամբ առաջնորդվող երիտթուրքական և դրան հաջորդող կառավարությունները Հայոց ցեղասպանության քաղաքականությունը տարածեցին նաև Արևելյան Հայաստանում։
Այս գործողությունների հետևանքով 1915-1923թթ․ ընթացքում սպանվեց 1,5 մլն մարդ, խեղվեցին հարյուր հազարավոր ճակատագրեր, մի ամբողջ ժողովուրդ զրկվեց իր հոգևոր, կրթական, մշակութային և տնտեսական սեփականությունից, նրանից խլվեց իր պատմական հայրենիքի գերակշիռ հատվածում ապրելու իրավունքը։
1878թ․ Բեռլինի կոնգրեսում Մեծ տերությունները և Օսմանյան կայսրությունը հանձնառություն էին ստանձնել երաշխավորելու վերջինիս հայկական նահանգների բնակչության անվտանգությունը։ Ծրագրելով և իրականացնելով Հայոց ցեղասպանությունը՝ երիտթուրքական կառավարությունը ի չիք դարձրեց հայ ժողովրդին տրված անվտանգության միջազգային երաշխիքները և ստեղծեց մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրը մի ամբողջ ժողովրդի մահապատժով «լուծելու» նախադեպ։
Այս գործողությունները հետագայում հիմք դարձան ցեղասպանության հանցանքի սահմանման համար և արտացոլվեցին «Ցեղասպանության կանխարգելման և դրա պատժի մասին» միջազգային կոնվենցիայում։ Այնուհանդերձ Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչները չկանգնեցին միջազգային արդարադատության առջև:
Հայոց ցեղասպանության անպատժելիությունն այսօր ևս ոգեշնչում է միջազգային նոր հանցանքներ ծրագրողներին: Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած վերջին պատերազմը և դրա ընթացքում թուրք-արբեջանական դաշինքի ցեղասպան գործողություններն ի ցույց դրեցին, որ ուժով միջազգային խնդիրները «լուծելու» մոտեցումները չեն փոխվել։
Արցախահայության դեմ իրականացված ոճրագործությունները փաստեցին նաև, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարևոր է ոչ միայն պատմական արդարության և ճշմարտության, այլև հայ ժողովրդի անվտանգության համար։
Հայոց ցեղասպանության նպատակը հայ ժողովրդի լիակատար բնաջնջումն էր։ Հայ ժողովրդի հավաքական ջանքերի, ցեղասպանության վերապրողներին աշխարհի տարբեր երկրների և ժողովուրդների կողմից ցուցաբերված աջակցության շնորհիվ հայ ժողովուրդն արժանապատվորեն վերապրեց իր պատմության ամենամեծ արհավիրքը։
Այսօր հայ ժողովուրդը Հայաստանում և սփյուռքում ցույց է տալիս արդարության և ճմշարտության համար պայքարելու իր տոկունությունը։ Այդ պայքարը մեկ անգամ ևս հավաստում է, որ ոչ երիտթուրքական կառավարության բիրտ ուժը, ոչ Թուրքիայի հաջորդական կառավարությունների ժխտողական շահարկումները և տարածաշրջանում հայ ժողովրդի հանդեպ թշնամական գործողություններն ի զորու չեն մոռացության մատնել 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը և նրա նահատակներին։
Այդ պայքարը կտևի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիայի կառավարությունն իր մեջ ուժ չի գտել ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը և քայլեր ձեռնարկելու դրա հետևանքների վերացման ուղղությամբ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

The struggle will continue until Turkey finds strength to recognize Armenian Genocide – MFA
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Armenia issued a statement on the occasion of the 106th anniversary of the Armenian Genocide. As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, the statement runs as follows,
''Each year on April 24 the entire Armenian nation commemorates the victims of the Armenian Genocide that took place at the beginning of the 20th century. Unprecedented in its size, this organized crime targetted, forcefully deported and massacred the Armenian people living in the Ottoman Empire. The government of the Young Turks and the subsequent governments that for years had been led by the ideology of pan-Turkism spread the policy of the Armenian Genocide also to the Eastern Armenia.
As a result of these actions, in the period of 1915-2023 1.5 million Armenians were killed, the fates of 100s of thousands were mutilated, an entire nation was deprived of its spiritual, educational, cultural and economic possession. Their right to live in the greater part of their historical homeland was taken away from them.
In 1878 Berlin Congress the Great Powers and the Ottoman Empire had assumed a commitment to ensure the security of the population of the Armenian provinces of the Ottoman Empire. By planning and implementing the Armenian Genocide, the government of the Young Turks nullified the international security guarantees granted to Armenia and created a precedent of ‘'solving'' the human rights protection issue by subjecting an entire nation to death penalty.
These acts in the future served as bases for giving definition to the crime of the genocide and were reflected in the ''Prevention and punishment of the Crime of Genocide'' international convention. Anyway, the organizers of the Armenian Genocide never faced international justice.
Leaving the Armenian Genocide unpunished inspires those planning new international crimes. The last war unleashed by Azerbaijan against Artsakh and the genocidal activities of the Azerbaijani-Turkish alliance during the war showed that the approaches of ''solving’' international issues by force have not changed.
The crimes committed against the Armenian of Artsakh once again documented that the Armenian Genocide recognition is important not only in terms of historical justice and truth, but also for the security of the Armenian people.
The goal of the Armenian Genocide was the full extermination of the Armenian people. Thanks to the consolidated efforts of the Armenian people, the assistance to the genocide survivors in various parts of the world and peoples, the Armenian people was able to survive the greatest calamity of its history with dignity.
Today the Armenian people in Armenia and the Diaspora shows its resoluteness to struggle for justice and truth. That struggle once again proves that neither the brute force of the government of the Young Turks, nor the denialism of the subsequent Turkish Governments and the hostile actions against the Armenian people in the region are able to sink the 1st Genocide of the 20th century and its martyrs to oblivion.
That struggle will continue until Turkey finds strength to recognize Armenian Genocide and take measures for the elimination of its consequences'', reads the statement.