Պարտավոր ենք վառ պահել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը. Բունդեսթագի փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխնախագահ, ՔԴՄ/ՔՍՄ խմբակցության անդամ Հանս-Պետեր Ֆրիդրիխը կոչ է անում աշխարհին վառ պահել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Այս մասին նա հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին «Արմենպրես»-ին տրամադրված ուղերձում:
«Ապրիլի 24-ին ամբողջ աշխարհում ոգեկոչում ենք դաժանաբար ցեղասպանված հարյուր հազարավոր հայ տղամարդկանց, կանանց, երեխաներին, ինչպես նաև նրանց, ովքեր փորձում էին ապահովել կամ փրկել այդ մարդկանց կյանքերը:
Մենք պարտավոր ենք բոլոր այս մարդկանց հիշատակը մեր սրտերում վառ պահել:
Սակայն խոսքը միայն անցյալի մասին չէ, այլ նաև ապագայի: Մենք՝ գերմանացիներս, մեր առջև խնդիր ենք դրել՝ նպաստելու Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հաշտեցմանն ու մերձեցմանը»,- նշել է Հանս-Պետեր Ֆրիդրիխը:

Мы должны сохранить память о жертвах геноцида: вице-президент Бундестага
ЕРЕВАН, 23 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Ханс-Петер Фридрих, вице-президент Бундестага Германии, член фракции ХДС / ХСС, призывает мир сохранить память о жертвах Геноцида армян. Об этом он заявил в ообращении «Арменпресс» по случаю 106-й годовщины Геноцида армян.
«24 апреля во всем мире мы поминаем сотни тысяч подвергшихся жестокому геноциду армян мужчин, женщин,детей, а также тех, кто пытался обеспечить или спасти жизни этих людей. Мы должны хранить память обо всех этих людях в наших сердцах.
Но дело не только в прошлом, это в будущем. Мы, немцы, поставили перед собой задачу способствовать примирению и сближению между Арменией и Турцией», - сказал Ханс-Петер Фридрих.