Պարտավոր ենք վառ պահել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը. Բունդեսթագի փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխնախագահ, ՔԴՄ/ՔՍՄ խմբակցության անդամ Հանս-Պետեր Ֆրիդրիխը կոչ է անում աշխարհին վառ պահել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Այս մասին նա հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին «Արմենպրես»-ին տրամադրված ուղերձում:
«Ապրիլի 24-ին ամբողջ աշխարհում ոգեկոչում ենք դաժանաբար ցեղասպանված հարյուր հազարավոր հայ տղամարդկանց, կանանց, երեխաներին, ինչպես նաև նրանց, ովքեր փորձում էին ապահովել կամ փրկել այդ մարդկանց կյանքերը:
Մենք պարտավոր ենք բոլոր այս մարդկանց հիշատակը մեր սրտերում վառ պահել:
Սակայն խոսքը միայն անցյալի մասին չէ, այլ նաև ապագայի: Մենք՝ գերմանացիներս, մեր առջև խնդիր ենք դրել՝ նպաստելու Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հաշտեցմանն ու մերձեցմանը»,- նշել է Հանս-Պետեր Ֆրիդրիխը:

We are obliged to keep their memory alive in our hearts – Bundestag Vice President on Armenian Genocide Remembrance Day
We are obliged to keep their memory alive in our hearts – Bundestag Vice President on
Armenian Genocide Remembrance Day
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. The Vice President of Germany’s Bundestag Hans-Peter Friedrich is calling on the world to keep the memory of Armenian Genocide victims alive.
“On April 24, we commemorate around the world the hundreds of thousands of Armenian men, women and children who were subjected to genocide, as well as those who were trying to protect or save the lives of these people. We are obliged to keep the memory of these people alive in our hearts. But it’s not only about the past, but also about the future. We, the Germans, have set a task before us to contribute to the reconciliation and rapprochement between Armenia and Turkey,” Hans-Peter Friedrich said in a statement for ARMENPRESS on the occasion of the 106th anniversary of the Armenian Genocide.