Ռազմավարի պուրակով Ալիևը միացավ Հիտլերին և Հուսեյնին. Մարուքյանի ելույթը ԵԽԽՎ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության անդամ, Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը նշել է, որ Բաքվում ռազմավարի «պուրակ» բացելով, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը միացավ այնպիսի բռնապետերի, ինչպիսիք էին Ադոլֆ Հիտլերն ու Սադամ Հուսեյնը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Մարուքյանն ասել է ԵԽԽՎ-ում իր ելույթում:
«2021թ. ապրիլի 12-ին Ադրբեջանի պետական հեռուստատեսությամբ հեռարձակվող 1 ժամանոց ռեպորտաժով ներկայացվել է Բաքվում բացված թանգարանը, որը նվիրված է Լեռնային Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմին: Այս ահաբեկչական ցուցադրության մեջ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդես էր գալիս զինվորական համազգեստով` հպարտորեն շրջելով և ցուցադրելով թանգարանում տեղ գտած հայկական զինտեխնիկան և հայ զինվորներին ծաղրող իրական չափերի մոմե մանեկենները: Այսպես կոչված «ռազմավարի պուրակի» կենտրոնական մասը զոհված և գերեվարված հայ զինվորների սաղավարտներից պատրաստված երկար արահետն էր»,- նշել է Մարուքյանը:
Պատգամավորն ընդգծել է, որ այս ամենը տեղի է ունեցել ոչ թե անհայտ մի պետությունում, այլ Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետություններից մեկում` Ադրբեջանում:
«Հիշեցնեմ, որ Ադրբեջանն այն երկիրն է, որը շարունակում է ապօրինի պահել ավելի քան 200 հայ ռազմագերիների ու գերեվարված քաղաքացիական անձանց: Խնդրում եմ մի րոպե հատկացրեք և նայեք իմ ձեռքում գտնվող լուսանկարներին: Դրանք անցյալից լուսանկարներ չեն, այլ մեր օրերում արված նկարներ, երբ ժամանակակից բռնապետը նորմալ է համարում մարդկանց շղթայելը և մարդկային նվաստացուցիչ վերաբերմունքն ու խոշտանգումները ներկայացնելը որպես բնականոն վերաբերմունք ռազմագերիների նկատմամբ: Լուսանկարներից մեկում ադրբեջանցի երեխան խաղում է, հայ զինվորի ռասիստական մուլյաժի հետ, ով, հավանաբար, խոշտանգվել է Ադրբեջանի բանտում»,- հայտնել է Էդմոն Մարուքյանը:
ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամը նշել է, որ այս նկարներն ի ցույց են դնում այն, որ Ադրբեջանում հայերի և Հայաստանի հանդեպ համակարգային ռասայական ատելություն է տիրում։
«Այս պուրակ այցելելու համար հերթեր են գոյանում, ինչը զզվելի է և պարզապես անընդունելի։ Այս գործողությամբ Ալիևը միացավ այնպիսի բռնապետերի ցուցակին, ինչպիսիք են Հիտլերը և Սադամ Հուսեյնը: Միևնույն ժամանակ այն, ինչ այժմ կատարվում է Ադրբեջանում, ինձ հիշեցրեց Իրաքը՝ 1980-ականների վերջին, երբ մեկ այլ բռնապետ օգտագործեց պատերազմի դաշտից հավաքված սպանված իրանական հինգ հազար զինվորների սաղավարտ ՝ ավարտին հասցնելու համար այն հուշարձանը, որը նա անվանել էր «հաղթանակի կամար»: Այդ մարդը Սադդամ Հուսեյնն էր: Հուսեյնի նման, Ալիևը կարծում է, որ հենց դա է իրեն օգնելու փառաբանել «իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության գործելաոճը որդեգրած բանակը: Նկատեմ ևս մեկ նմանություն այս երկու բռնակալների միջև. Հուսեյնի նման, Ալիևը ևս չի վերադարձնում ռազմագերիներին»,- նշել է Մարուքյանը:
Էդմոն Մարուքյանի խոսքով՝ այս պուրակը հստակ ի ցույց է դնում Ադրբեջանի իշխանությունների ագրեսիվ էությունը և նրանց իրական դեմքը:
«Նրանք խթանում են ռասայական ատելությունը, համարում են, որ դաժան վերաբերմունքն ու խոշտանգումների ցուցադրությունը հաջորդ սերունդներին և ամբողջ աշխարհին բնականոն երեւույթ է։ Պատմությունն ապացուցել է` եթե անհրաժեշտ քայլեր չեն ձեռնարկվում ժամանակին բռնապետերին և նրանց ագրեսիան կասեցնելու համար, այն սովորաբար դադարում է լինել տեղային խնդիր և տարածվում ամբողջ աշխարհում: Ես կոչ եմ անում ձեզ ուշադրությանն արժանացնել այս իրադարձությունները և հուսով եմ, որ անհրաժեշտ և հրատապ միջոցներ կձեռնարկվեն Ադրբեջանի գործողությունները դատապարտելու համար: Այսպես կոչված «ռազմավարի պուրակը» պետք է փակվի»,- եզրափակել է Էդմոն Մարուքյանը:

With his ‘’trophy park’’ Aliyev resembled Hitler and Hussein – Armenian MP at PACE
YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS. Member of the Armenian delegation to the PACE, head of the parliamentary faction of ''Bright Armenia'' Party Edmon Marukyan said that by opening a ''trophy park'' in Baku, Ilham Aliyev equalized himself with dictators like Adolf Hitler and Saddam Hussein used to be, ARMENPRESS reports Marukyan said in his speech at the PACE.
‘’On April 12, 2021 Azerbaijani state TV channel dedicated an hour-long reportage to the museum opened in Baku about the 44-day war in Nagorno Karabakh. In this terrorist-style exhibition Azerbaijani president Ilham Aliyev dressed in military uniform was proudly touring and showing the Armenian military equipment and the real-size wax mannequins mocking the Armenian soldiers. The central part of the so-called ''trophy park'' was a long path filled with helmets of Armenian servicemen who had been killed or taken hostage'', Marukyan said, emphasizing that this has taken place in a country that is a member to the Council of Europe.
''Let me remind that Azerbaijan is a country that continues to illegally keep over 200 Armenian POWs and civilian hostages’', Marukyan said, showing a number of photos taken from the ‘'trophy park''. He added that all those photos demonstrate the racial hatred in Azerbaijan against Armenia and Armenians.
''There are long queues to visit this park, which is disgusting and simply unacceptable. With this act Aliyev joint such dictators as Hitler and Saddam Hussein used to be’', Marukyan said, bringing the example of a similar park in Iraq constructed by Saddam Hussein using the helmets if over 5000 Iranian soldiers, which Hussein called ''Victory Arch''. ''I see also another similarity between the two dictators – like Hussein, Aliyev does not want to return war prisoners'', Marukyan said, adding that the Baku park clearly shows the aggressive nature of the Azerbaijani authorities and their real face.
''They promote racial hatred and think that the demonstration of ill-treatment and torture to the future generation and the entire world is a normal phenomenon. History has proved that if timely measures are not taken to stop dictators, it stops being local and spreads throughout the world. I urge you to pay attention to these developments and hope that necessary and immediate measures will be taken to condemn the activities of Azerbaijan. The so-called ''trophy park'' must be closed'', Edmon Marukyan concluded.