ՄիԳ-31 կործանիչն օդ Է բարձրացել Խաղաղ օվկիանոսի երկնքում ԱՄՆ-ի հետախուզական ինքնաթիռի կալանման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանյան ՄիԳ-31 կոծանիչը Խաղաղ օվկիանոսի ջրատարածքի երկնքում՝ Կամչատկայի հարավ - արեւելյան ափի երկայնքով ուղեկցել Է ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի RC-135 հետախուզական ռազմավարական ինքնաթիռը: Ապրիլի 16-ին այդ մասին լրագրողներին հայտնել են Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Ռազմական գերատեսչության տվյալներով՝ Խաղաղ օվկիանոսի ջրատարածության օդային տարածքի վերահսկողության ռուսաստանյան միջոցները հայտնաբերել են ՌԴ-ի պետական սահմանին մոտեցող օդային թիրախ:
«Դրա ճանաչման եւ ուղեկցման համար Կամչատկայի երկրամասի օդանավակայանից բարձրացել Է ՄիԳ-31 կործանիչը: Կործանիչի անձնակազմն օդային թիրախը նույնականացրել Է որպես ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի RC-135 հետախուզական ռազմավարական ինքնաթիռ»,- ասել են նախարարությունում՝ նշելով, որ հետախույզն ընթացել Է Կամչատկայի հարավ - արեւելյան ափի երկայնքով: «Ռուսաստանի Դաշնության պետական սահմանի խախտում թույլ չի տրվել»,- ընդգծել են ռազմական գերատեսչությունում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Истребитель МиГ-31 поднимали на перехват разведывательного самолета США над Тихим океаном
Российской истребитель МиГ-31 сопроводил над акваторией Тихого океана вдоль юго-восточного побережья Камчатки стратегический разведывательный самолет RC-135 ВВС США. Об этом сообщили журналистам в пятницу в Минобороны России.
По данным военного ведомства, российскими средствами контроля воздушного пространства над акваторией Тихого океана была обнаружена приближающаяся к государственной границе РФ воздушная цель,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Для ее опознавания и сопровождения с аэродрома в Камчатском крае поднялся истребитель МиГ-31. Экипаж истребителя идентифицировал воздушную цель как стратегический разведывательный самолет RC-135 ВВС США", - сказали в министерстве, отметив, что разведчик двигался вдоль юго-восточного побережья Камчатки. "Нарушения государственной границы Российской Федерации не допущено", - подчеркнули в военном ведомстве.