Հայաստանում մեկնարկել է COVID-19 դեմ պատվաստումների գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ապրիլի 13-ից սկսվում է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ լայնածավալ պատվաստումների գործընթացը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ առողջապահության նախարարությունը.
«Պատվաստման համար առանձնացվել են ռիսկի խմբեր, դրանք են` 65 և բարձր տարիքի անձինք, 18-64 տարեկան քրոնիկ հիվանդները, տարեցների խնամքի կենտրոնների բնակիչներն ու աշխատակիցները, սոցիալական խնամքի կենտրոնների աշխատակիցները:
Նշենք, որ Հայաստան են ներկրվել 24000 դեղաչափ «AstraZeneca» և 15000 դեղաչափ՝ 7500 անձի համար «Sputnik-V» պատվաստանյութերը: Պատվաստումներն իրականացվում են կամավորության սկզբունքով` ռիսկի խմբերի շրջանում:
Ռիսկի խմբերում ընդգրկված 55-ից ցածր տարիքի անձինք կպատվաստվեն «Sputnik-V» պատվաստանյութով, իսկ 55-ից բարձր տարիք ունեցողները՝ «AstraZeneca»-ով:
Հավելենք նաև, որ նախկինում ձեռք բերված 2000 դեղաչափ «Sputnik-V» պատվաստանյութով պատվաստվել են COVID-19 սպասարկող բժշկական կենտրոնների բուժանձնակազմերը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

COVID-19 vaccinations launch in Armenia
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. Vaccinations against COVID-19 started in Armenia today, the ministry of healthcare said in a statement.
“Risky groups have been identified for vaccination: they are people aged over 65, people with chronic health conditions aged 18-64, nursery workers and residents.
24000 doses of the AstraZeneca vaccine and 15000 doses of the Sputnik V vaccine for 7500 people have been supplied to Armenia. Vaccinations are carried out on voluntary basis among the risky groups.
People at risk under the age of 55 will be vaccinated with the Sputnik V, while those aged over 55 will be vaccinated with the AstraZeneca”, the ministry said, adding that healthcare workers of COVID-19 hospitals have already been vaccinated with the Sputnik V (2000 doses).