Հայաստանում մեկնարկել է COVID-19 դեմ պատվաստումների գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ապրիլի 13-ից սկսվում է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ լայնածավալ պատվաստումների գործընթացը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ առողջապահության նախարարությունը.
«Պատվաստման համար առանձնացվել են ռիսկի խմբեր, դրանք են` 65 և բարձր տարիքի անձինք, 18-64 տարեկան քրոնիկ հիվանդները, տարեցների խնամքի կենտրոնների բնակիչներն ու աշխատակիցները, սոցիալական խնամքի կենտրոնների աշխատակիցները:
Նշենք, որ Հայաստան են ներկրվել 24000 դեղաչափ «AstraZeneca» և 15000 դեղաչափ՝ 7500 անձի համար «Sputnik-V» պատվաստանյութերը: Պատվաստումներն իրականացվում են կամավորության սկզբունքով` ռիսկի խմբերի շրջանում:
Ռիսկի խմբերում ընդգրկված 55-ից ցածր տարիքի անձինք կպատվաստվեն «Sputnik-V» պատվաստանյութով, իսկ 55-ից բարձր տարիք ունեցողները՝ «AstraZeneca»-ով:
Հավելենք նաև, որ նախկինում ձեռք բերված 2000 դեղաչափ «Sputnik-V» պատվաստանյութով պատվաստվել են COVID-19 սպասարկող բժշկական կենտրոնների բուժանձնակազմերը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

В Армении началась вакцинация от COVID-19
В Армении 13 апреля началась широкомасштабная вакцинация от COVID-19. Как передает Арменпресс, об этом сообщило Министерство здравоохранения Армении.
“Для вакцинации выделены группы риска: лица в возрасте 65 лет и старше, хронические пациенты в возрасте от 18 до 64 лет, жители и сотрудники центров ухода за пожилыми людьми, сотрудники центров социального ухода.
Отметим, что в Армению ввезено 24 000 дозы вакцины “AstraZeneca” и 15 000 доз вакцины “Sputnik-V” на 7 500 человек.
Вакцинация проводится на добровольной основе.
Лица младше 55 лет, включенные в группы риска, получат вакцину “Sputnik-V”, а пожилые люди, старше 55 лет - вакцину “AstraZeneca”.
Добавим также, что ранее приобретенными 2 000 дозами вакцины “Sputnik-V” были вакцинированы медработники медцентров, обслуживающих больных с COVID-19”, - говорится в сообщении МЗ.