Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ՔՕ 300.1 հոդվածով քրեական հետապնդումը դադարեցվելու է. պաշտպան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը հակասահմանադրական ճանաչելու մասին Սահմանադրական դատարանի որոշումից հետո ՀՀ  երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ այդ հոդվածով քրեական հետապնդումը դադարեցվելու է: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մարտի 26-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը:
«Բարձր դատարանը գտնվեց իր բարձունքի վրա, սա նշանակում է, որ 300.1 հոդվածով ինչպես ի սկզբանե չէր կարող լինել քրեական հետապնդում, այնպես էլ այս հոդվածով քրեական հետապնդումը դադարեցվելու է։ ՍԴ որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից»,- ասաց Վարդևանյանը:
Սահմանադրական դատարանը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածը ճանաչել է  Սահմանադրության 78-րդ, 79-րդ հոդվածներին հակասող և անվավեր: Սույն որոշումը վերջանական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:  ՍԴ դատավոր Երվանդ Խունդկարյանը սույն գործով հատուկ կարծիք ունի պատճառաբանական մասին վերաբերյալ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով (սահմանադրական կարգը տապալել):

Преследование в отношении Роберта Кочаряна по статье 300.1 УК будет прекращено: адвокат
Решением Конституционного суда о признании статьи 300.1 Уголовного кодекса Республики Армения антиконституционной, уголовное преследование в отношении второго президента Роберта Кочаряна по этой статье будет прекращено. Как сообщает Арменпресс, об этом 26 марта в беседе с журналистами заявил адвокат Роберта Кочаряна Арам Вардеванян.
«Высокий суд был на высоте, это означает, что в соответствии со статьей 300.1, как не могло быть уголовного преследования с самого начала, уголовное преследование по этой статье будет прекращено. Решение Конституционного суда вступает в силу с момента его опубликования», - сказал Вардеванян.
Напомним, что ранее председатель Конституционного суда Армен Диланян заявил, что статья 300.1 Уголовного кодекса Республики Армения признана недействительной, так как противоречит статьям 78 и 79 Конституции. Настоящее решение окончательное и вступает в силу с момента публикации. Особое мнение по вопроса имеет судья Конституционного суда Ерванд Хундкарян.