ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին օրենքի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» և կից ներկայացված օրենքներում լրացումներ և փոփոխություններ նախատեսող օրինագծերի փաթեթը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ փաթեթը խորհրդարանում քվեարկությամբ ստացավ 79 «կողմ», 36 «դեմ», 2 «ձեռնպահ» ձայներ:
Օրենքի նախագծով կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով բուհերի կառավարման խորհրդի կազմը կսահմանափակվի 9 անդամով: Անդամներից 5-ին կնշանակի պետական լիազոր մարմինը, իսկ 4-ը կլինեն բուհից: Կարգելվի պետական կամ քաղաքական պաշտոն զբաղեցնող անձանց անդամությունը:
Առաջինից երկրորդ ընթերցմամբ քննարկմանը նախագծում կատարվել էին փոփոխություններ: Ռեկտորների ընտրության և նշանակման մասում կատարվել են էական փոփոխութուններ. կառավարման խորհուրդն է ընտրում ռեկտոր, որը հրամանագրվում է լիազոր մարմնի ղեկավարի կողմից՝ 5 տարի ժամկետով:
Եթե նախկինում ռեկտորի թեկնածուի համար օրենքով պահանջվում էր միայն գիտական աստիճանի առկայություն, ապա նախագծով ավելացել է նաև առնվազն 5 տարվա գիտամանկավարժական, գիտական և ակադեմիական գործունեության ստաժի պահանջը: Բուհում կարող են գործել ուսանողական միավորումներ:

Парламент Армении полностью принял проект Закона О высшем образовании и науке
Национальное собрание Республики Армения во втором чтении и полностью приняло пакет законопроектов, предусматривающих дополнения и изменения в Законе “О высшем образовании и науке” и смежных законах.
Как передает Арменпресс, пакет получил 79 голосов “за”, 36 “против” и 2 “воздержавшихся”.
С целью повышения эффективности управления согласно проекту закона состав Совета  вузов будет ограничен 9 членами. 5 из них будет назначать уполномоченный государственный орган, а 4 будут из вуза. Будет запрещено членство лиц, занимающих государственную или политическую должность.
На обсуждение в первом и втором чтениях в проект были внесены изменения по вопросу выборов  ректоров. Совет управления избирает ректора сроком на 5 лет, приказ о назначении исходит от руководителя уполномоченного органа.
Раньше для кандидата на пост ректоры требовалось лишь наличие научной степени, теперь добавлено требование и научно-педагогической, научной и академической деятельности, как минимум в течение 5 лет.