ԿԳՄՍ նախարարը դպրոցները փակելը լավագույն լուծում չի համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը դպրոցները փակելը, հեռավար ուսուցման անցնելը լավագույն լուծում չի համարում, սակայն եթե կարիքը լինի, ստիպված կգնան դրան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Դումանյանը նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ՝ անդրադառնալով հարցին, թե համավարակի հետ կապված հնարավո՞ր է սահմանափակումներ լինեն:
«Դա ցանկալի տարբերակ չէ: Պետք է ամեն ինչ անենք, մաքսիմալ պահպանենք հնարավոր կանխարգելիչ միջոցները, որ դա չլինի, բայց եթե ստիպված եղանք, բնականաբար, դա էլ պայքարի մի ձև է վիրուսի դեմ: Տա Աստված, որ այդպիսի իրավիճակ չստեղծվի»,-ասաց Դումանյանը:
Նախարարը դպրոցները փակելը, ընդհանրապես գործողությունները սահմանափակելը լավագույն լուծում չի համարում: «Բայց եթե լինենք պարտադրված, ստիպված պետք է անենք: Այսօր այդ խնդիրը չկա»,-նշեց նա:
Նախարարը նկատեց, որ պետք է կոչ անել մաքսիմալ հետևողական լինել՝ կանխարգելիչ միջոցները պահպանելու հարցում, որ չհայտնվենք այդ վիճակում:
Հայաստանում մարտի 22-ի ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 506 նոր դեպք, առողջացել է 432 քաղաքացի, մահացել է՝ 12-ը: Նախորդ օրերին արձանագրված նոր դեպքերի համեմատ այս թիվը փոքր է՝ պայմանավորված շաբաթ-կիրակի օրերի քիչ թեստավորմամբ: Վերջին շրջանում համավարակի նոր դեպքերի թիվը էականորեն աճում է: Մարտի 18-ի դրությամբ օրինակ հաստատվել էր 1024 նոր դեպք,այն վերջին 3 ամսվա մեջ կորոնավիրուսով վարակման ամենաբարձր ցուցանիշն էր: Երկրում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 184219 դեպք, որոնցից 168721-ն առողջացման, 3360-ը՝ մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությունից այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 11278 պացիենտ:

Министр НОКС закрытие школ не считает лучшим решением
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян закрытие школ и переход на дистанционное обучение не считает лучшим решением, однако, если будет необходимость, они вынуждены будут пойти на это. Как сообщает Арменпресс, такое мнение Думанян выразил в беседе с журналистами в Национальном собрании, касаясь вопроса, могут ли быть ограничения, связанные с эпидемией.
“Это нежелательный вариант. Мы должны сделать все возможное, чтобы предотвратить это, но, если придется, конечно, это также способ борьбы с вирусом. Не дай бог, чтобы вновь создалась такая ситуация”, - сказал Думанян.
Министр закрытие школ и ограничение деятельности в целом не считает лучшим решением. “Но если будет такая необходимость, мы это сделаем. Сегодня такой задачи нет”, - сказал он.
Министр отметил, что в проведении профилактических мероприятий необходимо проявлять максимальную последовательность, чтобы вновь не оказаться в такой ситуации.
По состоянию на 11:00 22 марта в Армении подтверждено 506 новых случаев COVID-19, 432 заболевших вылечились, есть 12 летальных исходов. Малое количество подтвержденных случаев обусловлено малым количеством тестов в выходные дни. В последнее время количество новых случаев заражения значительно выросло. По состоянию на 18 марта было подтверждено 1 024 новых случаев заражения, что является самым высоким показателем заражения за последние 3 месяца. Всего подтверждено 184 219 случаев COVID-19, 168 721 из которых вылечились, есть 3 360 летальных исходов. На данный момент фактическое лечение от COVID-19 получают 11 218 пациентов.