Կամերային երաժշտական թատրոնը հանդես կգա Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին նվիրված առաջնախաղով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին ընդառաջ Պետական կամերային երաժշտական թատրոնը մարտի 25-ին հանդիսատեսի դատին կհանձնի «Փրկության հրեշտակը» ներկայացումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ներկայացման հիմքում Հալեպի «Էմմանուել» հայ ավետարանական եկեղեցու հովիվ վերապատվելիՀովհաննես Էսքիջյանի կյանքն ու սխրագործությունն է: Էսքիջյանը դարձել է «փրկության հրեշտակ» Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ բազմաթիվ հայ մանուկների համար: Նա, Գարլըքի և Հալեպի երկաթգծի կայարաններից մեկ երեխայի դիմաց մեկ ոսկի վճարելով, գնել է հայ որբերին, վերարկուի տակ թաքցրած իր տուն տարել, ապա տարբեր թաքստոցներում ապաստան գտել նրանց համար:
Բեմադրիչ Նունե Աբրահամյանը մեզ հետ զրույցում նշում է, որ ներկայացումը վավերագրական հիմքեր ունի: «Օգտվել եմ գերմանացի պատմաբան, լուրջ աշխատությունների հեղինակ Հիլմար Կայզերի «Դեր Զորի խաչմերուկներում» հայերեն թարգմանված գրքից, որում ներկայացվում է մարդասիրական դիմադրությունը Հալեպում 1915-1917 թվականներին: Գլխավոր հերոսը Հովհաննես Էսքիջյանն է, որն այդ տարիներին ընդհատակյա մարդասիրական դիմադրության մասն է եղել: Էսքիջյանը բազմաթիվ հայ որբերի է փրկել: Այդ երեխաները նրան անվանել են «փրկության հրեշտակ»: Շատերը նրա իրական անունը չեն իմացել»,-պատմում է Աբրահամյանը: «Մենք պարտավոր ենք անել այն, ինչ կարող ենք բոլոր հնարավոր ճանապարհներով փրկելու ևս մեկ հայի կյանք»,- ասում էր Էսքիջյանը:
Նա դա անում էր կյանքի գնով՝ ամեն վայրկյան մահվան վտանգը զգալով: Մի կողմից թուրքական կառավարության սպառնալիքներն էին, մյուս կողմից` հայ որբերի տարատեսակ հիվանդություններով վարակվելու հավանականությունը: Էսքիջյանի երկրային կյանքն ավարտվել է 1916 թվականին՝ տիֆի պատճառով: Նա վարակվել էր իր փրկած մանուկներից: Հենց այդ ժամանակ արդեն թուրքական կառավարությունը որոշում էր կայացրել ձերբակալել Էսքիջյանին և կախաղան բարձրացնել:
Այժմ Միացյալ Նահանգներում նրա փրկած երեխաների սերունդներն են ապրում, իսկ Լոս Անջելեսի Արարատ-Էսքիջյան թանգարանում, որը 1993 թվականին հիմնադրել է ճարտարապետ-նախագծող, բարեգործ Լյութեր Էսքիջյանը հայոց մշակութային և պատմական ժառանգությունը պահպանելու և ապագա սերունդներին փոխանցելու նպատակով, Էսքիջյանի մասին մեծածավալ տեղեկություններ են պահպանվում: Նունե Աբրահամյանը տեղեկացնում է, որ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում էլ գործում է մի սրահ, որում ներկայացվում են արևմուտքում գործող հայ մտավորականների, հոգևոր դասի ներկայացուցիչների հսկայական աշխատանքներ: Մի պատն ամբողջությամբ նվիրված է Հովհաննես Էսքիջյանին:
Ռեժիսորին գրավել է Էսքիջյանի քաջությունը, անասելի դժվար ժամանակներում կատարած հսկայածավալ, հայրենանվեր գործը: Կարծում է՝ «Փրկության հրեշտակը» ներկայացումն արդիական է. այն ոչ միայն անդարադառնում է Հայոց ցեղասպանությանը, այլև ունի հստակ ուղերձ: «Դժվար ժամանակներում ենք ապրում. հուսալքված ենք: Իսկ Հովհաննես Էսքիջյանը կարողացել է արհամարհել ամեն բան ու լավ գործ անել նույնիսկ թուրքերով շրջապատված իրավիճակում: Ներկայացման մեջ կան նրա բազմաթիվ խոսքեր, արտահայտություններ, որոնք հստակ նշանակություն ունեն: Օգտագործել ենք նաև վավերագրական կադրեր: Էսքիջյանը ցույց է տալիս հայ մարդու անպարտելի ոգին»,-ընդգծում է Աբրահամյանը:
Ներկայացման մեջ Հովհաննես Էսքիջյանին մարմնավորում է Սմբատ Ստեփանյանը, Արա Գևորգյանը թուրք կառավարչի դերում է: Էսքիջյանի կնոջ՝ Գուլենիայի կերպարը կերտել է Անահիտ Կիրակոսյանը:

Камерный музыкальный театр представит премьеру, посвященную 106-й годовщине Геноцида армян
В преддверии 106-й годовщины Геноцида армян Государственный камерный музыкальный театр 25 марта вынесет на суд зрителей спектакль “Ангел спасения”
Как передает «Арменпресс», в основе спектакля заложена история жизни и подвига пастыря Армянской евангелистской церкви “Эммануэл” в Алеппо преподобного Ованеса Эскиджяна. Он на железнодорожных станциях Гарлык и Алеппо, платя за одного ребенка один золотой, выкупал армянских сирот, отвозил их домой, пряча под своим пальто, а затем находил для них убежища в разных тайниках.
В беседе с нами постановщик Нуне Абрамян отметила, что спектакль основан на документальной истории. “Я использовала переведенную на армянский язык книгу немецкого историка, автора серьезных трудов Хильмара Кайзера “На перекрестке Дер Зора”, в которой рассказывается о человеколюбивом сопротивлении в Алеппо в 1915-1917 годах. Главный герой - Ованнес Эскиджян, в те годы участвовавший в подпольном сопротивлении. Эскиджян спас многих армянских сирот. Эти дети называли его ангелом спасения. Многие даже не знали его настоящего имени”, - рассказала Абрамян. “Мы должны делать все возможное, чтобы спасти жизнь хотя-бы одного армянина, всеми возможными способами”, - говорил Эскиджян.
Он делал это ценой своей жизни, каждую секунду подвергая себя смертельной опасности. С одной стороны, были угрозы турецкого правительства, с другой - вероятность заражения различными заболеваниями. Земная жизнь Эскиджяна оборвалась в 1916 году из-за тифа. Он заразился от детей, которых спасал. Именно тогда турецкое правительство уже решило арестовать Эскиджяна и повесить его.
Поколения детей, которых он спас, сейчас живут в Соединенных Штатах, и музей “Арарат-Эскиджян” Лос-Анджелеса, основанный в 1993 году архитектором-дизайнером, филантропом Лютером Эскиджяном для сохранения армянского культурного и исторического наследия и передачи его будущим поколениям, содержит обширную информацию об Эскиджяне. Нуне Абраамян сообщила, что в Музее-институте Геноцида армян есть зал, в котором представлена огромная работа армянской интеллигенции, проживающей на Западе и представителей неравнодушного общества Запада. Одна стена полностью посвящена Ованесу Эскиджяну.
Режиссера захватила смелость Эскиджяна, его огромная патриотическая работа, проделанная в невыразимо трудные времена. Спектакль “Ангел спасения” она считает очень актуальным. В нем не только отражена не только история Геноцид армян, но и содержится четкий посыл. “Мы живем в тяжелые времена. Мы все разочарованы. А Ованес Эскиджян сумел, несмотря на все, хорошо поработать даже в окружении турок. В пьесе много слов и фраз, имеющих определенное значение. Мы использовали и документальные кадры. Эскиджян олицетворяет непобедимый дух армянского народа”, - подчеркнула Нуне Абрамян.
В спектакле роль Ованеса Эскиджяна исполняет Смбат Степанян, Ара Геворгян играет турецкого чиновника. Образ жены Эскиджяна Гулени создала Анаит Киракосян.