Իրանի մեջլիսի հանձնաժողովի նախագահն ու ՀՀ դեսպանը քննարկել են տարածաշրջանում հնարավոր զարգացումները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Հայաստանի դեսպան Արտաշես Թումանյանն ու Իսլամական խորհրդի մեջլիսի Ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահ Մոջթաբա Զոլնուրը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակը և տարածաշրջանում հնարավոր զարգացումները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Իրանում ՀՀ դեսպանատան «Ֆեյսբուք»-ի էջը:
«Մարտի 8-ին ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը հանդիպում ունեցավ ԻԻՀ Իսլամական խորհրդի մեջլիսի Ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի նախագահ Մոջթաբա Զոլնուրի հետ։ Հանդիպման ընթացքում դեսպան Թումանյանը հանգամանալից կերպով ներկայացրեց 2020թ․ Ղարաբաղյան պատերազմից հետո տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը և Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերները»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Դեսպան Թումանյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային ներկա իրողությունների պայմաններում Հայաստան-Իրան հարաբերությունների զարգացման միտումներին, փոխշահավետ համագործակցության ուղղությունների և ծրագրերի հստակեցման և դրանց ակտիվ կենսագործման անհրաժեշտությանը։
«Մ․ Զոլնուրը խոսեց 2020թ․ Ղարաբաղյան պատերազմի օրերին և հետպատերազմական շրջանում Իրանի որդեգրած դիրքորոշումների և ձեռնարկած քայլերի, ինչպես նաև տարածաշրջանային իրավիճակի և հնարավոր զարգացումների մասին»,- հայտնում է դեսպանությունը:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ Հայաստանի և Իրանի միջև կապերի հետագա ամրապնդումը, համակողմանի և արդյունավետ համագործակցության խորացումը բխում է ինչպես երկու բարեկամ երկրների շահերից, այնպես էլ տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության հաստատման անհրաժեշտությունից։

Посол Армении и иранский парламентарий обсудили возможные региональные развития
Посол Армении в Исламской Республике Иран Арташес Туманян и председатель комиссии парламента Ирана по вопросам национальной безопасности и внешней политике Моджтаба Зольнур обсудили сложившуюся после войны ситуацию в Нагорном Карабахе и возможные развития в регионе. Как передает Арменпресс, об этом сообщает страница посольства Армении в Иране в Facebook.
В ходе встречи посол Туманян подробно представил итоги сложившуюся в регионе после карабахской войны ситуацию и вызовы, стоящие перед Арменией.
Посол Туманян коснулся тенденций развития армяно-иранских отношений в условиях нынешних региональных реалий, необходимости уточнения направлений взаимовыгодного сотрудничества, программ и их активной реализации.
Зольнур рассказал о предпринятых Ираном в послевоенный период шагах, а также о возможном развитии региональной ситуации.
Собеседники подчеркнули, что дальнейшее укрепление связей между Арменией и Ираном, углубление всестороннего и эффективного сотрудничества отвечает интересам обеих дружественных стран, а также необходимости установления мира и стабильности в регионе.