Վազգեն Մանուկյանը կարծում է, որ արտահերթ ընտրությունները պետք է լինեն ոչ գործող իշխանության օրոք
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի գլխավոր պողոտաներից մեկում՝ Բաղրամյան փողոցում հանրահավաքի ընթացքում «Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը նշեց, որ համբերատար շարունակում են առաջ տանել պայքարը՝ պահանջելով ՀՀ վարչապետի հրաժարականը:
«Հարգելի քաղաքացիներ, այս Հայրենիքը միայն մերը չէ, այն նաև ձերն է: Ուզում եք միանալ, միացեք, ուզում եք համագործակցել, ուրեմն համագործակցեք: Չեք ուզում համագործակցել, ուրեմն ստեղծեք ձեր կազմակերպությունները, որոշումներ ընդունեք: Որքան ցանցային լինի պայքարն, այնքան ավելի շուտ կհասնենք մեր նպատակին»,-ասաց Վազգեն Մանուկյանը:
Նա ընդգծեց, որ պետք է կազմակերպել ընտրություններ, որպեսզի ժողովուրդը կատարի ընտրություն, սակայն դա պետք է արվի ոչ գործող իշխանությունների օրոք: Մեկ անգամ ևս հիշեցրեց, որ իրենց ծրագիրը հետևյալն է՝ ՀՀ վարչապետը հեռանում է, ձևավորվում է ժամանակավոր կառավարություն, երկրում իրավիճակը կայունանում է, որից հետո անցկացվում են ընտրություններ:
«Այս անգամ պետք է կազմակերպենք մաքուր ընտրություն և այդ ժամանակ մեկդ մյուսիդ պետք է վերահսկի»,-ասաց Վազգեն Մանուկյանը:
Անդրադառնալով ԳՇ-ի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու գործընթացին՝ Վազգեն Մանուկյանը ընդգծեց, որ պետք է պահանջեն, որ ՀՀ նախագահը կատարի իր պարտականությունները:
«Այո, պետք է լինենք համբերատար, բայց չափավոր: Ասում են, թե ժողովուրդն իրավունք չունի ապստամբություն անելու, իսկ ով ասաց: Ժողովուրդը պետք է կարողանա ոտքի կանգնել, ու անել այն ինչ ուզում է: Հավաքվեք, կազմակերպվեք, համագործակցեք միմյանց հետ ու մենք կհաղթենք»,-հավելեց Վազգեն Մանուկյանը:

Внеочередные выборы нужно проводить не при действующем правительстве: Вазген Манукян
Во время митинга на одном из главных улиц Еревана – на проспекте   Баграмяна, кандидат на пост премьер-министра от Движения «За спасение Отечества» Вазген Манукян заявил, что они терпеливо продолжают борьбу, требуя отставки премьер-министра РА
«Уважаемые граждане, эта Родина не только наша, она и ваша. Если вы хотите присоединиться - присоединяйтесь,   хотите сотрудничать - тогда сотрудничайте. Не хотите сотрудничать – создавайте свои организации, принимайте решения. Чем шире будет сетевая  борьба, тем быстрее мы достигнем своей цели», - сказал Вазген Манукян.
Он подчеркнул, что должны быть организованы выборы, но только  чтобы люди могли проводить настоящие выборы, а  это должно происходить не при действующем правительстве. Он напомнил, каков их план: премьер-министр РА уходит, формируется временное правительство, ситуация в стране стабилизируется, только после этого проводятся выборы.
«На этот раз мы должны организовать чистые, прозрачные выборы - и вы должны контролировать друг друга», - сказал Вазген Манукян.
Касаясь процесса отставки главы Генштаба Оника Гаспаряна, Вазген Манукян подчеркнул, что они должны потребовать от президента РА исполнения своих обязанностей.
«Да, мы должны проявлять терпение, но только в меру. Говорят, что народ не имеет права на восстание, но кто это сказал?! Люди должны суметь встать на ноги  и сделать то, чего хотят. Собирайтесь, организуйтесь, сотрудничайте друг с другом, и мы победим!», - добавил Вазген Манукян.