Գեղարքունիքի մարզի տարբեր բնակավայրերում կբացվեն «Թումո» տուփեր
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանն ընդունել է «Թումո» ստեղծարար տեղեկատվական կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանին և կենտրոնի ներկայացուցիչներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Գնել Սանոսյանը:
«Հանդիպման ընթացքում հյուրերը ներկայացրեցին «Թումո» ստեղծարար տեղեկատվական կենտրոնի ընդլայնման ծրագիրը։ Հանդիպման հիմնական նպատակը «Թումո» կենտրոնի եւ 10-ից ավելի տուփերի տեղորոշման խնդրի կարգավորումն է: Տուփեր են նախատեսել բացել մարզի այն համայնքներում, որոնք իրենց աշխարհագրական դիրքով հասանելի կլինեն հարակից համայնքների դպրոցականների համար: Ակնկալում են փոխհամագործակցություն մի շարք այլ ուղղություններում։
Հավանություն տվեցի ներկայացված ծրագրի այն բաղադրիչին, որով նախատեսվում է «Թումո» կենտրոն և տուփեր տեղադրել ելնելով բնակչության, սովորող աշակերտների եւ ուսանողների թվաքանակից, ճանապարհային հաղորդակցության հնարավորություններից եւ նպաստավոր այլ գործոններից։
Ուրախ եմ, որ ամիսներ առաջ կայացած մեր հանդիպումները, քննարկումներն ու համատեղ աշխատանքն արդեն տվել են իրենց դրական արդյունքները: Ես կարևորում եմ այն համայնքների ընտրությունը, որտեղ ուսուցումը հասանելի լինի նաև սահմանամերձ համայնքների դպրոցականների համար։ Կփորձենք նաեւ «Թումո» կենտրոնի եւ տուփերի ստեղծման որոշակի հարցերում ներգրավել բարերարներին։ Գեղարքունիքի մարզպետարանը և մարզի համայնքները պատրաստակամ են՝ աջակցել ծրագրին, որպեսզի մարզի մնացած տուփերը եւս սեղմ ժամկետներում կառուցվեն ու կյանքի կոչվեն։
Ըստ Մարի Լու Փափազյանի՝ փոխհամաձայնությամբ ընտրված համայնքներից յուրաքանչյուրում, կախված սովորողների թվաքանակից, կտեղադրվի 2-3 «Թումո» տուփ։ Կենտրոնը եւ տուփերն ապահովվելու են ժամանակակից տեխնիկական միջոցներով եւ դասավանդող մասնագետ կադրերով:
Մարտի 5-ի դրությամբ Գեղարքունիքի մարզում գործում է Գավառի «Թումո» ստեղծարար կենտրոնի տուփը, ընթացքի մեջ է հերթական տուփի բացումը Սեւան քաղաքում»,- գրել է Սանոսյանը։

В разных районах Гегаркуникской области будут открыты TUMO Box-ы
Губернатор Гегаркуника Гнел Саносян принял директора творческого информационного центра ТУМО Мари Лу Папазян и представителей центра.
Как  передает Арменпресс, об этом Гнел Саносян написал на своей странице в Facebook.
«В ходе встречи гости представили программу расширения творческого информационного центра ТУМО. Основной целью встречи было решить вопрос о размещении   более 10  TUMO Box. В населенных пунктах района планируется открыть   боксы, которые будут доступны школьникам из соседних поселков. Ожидается сотрудничество и по ряду других направлений.
Мной одобрен компонент представленной программы, который предусматривает установку центра «Тумо» и боксов, исходя из численности населения, а также учеников и студентов, возможностей дорожного сообщения и других благоприятных факторов.
Я рад, что наши встречи, обсуждения и совместная работа, проведенная несколько месяцев назад, уже дали положительные результаты. Я считаю важными те общины, где образование доступно школьникам и из приграничных общин. Также  постараемся привлечь благотворителей к определенным вопросам создания центра и TUMO Box. Администрация Гегаркуникской области и  общины региона готовы поддержать программу, чтобы остальные боксы  в  регионе были построены и задействованы в короткие сроки.
По словам Мари Лу Папазян, 2-3 TUMO Box будут установлены в общинах, выбранных по обоюдному согласию и в зависимости от количества студентов. Центр TUMO  и TUMO Box-ы будут оснащены современными техническими средствами и обеспечены специализированным преподавательским составом.
По состоянию на 5 марта, в Гегаркуникской области  действует TUMO Box  Гаварского творческого центра,  очередной бокс откроется в Севане», - написал Саносян.