Կորոնավիրուսով հիվանդացության աճ է գրանցվում. նախարարը հորդորում է վերադառնալ դիմակի կրման խիստ ռեժիմի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հորդորում է քաղաքացիներին վերադառնալ դիմակների կրման խիստ ռեժիմի, վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում կորոնավիրուսի դրական թեստերի թիվն աճում է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ավանեսյանն այս մասին ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանին՝ պատասխանելով ԼՀԿ-ից Հրանտ Այվազյանի հարցին, թե ինչո՞ւ հիմա ոստիկանները չեն տուգանքում դիմակ չկրելու համար:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը վստահեցրեց, որ իրենք մշտապես հետևում են միջազգային մասնագիտական կառույցների կողմից տրված խորհրդատվություններին: «Դիմակների կրումը պահպանում է իր՝ որպես շատ կարևոր կանխարգելիչ միջոցառման դերը»,-ասաց նա:
Նախարարը հիշեցրեց, որ երբ աշնանը կորոնավիրուսով հիվանդացության բավականին բարձր թվեր էին գրանցվել, և բնակչությունը, անսալով նախարարության հորդորներին, սկսեց կրել դիմակներ, հիվանդացության կառավարելիության շատ լավ ցուցանիշներ գրանցվեցին: «Ցածր ցուցանիշները որոշակի հանգստություն են առաջացրել բնակչության մոտ, շատերն այս պահին նույնքան հետևողականորեն չեն դնում դիմակները: Բայց վերջին 2 շաբաթվա ընթացքում տեսնում ենք հիվանդացության աճ: Այսօր դրական թեստերը եղել են թեստավորվածների 14 տոկոսը: Ուստի՝ իմ խնդրանքն է, հորդորը՝ վերադառնալ դիմակների կրման ավելի խիստ, պահպանողական ռեժիմի և փորձել կանխարգելել վիրուսի տարածումը»,-ասաց նախարարն ու վստահեցրեց, որ դիմակների կրումը շատ կարևոր դեր ունի վարակի տարածելիությունը կանխելու առումով:

Наблюдается рост распространения коронавируса: министр призвала соблюдать профилактические меры
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян призывает граждан вернуться к строгому режиму ношения масок, количество положительных тестов на коронавирус в последние две недели растет. Как сообщает Арменпресс, министр сказала об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании в ответ на вопрос члена фракции «Просвещенная Армения» Гранта Айвазяна о том, почему полиция не штрафует за неношение масок.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян заверила, что они всегда следят за советами международных профессиональных структур. «Ношение масок по-прежнему является очень важной профилактической мерой», - сказал он.
Министр напомнила, что, когда осенью было зарегистрировано достаточно большое количество коронавирусных заболеваний, и население, прислушавшись к призывам министерства, стало носить маски, то были зафиксированы очень хорошие показатели борьбы с болезнью.
«Низкие показатели вызвали некоторое спокойствие среди населения, многие сейчас не так последовательно надевают маски. Но за последние 2 недели мы наблюдаем рост заболеваемости. Сегодня 14% тестов дали положительный результат. Поэтому я прошу и призываю вернуться к более строгому, консервативному режиму ношения масок, чтобы попытаться предотвратить распространение вируса», - сказала министр и заверила, что ношение масок играет очень важную роль в предотвращении распространения вируса.