ՊԵԿ-ը պարզաբանում է ներկայացրել Ֆրանսիայից ուղարկված բեռի մասին ԶԼՄ-ների հրապարակումների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեն պարզաբանում է ներկայացրել Ֆրանսիայից ուղարկված բեռի մասին ԶԼՄ-ների հրապարակումների վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տարածած հաղորդագրությունը.
«Պետական եկամուտների կոմիտեն, զանգվածային լրատվամիջոցներով «Ֆրանսիայից ուղարկված 9 տոննաօգնությունը երկու ամսից ավելի է՝ արգելափակվել է Երևանի պահեստներից մեկում» հրապարակման վերաբերյալ անհրաժեշտ է համարում տեղեկացնել, որ 2020թ.-ի դեկտեմբերի 20-ին Ֆրանսիայից բարեգործական հասարարական կազմակերպության կողմից ՀՀ ներմուծվել է 8271 կգ ապրանք, որը, կազմակերպությունը ցանկացել է ձևակերպել «Հրաժարում հօգուտ պետության» մաքսային ընթացակարգով։
Կոմիտեն հայտնում է, որ ապրանքներն ուղեկցող հաշիվ-ապրանքագրում նշված է ընդհանուր 740 անվանում ապրանք, որոնց մեջ առկա են նաև մեծ քանակությամբ դեղորայք և սնունդ։ ՊԵԿ-ը ՀԿ-ի ներկայացուցիչներին բազմիցս տեղեկացրել է, որ մաքսային ձևակերպումների ժամանակ սնունդ և դեղորայք հայտարարագրելու համար անհրաժեշտ են ՀՀ կառավարության կողմից սահմանված համապատասխան մարմինների թույլտվություններ, որոնք մինչև այս պահը չեն ներկայացվել մաքսային մարմիններին: Մասնավորապես՝ սնունդ ներմուծելիս անհրաժեշտ է ներկայացնել ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնից ստացված անվտանգության սերտիֆիկատ, ինչը հաստատում է ներմուծված սննդի անվտանգ լինելու մասին։ Միաժամանակ, կոմիտեն անհրաժեշտ է համարում նշել, որ մաքսային մարմինների աշխատանքային պրակտիկայում հանդիպել է դեպք, երբ նույնպես Ֆրանսիայից «Հրաժարում հօգուտ պետության» մաքսային ընթացակարգով սնունդ ձևակերպելիս, սննդի անվտանգությունը ստուգող մարմինը պարզել է, որ ներմուծված պահածոյացված սնունդը ժամկետանց է, և արգելել է դրանց ներմուծումը, ուստի առանց համապատասխան թույլտվության հնարավոր չէ սնունդ ներմուծել Հայաստանի Հանրապետություն։
Դեղեր և դեղամիջոցներ հայտարարագրելու համար անհրաժեշտ է ներկայացնել ՀՀ առողջապահության նախարարության թույլտվություն (դեղերի և դեղանյութերի ներմուծման հավաստագիր), քանի որ հնարավոր է՝ լինեն հոգեմետ կամ ՀՀ-ում չգրանցված կամ ժամկետանց դեղամիջոցներ, որոնք կարող են լուրջ վնաս հասցնել սպառողին։
Պետական եկամուտների կոմիտեն հայտնում է նաև, որ մաքսային մարմիններն աջակցել են կազմակերպությանը՝ մաքսային ձևակերպումներն իրականացնող միջնորդ, ինչպես նաև ապրանքների պահպանությունն իրականացնող կազմակերպություններին հորդորելով, որ ծառայություններն իրականացնեն անվճար և ցուցաբերեն անհրաժեշտ օգնություն, ինչը և իրականացվել է»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

КГД представил разъяснения по поводу гуманитарных грузов, отправленных из Франции
Комитет государственных доходов Армении дал разъяснения по поводу публикаций СМИ относительно гуманитарных грузов, отправленных из Франции. «Арменпресс» представляет сообщение, распространенное отделом информации и общественных связей Комитета государственных доходов.
“Комитет государственных доходов Армении считает необходимым дать разъяснения по поводу публикации СМИ относительно гуманитарных грузов, отправленных из Франции. Публикация была о том, что 20 декабря 2020 года благотворительная общественная организация ввезла в Армению 8 271 кг гуманитарного груза, который организация хотела оформить таможенной процедурой «Отказ в пользу государства».
По сообщению Комитета, в накладной, сопровождающей товары, указано всего 740 наименований товаров, в том числе большое количество медикаментов и продуктов питания. Комитет государственных доходов неоднократно информировал представителей НПО о том, что для декларирования продуктов питания и медикаментов при таможенном оформлении необходимы разрешения соответствующих органов, созданных Правительством Республики Армения, которые не были представлены в таможенные органы. В частности, при ввозе продуктов питания необходимо предъявлять сертификат безопасности, полученный от инспекции безопасности пищевых продуктов Армении, который подтверждает, что ввозимые продукты питания безопасны. В то же время Комитет считает необходимым упомянуть, что в практике работы таможенных органов был случай, когда орган по безопасности в пищевых продуктах из Франции обнаружил консервные банки с истекшим сроком годности, и запретил их ввоз. Следовательно, ввоз продуктов питания в Республику Армения без соответствующего разрешения невозможен.
Для декларирования лекарств и лекарственных средств необходимо представить разрешение Министерства здравоохранения Республики Армения (сертификат на импорт лекарств и фармацевтических препаратов), поскольку, могут быть психотропные или незарегистрированные в Армении или просроченные лекарства, которые могут нанести серьезный вред потребителю.
Комитет по государственным доходам также сообщает, что таможенные органы оказали содействие организации - посреднику, осуществляющему таможенные оформления, а также организациям, осуществляющим хранение товаров, призвав осуществлять услуги бесплатно и оказывать необходимую помощь, что и было осуществлено», - говорится в сообщении.