Հայկական երկաթուղին թարմացնում է տեխնոլոգիական ավտոմեքենաների պարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊԵՐՍ: «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը սկսել է տեխնոլոգիական ավտոմեքենաների պարկի թարմացման գործընթացը: Առաջին փուլում Սևանի գծային ուղեմասին է փոխանցվել УАЗ մակնիշի բարձր անցունակության երեք նոր ավտոմեքենա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ընկերությունը տեղեկացնում է, որ մինչև տարեվերջ նախատեսվում է ձեռք բերել ևս 6 նմանատիպ մեքենա:
Նման տեխնիկայի անհրաժեշտությունը պայմանավորված է երկաթուղու բարդ ռելիեֆով, ինչպեն նաև նրանով, որ աշխատողները պետք է սպասարկեն երկաթուղային գծերը տարբեր եղանակային պայմաններում: Նոր մեքենաները կփոխարինեն 90-ականների արտադրության փոխադրամիջոցները, ինչը զգալիորեն կհեշտացնի աշխատանքային գործընթացը՝ պահպանելով աշխատանքի անվտանգության նորմերը:
Միևնույն ժամանակ, շարունակվում է նաև շարժակազմի նորացման գործընթացը: 2020 թվականի վերջին ընկերությունը բեռնատար շարժակազմի թարմացման ծրագրի շրջանակներում գնեց և Հայաստան բերեց կիսավագոնների հերթական խմբաքանակ` 70 միավորի չափով, որոնք սպասարկելու են արտահանման-ներմուծման փոխադրումները:

Южно-Кавказская железная дорога обновляет парк технологических машин
Компания Южно-Кавказской железной дороги приступила к обновлению парка технологической техники. На первом этапе три новых автомобиля марки УАЗ с высокой пропускной способностью были переданы севанской линии. Как передает «Арменпресс», компания сообщает, что до конца года планируется закупить 6 аналогичных автомобилей.
Необходимость в таком оборудовании обусловлена сложным рельефом железной дороги, а также тем, что рабочим приходится обслуживать железнодорожные пути в разных погодных условиях. Новые автомобили заменят автомобили 90-х годов выпуска, что значительно упростит рабочий процесс при сохранении норм безопасности.
При этом продолжается процесс обновления и подвижного состава. В конце 2020 года компания в рамках программы обновления грузового подвижного состава, закупила и привезла в Армению еще одну партию 70 вагонов. Они будут использоваться для экспортных и импортных перевозок.