Անդրանիկ Փիլոյանը ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանի հետ քննարկել է գերիների վերադարձի հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը հունվարի 26-ին, հանդիպել է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԻՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախարար Փիլոյանն իր ողջույնի խոսքում բարձր է գնահատել Ռուսաստանի գործընկեր կառույցի հետ համագործակցության զարգացումները, ինչպես նաև կարևորել է հումանիտար օգնության ոլորտում արդյունավետ փոխգործակցությունը, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնման գործում ցուցաբերած աջակցությունը և Արցախում իրականացվող ռուսական խաղաղապահ առաքելության դերը:
Դեսպան Կոպիրկինը ևս անդրադարձել է համագործակցության նշված առաջնահերթություններին: Կողմերը գոհունակություն են հայտնել Երևանում գործող հայ-ռուսական հումանիտար արձանգանքման կենտրոնի գործունեության և ընթացիկ ծրագրերի առնչությամբ:
Քննարկվող թեմաների առանցքում եղել է գերիների վերադարձի, զոհված և անհայտ կորած անձանց որոնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ակտիվացման հարցը:

Андраник Пилоян обсудил с послом РФ в Армении вопрос возвращения пленных
Министр по чрезвычайным ситуациям Армении Андраник Пилоян 26 января встретился с чрезвычайным и полномочным послом России в Армении Сергеем Копыркиным. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью МЧС Армении.
Приветствуя посла, Пилоян высоко оценил развитие сотрудничества с партнерской структурой России, и отметил важность эффективного сотрудничества в сфере гуманитарной помощи и содействия в восстановлении гражданских инфраструктур и роли российской миротворческой миссии в Арцахе.
Посол Копыркин также коснулся приоритетов сотрудничества. Стороны выразили удовлетворение деятельностью действующего в Ереване Армяно-российского центра гуманитарного сотрудничества и текущими программами.
В центре обсуждаемых тем был вопрос возвращения пленных, активизации работ по поиску погибших и лиц, пропавших без вести.