Անդրանիկ Փիլոյանը ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանի հետ քննարկել է գերիների վերադարձի հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Անդրանիկ Փիլոյանը հունվարի 26-ին, հանդիպել է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԻՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախարար Փիլոյանն իր ողջույնի խոսքում բարձր է գնահատել Ռուսաստանի գործընկեր կառույցի հետ համագործակցության զարգացումները, ինչպես նաև կարևորել է հումանիտար օգնության ոլորտում արդյունավետ փոխգործակցությունը, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնման գործում ցուցաբերած աջակցությունը և Արցախում իրականացվող ռուսական խաղաղապահ առաքելության դերը:
Դեսպան Կոպիրկինը ևս անդրադարձել է համագործակցության նշված առաջնահերթություններին: Կողմերը գոհունակություն են հայտնել Երևանում գործող հայ-ռուսական հումանիտար արձանգանքման կենտրոնի գործունեության և ընթացիկ ծրագրերի առնչությամբ:
Քննարկվող թեմաների առանցքում եղել է գերիների վերադարձի, զոհված և անհայտ կորած անձանց որոնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ակտիվացման հարցը:

Armenian minister, Russian Ambassador discuss return of POWs from Azerbaijan
YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. Minister of Emergency Situations Andranik Piloyan met today with Russian Ambassador to Armenia Sergei Kopyrkin, the ministry told Armenpress.
In his welcoming remarks the minister highly appreciated the cooperation developments with the Russian respective ministry, as well as attached importance to the productive partnership in the field of humanitarian assistance, the support provided for restoring civilian infrastructure and the role of the Russian peacekeeping mission in Artsakh.
The Russian Ambassador has also touched upon the aforementioned priorities of the cooperation.
The sides praised the activity of the Yerevan-based Armenian-Russian humanitarian response center, as well as the ongoing projects.
The discussion also focused on the return of the Armenian prisoners of war from Azerbaijan, the issue on boosting the ongoing search operations for killed or missing in action.