Ճապոնիան կարող Է իր ծովային հետեւակայիններին տեղաբաշխել Օկինավայի ամերիկյան ռազմակայանում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնը եւ Տոկիոն 2015 թվականին գաղտնի համաձայնության են հասել, ըստ որի Ճապոնիայի Ինքնապաշտպանության ուժերի ամֆիբիական ստորաբաժանումները կարող են տեղաբաշխվել ԱՄՆ-ի ծովային հետեւակի՝ Ճապոնիայի Օկինավա կղզու հյուսիս - արեւելքում գտնվող Քեմփ Շվաբ ռազմակայանում: Հունվարի 25-ին այդ մասին հայտնել Է Kyodo գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Նշվում Է, որ համաձայնությունը ձեռք Է բերվել առանց Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարության քաղաքացիական աշխատակիցների գիտության, ինչը խախտում Է երկրում գործող քաղաքացիական վերահսկողության սկզբունքները:
Ի վերջո ծավալման պլանն այդպես Էլ չի կենսագործվել, սակայն Ճապոնիայի Ինքնապաշտպանության ուժերի ղեկավարությունը դրանից չի հրաժարվել Երկու կողմեւն Էլ նախկինի պես կարծում են, որ Քեմփ Շվաբը կարող Է իդեալական վայր դառնալ ճապոնիայի ամֆիբիական ստորաբաժանման տեղաբաշխման համար, որն ստեղծվել Է ԱՄՆ-ի ծովային հետեւակի օրինակով: Դա թույլ կտար ավելի հաճախակի անցկացնել համատեղ զորավարժություններ եւ դեսանատավորման վարժանքներ:
Ճապոնիայի համար Օկինավայում այդ ուժերի տեղաբաշխումն ունի ռազմավարական նշանակություն՝ հաշվի առնելով Չինաստանաի հետ տարածքային վեճը Արեւելաչինական ծովում Սենկակու (Դյաոյույդաո) կղզիների շուրջը: Ճապոնիայում շարժունակ ամֆիբիական ուժերն ստեղծվել են 2018 թվականի ապրիլին: Այժմ երկու գնդերը, որոնք տեղաբաշխված են երկրի հարավ - արեւելքում՝ Նագասակիում, ներառում են շուրջ 1,3 հազար մարտիկիներ: Նրանց գլխավոր խնդիրը պետք Է դառնա պաշտպանությունն, ինչպես նաեւ Կյուսյուի եւ Տայվանի մեջեւ ճապոնական հեռավոր կղզիների վերադարձը հնարավոր հակառակորդի կողմից դրանք գրավելու դեպքում: Առաջիկա տարիների ընթացքում ստորաբաժանումը կընդլայնվի մինչեւ 2 հազար մարդ, նաեւ դրա տնօրինությանը կստացվեն MV-22 Osprey 17 կոնվերտոպլան եւ ավելի քան 50 ամֆիբիա ավտումոբիլ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Япония может разместить своих морских пехотинцев на американской базе на Окинаве
Вашингтон и Токио в 2015 году достигли секретной договоренности, согласно которой амфибийные подразделения Сил самообороны Японии могут быть размещены на базе морской пехоты США Кэмп-Шваб на северо-востоке японского острова Окинава. Об этом сообщило в понедельник агентство Kyodo.
Отмечается, что соглашение было достигнуто без ведома штатских сотрудников Минобороны Японии, что нарушает действующие в стране принципы гражданского контроля. В итоге план развертывания так и не был претворен в жизнь, однако руководство Сил самообороны Японии от него не отказывалось.
Обе стороны по-прежнему считают, что Кэмп-Шваб стала бы идеальным местом для размещения японского амфибийного подразделения, созданного по образцу морской пехоты США. Это позволило бы чаще проводить совместные учения и тренировки по десантированию. Для Японии размещение таких сил на Окинаве также имеет стратегическое значение с учетом территориального спора с Китаем вокруг островов Сенкаку (Дяоюйдао) в Восточно-Китайском море,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Мобильные амфибийные силы были образованы в Японии в апреле 2018 года. Сейчас два полка, которые дислоцированы в Нагасаки на юго-западе страны, включают в себя около 1,3 тыс. бойцов. Главной их задачей должна стать оборона, а также возврат отдаленных японских островов между Кюсю и Тайванем в случае их захвата возможным противником. В течение ближайших лет подразделение будет расширено почти до 2 тыс. человек, также в его распоряжение поступят 17 конвертопланов MV-22 Osprey и более 50 машин-амфибий.