ՀՀ պատվիրակությունը ԵԽԽՎ-ում կբարձրացնի Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների ու հայ գերիների հարցերը
ՀՀ պատվիրակությունը ԵԽԽՎ-ում կբարձրացնի Ադրբեջանի պատերազմական
հանցագործությունների ու հայ գերիների հարցերը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի խորհրդարանականների պատվիրակությունը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում կբարձրաձայնի Արցախի նկատմամբ սանձազերծված պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կատարած պատերազմական հանցագործությունների և այդ երկրում պահվող հայ գերիների վերադարձի վերաբերյալ հարցերը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, ԵԽԽՎ պատվիրակության անդամ Էդմոն Մարուքյանը:
«Առաջնահերթությունը, բնականաբար, Արցախյան վերջին պատերազմն է և դրա հետևանքների խնդիրներն են, որ պետք է այնտեղ բարձրաձայնել, կարողանալ կոնսոլիդացնել բոլոր մեր միջազգային գործընկերներին, որ Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշումը մեծանա և ռազմագերիների, այնտեղ պահվող քաղաքացիական անձանց խնդիրը լուծվի: Բարձրաձայնելու ենք նաև Ադրբեջանի կողմից կատարված պատերազմական հանցագործությունների մասին և այն ամենի, ինչ մինչև օրս տեղի է ունեցել»,- ասաց Մարուքյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ պատերազմի թեմայի շուրջ քննարկում է նախատեսված ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովում, բայց ոչ լիագումար նիստում:
«Լիագումար նիստում բնականաբար մեր ելույթներով կմիջամտենք: Հույս ունեմ, որ կկարողանանք այնտեղ լավ աշխատանք տանել, չնայած նրան, որ Ֆրանսիայում պարետային ժամ է, և կորոնավիրուսի սահմանափակումների հետ կապված բազմաթիվ խնդիրներ կան»,- նշեց Էդմոն Մարուքյանը:
Կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված` ԵԽԽՎ նիստն այս անգամ հիբրիդային է, սակայն ՀՀ պատվիրակությունն, այնուամենայնիվ, որոշել է ֆիզիկապես ներկա գտնվել դրան:
«Նիստը հիբրիդ է, դա նշանակում է, որ պատվիրակները կարող են կամ ֆիզիկապես մասնակցել կամ օնլայն: Մեր պարագայում որոշում ենք կայացրել մասնակցել, որովհետև շատ կարևոր հարցեր ունենք բարձրաձայնելու և այդ ուղղությամբ աշխատանք տանելու: Հետևաբար, ամեն ինչ անելու ենք, որ գնանք և մասնակցենք»,- ասաց ԼՀԿ ղեկավարը:
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը կանցկացվի հունվարի 25-28-ը, Ստրասբուրգ քաղաքում:

Armenian delegation to PACE plans to present Azeri war crimes, PoW situation in France
YEREVAN, JANUARY 22, ARMENPRESS. The Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) will raise the issues of the Azeri war crimes in the 2020 Artsakh war, and the Armenian prisoners of war whom Azerbaijan is refusing to repatriate long after hostilities ended.
“The priority is naturally the latest Artsakh War and the issues of its consequences which should be voiced there, to be able to consolidate all our international partners to increase pressure on Azerbaijan and to achieve the return of the prisoners of war and detained civilians. We will also speak about the war crimes committed by Azerbaijan and all what’s taken place so far,” Armenian lawmakers Edmon Marukyan, a member of the Armenian delegation to PACE, told ARMENPRESS.
A discussion on the war is scheduled in the monitoring commission, not during the plenary session, but Marukyan says they will raise these issues in their remarks at the plenary session as well.
“I hope we will be able to do a good job there despite the fact that a curfew is in place in France and there are numerous problems due to the coronavirus restrictions,” Marukyan said.
Due to the COVID-19 pandemic, the upcoming PACE winter sitting (January 25-28) in Strasbourg will take place in a hybrid mode, i.e. lawmakers can chose whether or not they want to take part physically or remotely. The Armenian delegation chose to participate in person.