Պատերազմում վիրավորված անձանց պետությունը կապահովի առավել ֆունկցիոնալ պրոթեզավորում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հաստատեց ռազմական գործողությունների հետևանքով վնասվածք (վիրավորում) ստացած անձանց պրոթեզավորման հատուկ ընթացակարգը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը նշեց, որ նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը բխում է պատերազմում վիրավորում ստացած անձանց առավել ֆունկցիոնալ պրոթեզավորում ապահովելու անհրաժեշտությունից: Նրա խոսքով՝ գործող կարգավորումների համաձայն պրոթեզավորման կարիք ունեցող անձինք դիմում են նախարարություն ու նրանց տրվում է հավաստագիր, որով ձեռք է բերվում պրոթեզավորում, սակայն առկա կարգավորումները և առկա այն չափանիշները, որ սահմանված են, թույլ չեն տալիս առավել ֆունկցիոնալ պրոթեզավորում իրականացնել:
«Առաջարկում ենք, որ պատերազմի այն մասնակիցների համար, որոնք ունեն պրոթեզավորման կարիք, իրականացվի միջազգային բոլոր չափանիշներին համապատասխան ֆունկցիոնալ պրոթեզավորում»,- ասաց նախարարը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ որոշման հիմնական նպատակը երկուսն է՝ պրոթեզավորման կարիք ունեցող հայրենակիցների պրոթեզավորման գործընթացը կազմակերպել արագ ու հարմարավետ, երկրորդ՝ պրոթեզների որակը բերել բարձր մակարդակի: «Մենք նաև հաշմանդամություն ստացած մեր հայրենակիցների համար պետք է ապահովենք պատշաճ մասնագիտական վերապատրաստում կամ նրանց աջակցենք կրթություն ստանալու գործում, որպեսզի մեր քաղաքականությունը լինի ոչ թե համակերպվելու, այլ հաղթահարելու քաղաքականություն: Տվյալ դեպքում, մենք պետք է քաղաքականությունը վարենք այնպես, որ հաշմանդամություն ստացած անձիք ոչ թե համակերպվեն այդ կարգավիճակի հետ, այլ աջակցենք, որ այդ իրավիճակի բերած սահմանափակումները հաղթահարեն», - նշեց վարչապետը:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հավելեց, որ կառավարությունը լուծելու է նաև սպասարկման խնդիրները, հարցը քննարկվելու է հունվարի 21-ին Պաշտպանության և Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունների հետ:

Военнослужащих, раненных в войне, правительство обеспечит более функциональными протезами
Правительство утвердило особый порядок предоставления протезов раненым в результате боевых действий. Как сообщает «Арменпресс», министр труда и социальных вопросов Месроп Аракелян отметил, что необходимость принятия законопроекта связана с необходимостью обеспечить раненых более функциональными протезами. По его словам, согласно действующим правилам, люди, нуждающиеся в протезировании, обращаются в министерство и получают сертификат на протезирование, но существующие правила и критерии не позволяют проводить более функциональное протезирование.
“Участникам войны, которые нуждаются в протезировании, мы предлагаем проводить протезирование, приравненное к международным стандартам”, - сказал министр.
Никол Пашинян отметил, что есть две главные цели, первая - быстрая и комфортная организация протезирования раненых, нуждающихся в протезировании, и, вторая, довести качество протезов до высокого уровня. “Мы нашим соотечественникам с ограниченными возможностями должны обеспечить надлежащее профессиональное обучение и содействие, наша политика должна быть направлена не на примиренчество, а на преодоление. Мы должны проводить такую политику,  чтобы люди с ограниченными возможностями не примирялись с этом статусом, поддерживали их в преодолении ограничений этого положения”, - сказал премьер-министр.
Вице-премьер Тигран Авинян добавил, что правительство также решит и проблемы их обслуживания, вопрос будет обсуждаться 21 января с Министерствами обороны и труда и социальных вопросов.