Ճանապարհները բացել ձեռնտու պայմանով. Մեխակ Ապրեսյանը՝ տրանսպորտային ապաշրջափակման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածաշրջանային տրանսպորտային ապաշրջափակումը շատ կարևոր է Հայաստանի տնտեսության, մասնավորապես զբոսաշրջության համար: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը նշեց, որ Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտի հիմնական խնդիրը եղել է տրանսպորտային հասանելիությունը:
«Ծով չունեցող Հայաստանի չորս հարևաններից երկուսի հետ սահմանները փակ են և մենք տրանսպորտային հասանելիության լուրջ խնդիր ունենք: Տրանսպորտային ապաշրջափակմամբ, կկարողանանք ցամաքային բոլոր ուղղություններով կապ ունենալ աշխարհի հետ, դա կարևոր է և՛ զբոսաշրջության, և՛ տնտեսության համար: Այստեղ մի բան պետք է չմոռանալ` ճանապարհները բացել, ապաշրջափակվել, բայց մեզ ձեռնտու պայմաններով: Մենք զուգահեռ պետք է արագ օրենսդրական գործիքակազմ մշակենք կիրառենք, որ այդ ապաշրջափակումից օգտվենք»,-ասաց Մեխակ Ապրեսյանը:
Մոսկվայում կայացած՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է համատեղ հայտարարություն՝ կապված տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու հետ: Կձևավորվի աշխատանքային խումբ, որը մինչև 2021 թ. մարտի 1-ը հաստատման կներկայացնի Ադրբեջանի և Հայաստանի տարածքով իրականացվող միջազգային փոխադրումների կազմակերպման, իրականացման և անվտանգության ապահովման համար անհրաժեշտ նոր տրանսպորտային ենթակառուցվածքների օբյեկտների վերականգնման և կառուցման միջոցառումների իրականացման ցանկ և ժամանակացույց, նույն կերպ Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության կողմից իրականացվող փոխադրումների համար, որոնք պահանջում են հատել Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության տարածքները:

Дороги открывать на выгодных условиях: Мехак Апресян о транспортном разблокировании
Региональное транспортное разблокирование очень важно для экономики Армении, в частности, для туризма. На пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс председатель Армянской федерации туризма Мехак Апресян отметил, что основной проблемой сферы туризма в Армении было транспортное сообщение.
“Границы с двумя из четырех соседей Армении, не имеющей выходя к морю, закрыты, и у нас есть серьезные проблемы с транспортным доступом. С транспортным разблокированием мы сможем иметь связь с миром по всем сухопутным направлениям, это важно и для туризма, и для экономики. Однако нужно помнить одно - открывать дороги надо на выгодных нам условиях. Параллельно мы должны быстро разработать законодательный инструментарий, чтобы пользоваться этим разблокированием”, - сказал Мехак Апресян.
По итогам трехсторонней встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента России Владимира Путина и президента Азербайджана Ильхама Алиева, состоявшейся в Москве, принято совместное заявление, касающееся разблокирования всех экономических и транспортных сообщений региона. Будет сформирована рабочая группа, которая до 1-го марта  2021 года представит на утверждение список и график мероприятий по восстановлению и строительству новых объектов транспортных инфраструктур, необходимых для организации, осуществления и обеспечения безопасности международных перевозок, осуществляемых через территорию Азербайджана и Армении, для перевозок, требующих пересечения территорий Азербайджанской Республики и Республики Армения.