«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Հայաստանում դեֆոլտի բարձր ռիսկ չկա
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Միջազգային փորձագիտական ու մասնագիտական ամենատարբեր շրջանակների գնահատականների համաձայն, 2021 թ. համաշխարհային տնտեսության համար կարող է դառնալ պարտքային ճգնաժամի տարի։ 2020 թ. կորոնավիրուսային համավարակը սրեց պետական պարտքի խնդիրը աշխարհի բազմաթիվ երկրներում, եւ այն նաեւ ռեկորդային դարձավ պետությունների դեֆոլտների թվաքանակով: Հայաստանում դեֆոլտի ռիսկ կա: «ՀՀ»-ի հետ հարցազրույցում տնտեսագետ, կառավարման փորձագետ, տ.գ.թ. դոցենտ, ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի «Կառավարում» ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյանը շեշտեց.
- Իհարկե, ներկա դրությամբ Հայաստանում դեռ առկա չէ դեֆոլտի բարձր ռիսկ՝ հաշվի առնելով նաեւ այն հանգամանքը, որ պետական պարտքի միջին ժամկետը բավական մեծ է։ Սակայն, մյուս կողմից, տնտեսությունը ճգնաժամից վերականգնելու համար մեծ ֆինանսական ներարկումներ են պահանջվելու, ինչն անխուսափելիորեն հանգեցնելու է պետական պարտքի հետագա աճի։ Ցանկացած տնտեսության համար բավական դժվար է գոյատեւել նման տնտեսական եւ ֆինանսական ճգնաժամերի զուգակցման պայմաններում, ինչն ուղեկցվում է համախառն պահանջարկի համատարած անկման հետ։ Տնտեսության վերականգնումը, առանց վերջինիս աշխուժացման, չափազանց դժվար կլինի։ Եկամուտների անկումը, գործազրկության կտրուկ աճը, արտադրության էական անկումն ու հարկային բազայի նվազումը հանգեցնում են պետական եկամուտների կրճատման, եւ փաստացի ստացվում է փակ շղթա։ Այս իրավիճակից դուրս գալու համար պահանջվում է, նախեւառաջ, որ կառավարությունը ներգրավված միջոցները բացառապես ներարկի տնտեսության մեջ՝ աջակցության ծրագրերի, ենթակառուցվածքների զարգացման, նոր արտադրական հզորությունների գործարկման նպատակով։ Այսինքն, այնպիսի ոլորտներ, որոնց հաշվին կարող է աճ գեներացվել առաջիկա տարիներին։ Այլապես, եթե ստացված փոխառու միջոցները անարդյունավետ շարունակվեն ծախսվել, ապա չի բացառվում, որ առաջիկա տարիներին կհայտնվենք դեֆոլտի լուրջ վտանգի տակ, ինչպես դա տեղի ունեցավ մի շարք երկրներում։

Газета “Айастани Анрапетутюн”: В Армении нет больших рисков дефолта
“Согласно оценкам самых различных международных экспертных и профессиональных кругов, 2021 г. для мировой экономики может стать годом долгового кризиса. В 2020 году пандемия COVID-19 обострила проблему государственного долга многих стран мира, она также стала рекордной по количеству дефолтов государств. В интервью, данном “Айастани Анрапетутюн” экономист, эксперт по управлению, кандидат экономических наук, доцент, заведующий кафедрой управления международного научно-образовательного центра НАН Армении Карен Саргсян подчеркнул:
- Конечно, в настоящее время в Армении пока нет высокого риска дефолта, учитывая также и то обстоятельство, что средний срок госдолга достаточно велик. Однако, с другой стороны, потребуются крупные финансовые вливания для вывода экономики из кризиса, что неизбежно приведет к дальнейшему росту государственного долга. Любой экономике довольно сложно выжить в сочетании таких экономических и финансовых кризисов, которые сопровождаются повсеместным снижением совокупного спроса. Восстановление экономики без возрождения последнего будет крайне трудным. Снижение доходов, резкий рост безработицы, существенный спад производства и сокращение налоговой базы приводят к сокращению доходов государства, и фактически получается замкнутая цепочка. Чтобы выйти из этой ситуации, необходимо, прежде всего, чтобы государство инвестировало привлеченные средства исключительно в экономику на цели программ поддержки, развития инфраструктуры, эксплуатации новых производственных мощностей. То есть такие сферы, за счет которых в ближайшие годы можно будет генерировать рост. В противном случае, если полученные заемные средства и дальше будут расходоваться неэффективно, не исключено, что в ближайшие годы нам грозит серьезная опасность дефолта, как это и произошло в ряде стран.