Պուտինը եւ Մակրոնը քննարկել են ՀՀ, ՌԴ եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման հետ կապված հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործողությունների համակարգման շրջանակներում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ, որի ընթացքում քննարկել է հունվարի 11-ին Մոսկվայում կայանալիք Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպման հետ կապված որոշ հարցեր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Կրեմլի պաշտոնական կայքը, հաշվի առնելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության հետեւողական իրականացումը եւ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրադրության կայունացումը՝ նշվել է, որ նախեւառաջ այդ հանդիպմանը նկատի է առնվում տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի հաստատման ուղղությամբ հետագա քայլերի քննարկումը:
«Ֆրանսիայի նախագահն իր աջակցությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը սատարելու Ռուսաստանի ջանքերին։ Ընդգծվել է ռազմական բախումներից տուժած բնակչությանը մարդասիրական օգնության անհետաձգելի տրամադրման կարեւորությունը, այդ թվում ՝ պրոֆիլային միջազգային կազմակերպությունների գծով»,- նշվում է Կրեմլի կայքի հաղորդագրության մեջ:

Путин и Макрон обсудили вопросы, связанные с встречей руководителей Армении, России и Азербайджана
В рамках координации действий сопредседателей Минской группы ОБСЕ Владимир Путин провёл телефонный разговор с Президентом Французской Республики Эммануэлем Макроном, в ходе которого обсудил некоторые вопросы, связанные с предстоящей 11 января в Москве трёхсторонней встречей лидеров России, Азербайджана и Армении. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт Кремля, с учётом последовательной реализации совместного Заявления от 9 ноября 2020 года и стабилизации обстановки вокруг Нагорного Карабаха отмечено, что прежде всего на этой встрече имеется в виду рассмотреть дальнейшие шаги по налаживанию мирной жизни в регионе.
«Президент Франции выразил поддержку усилиям России по содействию нагорно-карабахскому урегулированию. Акцентирована важность неотложного оказания гуманитарной помощи пострадавшему от боестолкновений населению, в том числе по линии профильных международных организаций»,- отмечается в сообщении сайта Кремля.