Արցախի մի քանի թանգարանից դուրս բերված ցուցանմուշներն ապահով վայրում են
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի դեմ Ադրբեջանի սկսած պատերազմից հետո Արցախից դուրս են բերվել Բերձորի և Ստեփանակերտի երկրագիտական, Շուշիի գորգերի և Տիգրանակերտի հնագիտական թանգարանների ցուցանմուշները, որոնք այժմ ապահով վայրում են:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանը:
«Ես չեմ կարող ասել, թե որտեղ են ցուցանմուշները, բայց դրանք ապահով վայրում են: Մենք պատրաստ էինք Շուշիում գտնվող այլ թանգարանների ցուցանմուշները ևս ապահով տեղ տանել, սակայն սեփականատերերը, տնօրենները չցանկացան դա անել, քանի որ չէին պատկերացնում, որ Շուշիի վերահսկողությունը կանցնի Ադրբեջանին: Նրանք ապահով վայր են տարել ցուցանմուշները, դրանք պահել նկուղներում, բայց մենք չգիտենք, թե հիմա որտեղ են դրանք և ինչ վիճակում են»,-նշեց փոխնախարարը:
Նա ընդգծեց, որ ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Լուսինե Ղարախանյանին առաջարկել է ցուցանմուշները փրկելու նպատակով դիմել ռուսական կողմին, բանակցություններ վարել, բայց այդ բանակցությունները դեռ չեն սկսվել: «Բանակցային գործընթաց չսկսելու հիմնական պատճառաբանությունն այն է, որ քանի դեռ գերիների և անհետ կորածների հարցը չի լուծվել, այլ հարցերով չեն կարող զբաղվել: Կարծում եմ՝ մեկը մյուսին չի խանգարում, և գործընթացները պետք է զուգահեռ իրականացվեին»,-ասաց Խաչատուրյանն ու տեղեկացրեց, որ կարողացել են Արցախից դուրս բերել մոտավորապես 200 փոքր ծավալի շարժական կոթող՝ խաչքարեր, տապանաքարեր և այլ նմուշներ, որոնք ևս ապահով վայրում են:
Արցախի մշակութային կենտրոնում՝ Շուշիում գործում է չորս պետական և երկու մասնավոր թանգարան: Դրանք են՝ Կերպարվեստի պետական թանգարանը, պրոֆեսոր Գրիգորի Գաբրիելյանցի անվան երկրաբանության պետական թանգարանը, Շուշիի պատմության թանգարանը, Շուշիի պատկերասրահը, Շուշիի գորգերի և Ժամհարյանի մասնավոր թանգարանները:

Экспонаты из нескольких музеев Арцаха хранятся в надежном месте
После начала Азербайджаном войны против Арцаха экспонаты Бердзорского, Степанакертского геологических музеев, музея ковров Шуши, археологические музеи Тигранакерта были вывезены из Арцаха, и сейчас находятся в безопасном месте. Об этом сообщила заместитель министра образования и науки Армении Нарине Хачатурян в беседе с корреспондентом Арменпресс.
«Не могу сказать, где находятся экспонаты, но они в надежном месте. Мы были готовы вывезти в безопасное место экспонаты других музеев Шуши, но владельцы и директора не захотели этого делать, потому что не представляли, что Шуши окажется под контролем Азербайджана. Они перевезли экспонаты в безопасное место, спрятали их в подвалах, но мы не знаем, где они сейчас и в каком состоянии находятся», - сказала замминистра.
Она подчеркнула, что предлагала министру образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лусине Гараханян обратиться к российской стороне с просьбой эти спасти экспонаты, провести переговоры, но эти переговоры еще не начались.
«Основная причина отказа от начала переговорного процесса заключается в том, что до тех пор, пока не будет решен вопрос о пленниках и пропавших без вести, они не смогут решать другие вопросы. Я думаю, что одно не мешает другому. Процессы должны были проходить параллельно», - сказала Хачатурян, сообщив, что им удалось вывезти из Арцаха около 200 небольших подвижных памятников - хачкаров, надгробий и других образцов, которые находятся в безопасном месте.
В культурном центре Арцаха Шуши действуют четыре государственных и два частных музея. Это Государственный музей изобразительных искусств, Государственный музей геологии им. профессора Григория Габриелянца, Исторический музей Шуши, Шушинская галерея, частные музеи ковров Шуши и им. Жамаряна.