Պատերազմի զոհերի 377 ընտանիք միանվագ հատուցում է ստացել «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամից
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմում զոհերի 377 ընտանիք միանվագ հատուցում է ստացել «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է հիմնադրամը «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջը:
Զոհերի ընտանիքներին ընդհանուր առմամբ տրվել է 24 մլրդ 814 մլն 100 հազար դրամ: 377 զոհերի թվում 203-ը պայմանագրային զինծառայողներ են, 106-ը` պայմանագրային ենթասպայական կազմի ծառայողներ, 61-ը` սպայական կազմից են, 7-ը` կամավորներ:
Միանվագ պարտավորությունների գումարի չափը 3 մլրդ 770 մլն է, իսկ 20 տարվա պարտավորությունների չափը` 21 մլրդ 44 մլն 100 հազար:
Մինչ այս Արցախի պաշտպանության բանակը հայտնել էր 1815 զոհի անուն: ՀՀ առողջապահության նախարարության դատաբժշկական ծառայությունը այս պահի դրությամբ դատաբժշկական փորձաքննության է ենթարկել Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով զոհված ավելի քան 2990 զինծառայողի մարմին:

377 семей погибших воинов получили единовременное содействие от Фонда страхования военнослужащих
377 семей военнослужащих погибших в войне, развязанной Азербайджаном против Арцаха, получили единовременное содействие от Фонда страхования военнослужащих. Как передает «Арменпресс», об этом сообщается на странице фонда в Facebook.
В общей сложности семьям погибших выделено 24 млрд 814 млн 100 000 драмов. Среди 377 погибших 203 военнослужащих-контрактников, 106 - контрактников унтер-офицерского состава, 61 - офицерского состава, 7 - добровольцев.
Сумма единовременных выплат составляет 3 млрд 770 млн, а сумма выплат на 20 лет - 21 млрд 44 млн 100 000.
По сей день Армия обороны Арцаха назвала имена 1 815 погибших. На данный момент судебно-медицинская служба Министерства здравоохранения Армении провела судебно-медицинскую экспертизу останков более 2 990 военнослужащих, погибших в войне.