Ավանդների նվազման տեմպերն էականորեն դանդաղել են, առկա են նաև դրական միտումներ. ԿԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի համավարակի, այնուհետև պատերազմական, ռազմական դրության պայմաններում ավանդների նվազումը տեղի է ունեցել շատ ավելի փոքր չափով, քան ակնկալվում է նման խորությամբ ճգնաժամերի պարագայում, ավելին՝ ավանդների նվազման տեմպերն էականորեն դանդաղել են, արդեն առկա են դրական միտումներ: Այս մասին հայտնում են Կենտրոնական բանկից՝ «Արմենպրես»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան:
Պատերազմի օրերին, հոկտեմբերի 27-ին ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը հայտնել էր, որ Հայաստանում բանկային համակարգում քաղաքացիերի, կազմակերպությունների խնայողությունները որոշակիորեն նվազել են՝ նշելով, որ սակայն դա ընդհանուր ավանդների մեջ աննշան տոկոս է կազմում: ԿԲ-ից հետաքրքրվել էինք պատերազմից հետո ավանդների հնարավոր վերականգնման միտումներով:
Գլխավոր դրամատնից նշել են, որ տնտեսությունում առկա անորոշությունները, որպես կանոն, անխուսափելիորեն իրենց անբարենպաստ ազդեցությունն են թողնում ֆինանսական համակարգի վրա՝ հավելելով, որ համավարակի ազդեցությունը դեռևս չհաղթահարած՝ երկրում ռազմական դրության հայտարարումը իր հերթին նոր մարտահրավերներ առաջ բերեց:
Եվ առկա իրավիճակը, ստեղծված անորոշությունը, բնականաբար, ազդում են հաճախորդների վարքագծի վրա, և ավանդների ծավալի որոշակի նվազումը, ԿԲ-ում, լիովին բնական են համարել: «Այնուամենայնիվ, ավանդների նվազումը շատ ավելի փոքր է, քան ակնկալվում էր նման խորության ճգնաժամերի պարագայում: Թե՛ համավարակի տարածման սկզբնական փուլում, թե՛ պատերազմի մեկնարկից ի վեր հասարակության դրսևորած վարքագիծը լիովին վկայում է ֆինանսական համակարգի հանդեպ առկա բարձր վստահության մասին: Կարող ենք փաստել, որ ներկայումս ավանդների նվազման տեմպերն էականորեն դանդաղել են, ավելին, առկա են նաև դրական միտումներ»,-հայտնել են ԿԲ-ից:
Իսկ բանկերի կապիտալի և իրացվելիության ներկա մակարդակը գլխավոր դրամատանը բավարար հիմքեր է տալիս եզրակացնելու, որ ստեղծված իրավիճակում համակարգը կշարունակի բնականոն գործունեությունը:
ԿԲ նախագահը հոկտեմբերի 27-ի իր ասուլիսում պարզաբանելով ավանդների նվազեցումը՝ մասնավորապես նշել էր, որ ավանդները դուրս են եկել բանկային համակարգից ոչ թե նրա համար, որ կան խնդիրներ, այլ դա տեղի է ունեցել մի քանի պատճառներով: Պայմանավորված կորոնավիրուսով և ընդհանուր տնտեսական իրավիճակով՝ տնային տնտեսությունների մոտ կա եկամտի որոշակի նվազում, և մարդիկ դա կոմպենսացնում են նախկինում ձևավորած խնայողությունների հաշվին: Նաև առաջնագիծ գնացող հայրենակիցներից շատերը գումարը հանել են ավանդից, կանխիկ տեսքով թողել տանը, շատերը փոխանցել են բանակին, Արցախին աջակցող հիմնադրամներին:

Темпы снижения депозитов существенно замедлились, есть и положительные тенденции: ЦБ
Депозиты в Армении во время эпидемии COVID-19, а затем и в условиях военного положения, были намного ниже, чем ожидалось в случае столь глубоких кризисов, более того, темпы сокращения депозитов значительно замедлились, уже есть и положительные тенденции. Об этом сообщил ЦБ в ответ на письменный запрос “Арменпресс”.
Во время войны 27 октября председатель Центробанка Мартын Галстян заявил, что сбережения граждан и организаций в банковской системе Армении в некоторой степени уменьшились, отметив, что это небольшой процент от общего объема вкладов. Мы обращались в ЦБ по поводу возможного возврата вкладов после войны.
По мнению Центрального банка, неопределенность в экономике, как правило, неизбежно отрицательно сказывается и на финансовой системе, плюс и введение военного положения в стране, которая еще не преодолела последствия эпидемии. Все это привело к новым вызовам.
И нынешняя ситуация, создавшаяся неопределенность, закономерно сказывается на поведении клиентов. Определенное уменьшение объема вкладов ЦБ счел вполне естественным. “Однако падение депозитов намного меньше, чем ожидалось в случае столь глубокого кризиса. И на ранних этапах распространения эпидемии, и в дни войны поведение общества является четким показателем высокого уровня доверия к финансовой системе. Можно констатировать, что в настоящее время темпы сокращения депозитов значительно замедлились, кроме того, есть и положительные тенденции”, - сказали в ЦБ.
Текущий уровень ликвидности капитала банков дает Центральному банку достаточные основания сделать вывод, что в текущей ситуации система продолжает нормально работать.
Объясняя сокращение депозитов на своей пресс-конференции 27 октября, председатель Центробанка, в частности, сказал, что депозиты ушли из банковской системы не из-за проблем, а по нескольким причинам. Вследствие COVID-19 и общей экономической ситуации, есть некоторое снижение доходов домашних хозяйств и люди компенсируют это прежними сбережениями. Многие уехавшие на передовую, сняли деньги со своих вкладов, оставив их дома в виде наличных, многие перевели их на счета фондов, содействующих армии и Арцаху.