Ավանդների նվազման տեմպերն էականորեն դանդաղել են, առկա են նաև դրական միտումներ. ԿԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի համավարակի, այնուհետև պատերազմական, ռազմական դրության պայմաններում ավանդների նվազումը տեղի է ունեցել շատ ավելի փոքր չափով, քան ակնկալվում է նման խորությամբ ճգնաժամերի պարագայում, ավելին՝ ավանդների նվազման տեմպերն էականորեն դանդաղել են, արդեն առկա են դրական միտումներ: Այս մասին հայտնում են Կենտրոնական բանկից՝ «Արմենպրես»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան:
Պատերազմի օրերին, հոկտեմբերի 27-ին ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը հայտնել էր, որ Հայաստանում բանկային համակարգում քաղաքացիերի, կազմակերպությունների խնայողությունները որոշակիորեն նվազել են՝ նշելով, որ սակայն դա ընդհանուր ավանդների մեջ աննշան տոկոս է կազմում: ԿԲ-ից հետաքրքրվել էինք պատերազմից հետո ավանդների հնարավոր վերականգնման միտումներով:
Գլխավոր դրամատնից նշել են, որ տնտեսությունում առկա անորոշությունները, որպես կանոն, անխուսափելիորեն իրենց անբարենպաստ ազդեցությունն են թողնում ֆինանսական համակարգի վրա՝ հավելելով, որ համավարակի ազդեցությունը դեռևս չհաղթահարած՝ երկրում ռազմական դրության հայտարարումը իր հերթին նոր մարտահրավերներ առաջ բերեց:
Եվ առկա իրավիճակը, ստեղծված անորոշությունը, բնականաբար, ազդում են հաճախորդների վարքագծի վրա, և ավանդների ծավալի որոշակի նվազումը, ԿԲ-ում, լիովին բնական են համարել: «Այնուամենայնիվ, ավանդների նվազումը շատ ավելի փոքր է, քան ակնկալվում էր նման խորության ճգնաժամերի պարագայում: Թե՛ համավարակի տարածման սկզբնական փուլում, թե՛ պատերազմի մեկնարկից ի վեր հասարակության դրսևորած վարքագիծը լիովին վկայում է ֆինանսական համակարգի հանդեպ առկա բարձր վստահության մասին: Կարող ենք փաստել, որ ներկայումս ավանդների նվազման տեմպերն էականորեն դանդաղել են, ավելին, առկա են նաև դրական միտումներ»,-հայտնել են ԿԲ-ից:
Իսկ բանկերի կապիտալի և իրացվելիության ներկա մակարդակը գլխավոր դրամատանը բավարար հիմքեր է տալիս եզրակացնելու, որ ստեղծված իրավիճակում համակարգը կշարունակի բնականոն գործունեությունը:
ԿԲ նախագահը հոկտեմբերի 27-ի իր ասուլիսում պարզաբանելով ավանդների նվազեցումը՝ մասնավորապես նշել էր, որ ավանդները դուրս են եկել բանկային համակարգից ոչ թե նրա համար, որ կան խնդիրներ, այլ դա տեղի է ունեցել մի քանի պատճառներով: Պայմանավորված կորոնավիրուսով և ընդհանուր տնտեսական իրավիճակով՝ տնային տնտեսությունների մոտ կա եկամտի որոշակի նվազում, և մարդիկ դա կոմպենսացնում են նախկինում ձևավորած խնայողությունների հաշվին: Նաև առաջնագիծ գնացող հայրենակիցներից շատերը գումարը հանել են ավանդից, կանխիկ տեսքով թողել տանը, շատերը փոխանցել են բանակին, Արցախին աջակցող հիմնադրամներին:

YEREVAN, DECEMBER 4, ARMENPRESS. The decrease of deposits in conditions of the COVID-19 pandemic and then also the martial law and the war in Artsakh happened in far lower volumes than forecast in times of such crises, moreover the pace of decrease of deposits slowed down significantly and positive trends are already observed, the Central Bank of Armenia told ARMENPRESS.
On October 27, when the Artsakh war was still ongoing, the cenbank chief Martin Galstyan had announced that savings of citizens and companies in the Armenian banking system had somewhat dropped, noting that however that drop constituted an insignificant percentage in the total deposits.
In response to an inquiry on the trends of recoveries, the cenbank told ARMENPRESS that the existing uncertainties in the economy, as a rule, inevitable bring about unfavorable impacts on the financial system, and that the martial law brought new challenges in times when the pandemic’s impact wasn’t yet overcome.
The existing situation and the uncertainty naturally impact the behavior of citizens, and the somewhat drop of deposit volumes was found to be “completely natural” by the cenbank.
“Nevertheless, the decrease of deposit volumes is far smaller than expected in times of such deep crises. The behavior displayed by the society both in the initial period of the pandemic as well as since the beginning of the war is a testament to the high trust people have for the financial system. We can state that now the paces of decrease of deposits have slowed down, moreover, positive trends already exist,” the Central Bank said.
Also, the current level of capitals and liquidity of banks gives grounds for the cenbank to conclude that the system will continue functioning normally in the current situation.