ԱՀ նախագահը հերթական հանդիպումն է անցկացրել անհետ կորած և գերի զինծառայողների հարազատների հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 2-ին, տեղի է ունեցել Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմի հետևանքով անհետ կորած և գերության մեջ հայտնված զինծառայողների հարազատների հետ հերթական հանդիպումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, Արցախի ղեկավարը նրանց ուշադրությանն է ներկայացրել վերջին օրերի ընթացքում կատարված որոնողական աշխատանքների արդյունքները և նշել, որ ամենօրյա պարբերականությամբ շարունակվում են այդ ուղղությամբ բանակցություններն Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Ստեփանակերտի գրասենյակի պատասխանատուների հետ:
Նախագահ Հարությունյանը լսել է նաև ներկաների առաջարկությունները և վստահեցրել, որ բոլոր ջանքներն ուղղված են մեր զինծառայողների ճակատագրերը պարզելուն: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել տեղեկատվական կապն ավելի արդյունավետ դարձնելու և զինծառայողների մասին ճշգրտվող յուրաքանչյուր տեղեկություն օպերատիվ կերպով հարազատներին հաղորդելու վերաբերյալ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ և ԱՀ պաշտպանության նախարարներ Վաղարշակ Հարությունյանն ու Միքայել Արզումանյանը, ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը, ինչպես նաև ԱՀ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրեն Կարեն Սարգսյանը:

Artsakh President holds meeting with families of missing and captured servicemen
STEPANAKERT, DECEMBER 2, ARMENPRESS. President of Artsakh Arayik Harutyunyan had a meeting today with families of soldiers who have been captured or declared missing due to the recent war unleashed by Azerbaijan, the Presidential Office told Armenpress.
The President briefed the results of the search operations conducted in the past days and stated that works on this direction continue on a regular basis with the Russian peacekeeping troops and the representatives of the International Committee of Red Cross.
The President also listened to the proposals of the meeting participants and assured that all efforts are directed for revealing the fate of the servicemen. An agreement was reached to make the information communication more effective and inform the families of the servicemen about all news.
The meeting was also attended by Armenia’s defense minister Vagharshak Harutyunyan, defense minister of Artsakh Mikayel Arzumanyan, Artsakh Ombudsman Artak Beglaryan and Director of the State Emergency Service Karen Sargsyan.