Ռուսաստանից Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկված հումանիտար օգնությունը փոխանցվում է բնակչությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում մարդասիրական առաքելություն իրականացնող Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության խումբը ավարտել է առաքված բեռի բեռնաթափումը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՌԴ ԱԻՆ-ի տարածած հաղորդագրությունը, ներկայումս ընթանում է բեռների փոխանցումը բնակելի տներին և սոցիալապես կարևոր օբյեկտներին:
Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքաշինության նախարարության ներկայացուցիչ Կարեն Բաղինյանի խոսքով՝ փայտն ու ապակին կօգնեն քաղաքին արագ վերականգնվել մինչեւ ցուրտ եղանակի սկսվելը:
Ավելի վաղ, ՌԴ ԱԻՆ աշխատակիցները քաղաքապետարանների ներկայացուցիչների հետ համատեղ գնահատել էին Ստեփանակերտի, Մարտակերտի, Մարտունու և Ասկերանի ենթակառուցվածքներին հասցված վնասը:
Ստուգվել է 43 բնակավայր, հետազոտվել է ավելի քան 2,6 հազար օբյեկտ, որոնցից ավելի քան 2,4 հազար բնակելի տներ, այդ թվում ՝ բազմաբնակարան եւ ավելի քան 220 սոցիալապես կարևոր օբյեկտներ: Վնասված շենքերի ուսումնասիրումն ավարտված է: Բացի այդ, ՌԴ ԱԻՆ-ը իրակիանացրել է փրկարարների համար նախատեսված ճամբարի բարեկարգման միջոցառումները, կազմակերպել է ժամանած անձնակազմի և տեխնիկայի տեղակայումը: Ռուսաստանի ԱԻՆ խումբը քաղաքացիական բնակչությանը անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերելու առաքելություն է սկսել նոյեմբերի 16-ից:

Гуманитарная помощь из России передается населению Арцаха
Группа МЧС России, осуществляющая гуманитарную миссию в Арцахе, завершила разгрузку полученного груза.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на пресс-службу МЧС РФ, в настоящее время идет раздача грузов по жилым домам и социальным объектам.
По словам представителя министерства градостроительства Арцаха Карена Багиняна, полученные древесина и стекла помогут городу быстро восстановиться, до наступления холодных дней.
Ранее сотрудники МЧС РФ совместно с представителями мэрий оценили ущерб, нанесенный инфраструктурам Степанакерта, Мартакерта, Мартуни и Аскерана.
Исследовано 43 населенных пункта, более 2 006 объектов, из которых более 2 004 - жилые дома, в том числе многоквартирные и более 220 социальные объекты. Осмотр поврежденных зданий уже завершен. Кроме того, МЧС РФ провело мероприятия и по благоустройству лагеря для спасателей, организовало размещение личного состава и техники. С 16 ноября МЧС России осушествляет миссию по оказанию необходимой помощи гражданскому населению.