ԱԺ խորհուրդը որոշել է Գագիկ Ծառուկյանին մանդատից զրկելու հարցով դիմել ՍԴ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի խորհրդի նիստին որոշվել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի պատգամավորական լիազորությունները դադարեցնելու հարցով դիմել Սահմանադրական դատարան։ Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությա պատգամավոր Արման Աբովյանը:
Այս հարցով ՍԴ դիմելու որոշման համար որպես հիմք է նշվել Սահմանադրության 95-րդ հոդվածն ու Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի 2020 թվականի հոկտեմբերի 26-ի «Ազգային ժողովի՝ պատգամավորի կողմից անհամատեղելիության պահանջների խախատման մասին» 03/2020 եզրակացությունը:
Սահմանդրության 95-րդ հոդվածով սահմանվում է, որ պատգամավորը չի կարող զբաղեցնել իր կարգավիճակով չպայմանավորված պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման այլ մարմիններում, որևէ պաշտոն` առևտրային կազմակերպություններում, զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, կատարել վճարովի այլ աշխատանք, բացի գիտական, կրթական և ստեղծագործական աշխատանքից:

Совет НС обратиться в КС с вопросом лишения Гагика Царукяна депутатского мандата
На заседании Совета Национального Собрания принято решение об обращении в Конституционный суд с просьбой о прекращении парламентских полномочий лидера фракции «Процветающая Армения» Гагика Царукяна. Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами сообщил депутат фракции «Процветающая Армения» Арман Абовян.
Основанием для решения обратиться в Конституционный суд по данному вопросу стали статья 95 Конституции и заключение Комитета по предупреждению коррупции от 26 октября 2020 года «О нарушении депутатом парламента требований несовместимости» 03/2020.
Согласно статье 95 Конституции Армении, депутат не может занимать не обусловленной своим статусом должности в других государственных органах или органах местного самоуправления, какой-либо должности в коммерческих организациях, заниматься предпринимательской деятельностью, выполнять иную оплачиваемую работу, кроме научной, образовательной и творческой работы.