Չինաստանում կորոնավիրուսի պատճառով չեղարկվել են մի քանի հարյուր ավիաչվերթներ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մի քանի հարյուր ավիաչվերթ Է չեղարկվել նոյեմբերի 24-ին Չինաստանի Շանհայ եւ Տյանցզյան քաղաքների օդանավակայաններում կորոնավիրուսի դեպքեր հայտնաբերելու պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Global Times թերթը:
Ընդամենը չեղարկվել Է առնվազն 436 չվերթ Շանհայի «Պուդուն» միջազգային օդանավակայան եւ թռիչքներն այնտեղից, ինչպես նաեւ 165 չվերթ՝ Տյանցզյանի «Բինհայ» օդանավակայան եւ թռիչքներն այնտեղից: Ճշտվում Է, որ վերջին օրերին այս երկու քաղաքներում բժիշկները հայտնաբերել են COVID-19-ի մի քանի դեպք:
Լույս նոյեմբերի 23-ի գիշերը Չինաստանի սոցիալական ցանցերում սկսել են արագորեն տեսագրություններ տարածվել «Պունդուն» միջազգային օդանավակայանից, որտեղ մարդկանց բազմություն Է կուտակվել, որոնց, դատելով տեսանյութերից, չեն թողել հեռանալ օդանավակայանից: Սակայն տեղական ԶԼՄ-ներում, ինչպես նաեւ սոցցանցերում քաղաքի կառավարության պաշտոնական օգտահաշիվներում հրապարակվել Է միեւնույն հաղորդագրությունն այն մասին, որ օդանավակայանի կայանատեղիում կազմակերպվել Է ՊՇՌ-թեստերի անցկացման կետ «համապատասխան» բոլոր անձանց համար: Սոցցանցերում նաեւ հաղորդվել Է, որ պետք Է թեստավորում անցնեն բոլորը, ովքեր գտնվել են օդանավակայանում, ներառյալ ուղեւորները:
Ավելի ուշ նոյեմբերի 23-ին անցկացված մամուլի ասուլիսում Shanghai Airport-ի (Group) փոխղեկավար Չժոու Ցզյունլուն հայտարարել Է, որ COVID-19-ի հաստատված դեպքերը կապված են միայն Շանհայի «Պուդուն» միջազգային օդանավակայանի բեռնաթերմինալի հետ, եւ ստուգվել են հատկապես այն աշխատակիցները, որոնք աշխատել են օդային հանգրվանի բեռնագոտում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Китае из-за коронавируса отменили несколько сотен авиарейсов
Несколько сотен рейсов были отменены во вторник в аэропортах китайских городов Шанхай и Тяньцзинь из-за обнаружения случаев коронавируса. Как передает Арменпресс, об этом сообщает газета Global Times.
Всего было отменено не менее 436 рейсов в Международный аэропорт "Пудун" в Шанхае и из него, а также 165 рейсов на прилет в аэропорт Тяньцзиня "Биньхай" и вылет из него.
Уточняется, что за последние дни в этих двух городах медики выявили несколько случаев COVID-19.
В ночь на понедельник в китайских социальных сетях стали стремительно распространяться видеозаписи из международного аэропорта "Пудун", где скопилось множество людей, которых, судя по видео, не выпускали из аэропорта. Однако в местных СМИ, а также в официальных аккаунтах правительства города в соцсетях было опубликовано одинаковое сообщение о том, что на парковке аэропорта организован пункт проведения ПЦР-тестов для всех "соответствующих" лиц. В соцсетях также сообщалось, что тест должны пройти все, кто находился в аэропорту, включая пассажиров.
Позже на пресс-конференции в понедельник замглавы Shanghai Airport (Group) Чжоу Цзюньлун заявил, что подтвержденные случаи COVID-19 связаны только с грузовым терминалом аэропорта Пудун в Шанхае, и проверены были именно сотрудники, работающие в грузовой зоне воздушной гавани.