Լավրովը մեկնաբանել է ԱՄՆ պետդեպի արձագանքը՝ ԼՂ հիմնահարցի կարգավորմանը ռուսական կողմի մասնակցության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը չի կարծում, թե Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը կարգավորվել է՝ առանց ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի մասնակցության: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Լավրովն այս մասին ասել է RT-ի թղթակից հետ զրուցում՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ պետքարտուղարության արձագանքը՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի լուծմանը ռուսական կողմի մասնակցության վերաբերյալ:
«Նախ, ես չեմ կարծում, որ այն (Ղարաբաղի հարցը) լուծվեց առանց Միացյալ Նահանգների մասնակցության, քանի որ, իհարկե, երեք համանախագահների ՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի դիրքորոշումը, որը նոյեմբերի 9-ին ստորագրված փաստաթղթին նախորդող վերջին ամսվա ընթացքում բազմիցս ներկայացվել է ինչպես նախագահների, այնպես էլ նախարարների և համանախագահող երկրների հատուկ ներկայացուցիչների մակարդակով, եղել է հօգուտ արյունահեղության անհապաղ դադարեցման և հրադադարի ռեժիմը վերահսկելու մեխանիզմի մշակման, և քաղաքական առումով, հոգեբանորեն ազդել է իրավիճակի վրա»,-ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ չնայած այն ժամանակ կոչերը չունեին նյութական տեսք, կարևոր քաղաքական դեր են խաղացել պայմաններ ստեղծելու համար, որպեսզի ՌԴ նախագահի ջանքերի շնորհիվ կողմերն ի վերջո համաձայնության հասնեն:
«Մի իրավիճակում, երբ խոսքը բառացիորեն րոպեների մասին էր, որոնցից յուրաքանչյուրն իր գինն ուներ՝ մարդկային կյանքերի տեսքով, զանգահարե՞լ Վաշինգտոն, Փարիզ, պայմանավորվե՞լ այն հարցի շուրջ, թե արդյոք նրանք կսատարեն որոշակի ձևակերպումներ ... »,-նշել է Լավրովն ու կարծիք հայտնել, որ այդպիսի պնդումներ առաջ քաշելը պարզապես սխալ և ոչ էթիկական է:
Ավելի վաղ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան դեռ շատ հարցեր ունեն Ռուսաստանին՝ հակամարտության կարգավորման համաձայնության, այդ թվում՝ Թուրքիայի դերի վերաբերյալ: Լավրովն էլ ասել էր, որ տարօրինակ է նման բան լսել, քանի որ ամերիկացի գործընկերները տեղեկացված էին պետքարտուղարի տեղակալի մակարդակով:
Նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու հետ կապված: Պատերազմը դադարեցվել է նոյեմբերի 10-ին՝ ժամը 01:00-ից, ռուս խաղաղապահները մուտք են գործել Լեռնային Ղարաբաղ:

Lavrov comments on U.S. Secretary of State’s reaction over Russia’s role in NK conflict settlement
YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov does not think that Nagorno Karabakh conflict has been resolved without the participation of the USA and France, ARMENPRESS reports Lavrov told Russia Today, commenting on the reaction of the U.S. Secretary of State over Russia’s role in the settlement of Nagorno Karabakh conflict.
‘’First, I don’t think that it (Nagorno Karabakh issue) has been resolved without the participation of the USA because the position of the three Co-chairs, Russia, the USA and France, which had been presented numerous times on the level of the Presidents, Foreign Ministers and special representatives during the month preceding the November 9 document, were about immediate stopping of bloodshed and development of a mechanism for monitoring the ceasefire, and had a political and psychological impact on the situation’’, Lavrov said.
According to him, though the calls did not materialize at that time, they played an important political role for creating conditions so as the sides finally reach an agreement due to the efforts of the Russian President.
‘’In a situation when it was a matter of minutes in literal sense, where each minute had a value of a human life, could be call Washington, Paris to know if they would support some particular formulations?’’, Lavrov said, adding that making such claims is simply wrong and not ethical.
Earlier, a representative of the U.S. Department of State had announced that the USA and France have many questions to address Russia over the settlement of the conflict, including the role of Turkey.