Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին հորդորել է պաշտպանել Արցախի սրբավայրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի և Ադրբեջանի միջև վեցշաբաթյա զինված թեժ բախումներին վերջ տալու մասին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների միջև հայտարարությունից հետո, նոյեմբերի 9-ից 13-ը Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհրդի (ԵՀԽ) հանձնաժողովը հեռակապով կազմակերպել է հանդիպում՝ Արցախի և Հայաստանի ժողովուրդների առանցքային և շատ ցավալի իրավիճակի առնչությամբ: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից։
Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի հայտարարության մեջ նշված է. «Կոչ ենք արել դադարեցնել այս հակամարտության պատճառով տեղի ունեցած արյունահեղությունն ու ավերումը:
Միանում ենք Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ, Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի աղոթքին ՝ իմաստության, միասնության և հանգստության համար: Ցավում ենք մարդկային այն բոլոր սարսափելի կորուստների համար, որ տեղի են ունեցել ոչ միայն սեպտեմբերի 27-ից վերսկսված մարտերի հետևանքով, այլև տարածաշրջանում ինքնորոշման պայքարի ողջ պատմության ընթացքում` յուրաքանչյուր թանկագին կյանքի կորստի հետ ավելի խորը արմատավորելով թշնամանքը։
Մենք միասնական կանգնած ենք հայ համայնքների կողքին, որոնց սպառնում է իրենց ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպանության վերսկսման վտանգը, մասնավորապես ` հաշվի առնելով Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի կողմից արված աղմկահարույց հայտարարությունները ՝ «ավարտին հասցնել այդ առաքելությունը, որը դարեր շարունակ կատարել են մեր պապերը Կովկասի տարածաշրջանում», և հաշվի առնելով Թուրքիայի դերը ներկայիս հակամարտությունում՝ ԵՀԽ-ն դատապարտում է ցանկացած այդպիսի ուղղակի կամ անուղղակի սպառնալիք, և բոլոր նրանց գործողությունները, ովքեր սադրել են հակամարտությունը և սրել բռնությունը ` միջազգային արգելված զենք մատակարարելով, Սիրիայից և այլուր վարձկաններ և ջիհադիստներ ուղարկելով և փորձելով այն վերածել կրոնական բախման: ԵՀԽ-ն դատապարտում է քիմիական զենքի և կասետային զինամթերքի օգտագործումը, քաղաքացիական անձանց, հիվանդանոցների և հասարակական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը, ինչպես նաև բոլոր մյուս ռազմական հանցագործությունները, գլխատումները, խոշտանգումները և այլ վայրագությունները, որոնց ականատես ենք եղել վերջին շաբաթներին:
Մեր կոչն է՝ հարգել Լեռնային Ղարաբաղի / Արցախի սրբազան վայրերը և մշակութային ժառանգությունը (չնայած այն հանգամանքին, որ հոկտեմբերի 8-ին Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց տաճարի կրկնակի հրթիռակոծումը և այլ նոր վայրագությունների վերաբերյալ ստացված բազմաթիվ հաղորդագրությունները այլ իրականության մասին են վկայում): Հորդորում ենք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ձեռնարկել բոլոր հնարավոր և համապատասխան միջոցները այդ սրբավայրերը պաշտպանելու համար:
Մեր հրատապ կոչն է միջազգային հանրության բոլոր անդամներին՝ միանալու սուրբ վայրերի պաշտպանությանն ուղղված ջանքերին, բոլոր փախստականների և տեղահանված անձանց անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձին, հայ ժողովրդին ցեղասպանության սպառնալիքից պաշտպանությանը, արդարության և մարդու իրավունքների վրա հիմնված տևական խաղաղության հաստատմանը Լեռնային Ղարաբաղի / Արցախի և տարածաշրջանի բնակիչների համար, և զերծ մնալ թշնամանք, հակամարտություն և անարդարություն սադրելուց կամ խրախուսելուց:
Մենք բարձրաձայնում ենք և հետամուտ ենք տարածաշրջանում եկեղեցիների գործելուն և աղոթում ենք, որ եկեղեցու առաջնորդները զինվեն ուժով և իմաստությամբ` իրենց ժողովրդին այս ճգնաժամից դուրս բերելու համար»:

World Council of Churches urges UNESCO to protect Artsakh's sanctuaries
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. Following the declaration of the Armenian, Russian, Azerbaijani leaders on ending the 6-week intense war, the World Council of Churches organized a video conference from November 9-13 to discuss the situation of the people of Armenia and Artsakh.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Mother See of Holy Etchmiadzin, the World Council of Churches made the following statement.
''The executive committee of the World Council of Churches (WCC), meeting by video conference on 9-13 November 2020, is gathered at a pivotal and acutely painful moment for the people of the land of Nagorno-Karabakh/Artsakh and for all Armenian people, following the announcement of an agreement between the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia to bring an end to six weeks of intense armed conflict. We make an appeal for an end to the bloodshed and destruction this conflict has brought.
We join with His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, in praying for wisdom, unity and calm. We grieve with all those who have suffered terrible losses not only in the renewed fighting since 27 September, but throughout the long history of the struggle for self-determination in the region, entrenching antagonism more deeply with each precious life lost.
We stand in solidarity with the Armenian communities that are threatened by the renewal of the genocide against their people, particularly in light of the egregious comments made by Turkish President Erdogan vowing to “fulfil this mission, which our grandfathers have carried out for centuries, in the Caucasus region” and in light of Turkey’s role in the current conflict. The WCC condemns any such threats, explicit or implicit, and the actions of those who have insinuated themselves in the conflict and exacerbated its violence, including by supplying internationally-banned weapons, sending mercenaries and jihadists from Syria and elsewhere, and seeking to turn it into a religious conflict. The WCC condemns the use of chemical weapons and cluster munitions, the targeting of civilians, hospitals and public infrastructure, and all other war crimes, beheadings, torture and other atrocities witnessed in the past weeks.
Furthermore, we appeal for respect for the holy sites and cultural heritage of Nagorno-Karabakh/Artsakh, though the repeated shelling of the Ghazanchetsots Cathedral in Shushi on 8 October and the numerous reports being received of other more recent desecrations indicate a different reality. We urge UNESCO to take all possible and appropriate measures to protect these sites.
We call urgently upon all members of the international community to join in supporting efforts for the protection of such holy sites, for the return in safety and dignity of all refugees and displaced people, for protection of the Armenian people from the threat of genocide, for a lasting peace founded on justice and human rights for the people of Nagorno-Karabakh/Artsakh and the wider region, and to refrain from instigating or encouraging antagonism, conflict and injustice.
We lift up and accompany the continuing ministry and witness of the churches of the region, and pray that the church leaders may be given strength and wisdom to guide their people through this crisis''.