ՌԴ ռազմաօդային ուժերի 8 ինքնաթիռ թռիչք է իրականացրել ԼՂ հակամարտության գոտի խաղաղապահների տեղափոխման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական օդատիեզերական ուժերի Ил-76 ռազմատրանսպորտային 8 ինքնաթիռները նոյեմբերի 13-ին իրականացրել են 15-րդ խաղաղապահ բրիգադի ստորաբաժանումների տեղափոխումը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում խաղաղապահ գործողությունների շրջանակներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարության կայքը:
Ինքնաթիռները Հայաստան են տեղափոխում ավելի քան 10 մեծ բեռնատար ամենագնաց մեքենաներ, ինչպես նաև նյութատեխնիկական ապահովման միջոցներ և ավելի քան 100 զինծառայողների:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում խաղաղապահ առաջադրանքների իրականացման և իրավիճակի մոնիթորինգի գործողությունների համակարգումը ամենօրյա ռեժիմով իրականացնում է ՌԴ պաշտպանության ղեկավարման ազգային կենտրոնը:
ՌԴ ՊՆ հաղորդագրության մեջ նշված է, որ խաղաղապահ առաջադրանքները իրականացնելու, հնարավոր միջադեպերը կանխելու և ռուս զինծառայողների անվտանգությունն ապահովելու համար կազմակերպվել է փոխգործակցություն Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի հետ: Հաստատվել են կապի ուղիղ միջոցներ:

8 aircrafts of Russian Air Force took off to transfer peacekeepers to Nagorno Karabakh conflict zone
8 aircrafts of Russian Air Force took off to transfer peacekeepers to Nagorno Karabakh conflict
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. On November 13, eight Il-76 aircrafts of the military transport aviation of the Russian Aerospace Forces took off from the Ulyanovsk-Vostochny airfield to transfer units of the 15th peacekeeping brigade to participate in the peacekeeping operation in the Nagorno Karabakh conflict zone, the Russian Defense Ministry reported.
The aircrafts deliver more than 10 heavy-duty off-road vehicles and logistical support, as well as over 100 military personnel to the airfield in Armenia.
The coordination of actions for the implementation of peacekeeping tasks and monitoring of the situation in the NK conflict zone are carried out on a 24-hour basis by the National Center for State Defense Control of the Russian Federation.
The ministry also reported that in order to carry out peacekeeping tasks, prevent possible incidents and ensure the safety of Russian military personnel, continuous interaction with the general staffs of the armed forces of Azerbaijan and Armenia has been organized. Communication by direct channels has been established.