ՄԻՊ-ը Ֆրանսիայի դեսպանին ներկայացրել է ԼՂ-ի խաղաղ բնակիչների նկատմամբ Ադրբեջանի վայրագությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին ներկայացրել է փաստեր Արցախի խաղաղ բնակիչների նկատմամբ Ադրբեջանի զինուժի վայրագությունների ու դաժանությունների, այդ թվում՝ արգելված կասետային ու քիմիական էլեմենտներ պարունակող զինատեսակների կիրառության, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների զանգվածային ավերածությունների վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Թաթոյանը հայտնել է «Ֆեյսբուքի» իր էջում:
«Ցավակցությունս հայտնեցի Ֆրանսիայի ժողովրդին Նիցցայի Աստվածամոր տաճարում տեղի ունեցած ահաբեկչության կապակցությամբ և դեսպանին իմ մտահոգությունը հայտնեցի վերջին օրերին Ֆրանսիայում էթնիկ հայերի դեմ ատելության հիմքով իրականացված ակցիաների առնչությամբ՝ կարևորելով հայերի անվտագության և իրավունքների պաշտպանության հարցերը»,- գրել է Թաթոյանը:
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանը խստորեն դատապարտել է ազգությամբ հայերի դեմ վանդալիզմի և հարձակման դեպքերը և տեղեկացրել, որ այսօր Ֆրանսիայի նախարարների խորհուրդը որոշում է կայացրել արգելել թուրքական ազգայնական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության գործունեությունը Ֆրանսիայում՝ ծայրահեղ ազգայնական գործունեություն ծավալելու և վերջին շաբաթվա ընթացքում Ֆրանսիայի էթնիկ հայ քաղաքացիների և Հայաստանի քաղաքացիների դեմ հարձակումներ գործելու, ատելություն հրահրելու կոչեր անելու համար։
«Հանրահայտ փաստ է, որ ինչպես 2016 թվականին Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում, այնպես էլ հիմա Արցախում խոշտանգումները, վայրագություններն ու դաժանությունները ադրբեջանական զինված ուժերի կազմում կատարում են թուրքական ազգայնական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության անդամները կամ իրականացվում են նրանց մեթոդներով։ Իմ անկեղծ երախտագիտությունը հայտնեցի դեսպանին այս կարևորագույն որոշման համար»,- նշել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Նոյեմբերի 1-ին Լիոնում թուրքական ծայրահեղ ազգայնական «Գորշ գայլեր» խմբավորումը պղծել էր Հայոց ցեղասպանության հուշարձանը: Հուշահամալիրի պատերին գրել էին Էրդողանի անվան սկզբնատառերը (RTE- Recep Tayyip Erdoğan) ինչպես նաև իրենց կազմակերպության անվանումը՝ “Grey Wolf”: Նույնատիպ գրառում է հայտնվել նաև Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության շենքի վրա:

YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. Ombudsman of Armenia Arman Tatoyan received French Ambassador to Armenia Jonathan Lacôte during which he presented evidence about the atrocities and cruel treatment of the Azerbaijani armed forces against civilians, including the use of prohibited cluster and weapons containing chemical elements against civilians, the use of firearms and the massive destruction of civilian infrastructure.
“I expressed my condolences to the French people on the terrorist attack on the Notre Dame Cathedral in Nice and expressed his concern to the Ambassador in connection with the recent actions in France based on hatred against ethnic Armenians, emphasizing the protection of the security and rights of Armenians”, the Ombudsman said on Facebook.
In turn the French Ambassador strongly condemned the cases of vandalism and attacks against French citizens of Armenian origin and Armenian citizens and informed the Defender that the French Council of Ministers had decided to ban the Turkish nationalist “Grey Wolves” (“Bozkurt”) organization in France, because of the latter’s carrying out of ultra-nationalist activities, and, during the past week, of attacking and inciting hatred against Armenians.
“It is a known fact that during the April 2016 War, as well as now, the torture, atrocities and cruel treatment are carried out by the members of the Turkish nationalist “Grey Wolves” organization in the Azerbaijani Armed Forces, or are carried out by using their methods. I expressed my sincere gratitude to the Ambassador for this decision of utmost importance”, Ombudsman Tatoyan said.