Ադրբեջանը ոչ թե հարցի կարգավորում է ուզում, այլ Ղարաբաղի կապիտուլյացիա. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` Ադրբեջանը ոչ թե ցանկանում է հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը, այլ Լեռնային Ղարաբաղի կապիտուլյացիային: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 26-ին Փաշինյանն ասաց «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի ուղիղ եթերում:
«Այս ողջ ընթացքում մենք եղել ենք մաքսիմալ ճկուն, ինչի ընթացքում եկել ենք այն եզրակացության, որ Ադրբեջանը ոչ թե հարցի կարգավորում է ուզում, այլ Ղարաբաղի կապիտուլյացիա: Եթե մենք որևէ բանի համաձայնել ենք, դա ընդունելի չի եղել Ադրբեջանի համար, որովհետև նրանք ցանկացել են ավելին: Մենք պետք է հստակ արձանագրենք, որ Ադրբեջանը հիմա առավել ևս ուզում է առնվազն Ղարաբաղի կապիտուլյացիա»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ հայ ժողովուրդը պատրաստ է փոխզիջումների, նույնիսկ ցավոտ փոխզիջումների, սակայն հայ ժողովուրդը ոչ մի պարագայում պատրաստ չէ կապիտուլյացիայի:
«Ադրբեջանը պատրաստ չի եղել ու հիմա առավել ևս պատրաստ չէ փոխզիջման: Սա է ամենակարևոր խնդիրը, որ թույլ չի տվել լուծել հարցը»,- նշեց վարչապետը:

Азербайджан хочет не урегулирования конфликта, а капитуляции Нагорного Карабаха: Пашинян
По словам премьер-министра Армении Никола Пашиняна, Азербайджан хочет добиться не урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а капитуляции Нагорного Карабаха. Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом 26 октября в прямом эфире на своей странице в Facebook.
«Все это время мы проявляли максимальную гибкость, в результате пришли к выводу, что Азербайджан хочет не урегулирования вопроса, а капитуляции Карабаха. Если мы о чем-то договаривались, это становилось неприемлемым для Азербайджана, потому что они хотели большего. Мы должны четко заявить, что тем более сейчас Азербайджан хочет капитуляции Карабаха», - сказал Пашинян.
Премьер-министр Армении отметил, что армянский народ готов к компромиссам, даже болезненным компромиссам, но армянский народ ни в коем случае не готов к капитуляции.
«Азербайджан не был готов и тем более сейчас не готов к компромиссу. Это самая важная проблема, которая не позволяет решить вопрос», - сказал премьер.