Լիբիական հակամարտության կողմերը Ժնեւում համաձայնության են եկել երկրում ճանապարհները բացելու շուրջը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբիական հակամարտության կողմերը «5+5» ձեւաչափով բանակցություններում համաձայնության են հասել Լիբայի բոլոր շրջանների եւ քաղաքների միջեւ ճանապարհները բացելու շուրջը: Հոկտեմբերի 21-ին Ժնեւում կայացած ճեպազրույցում այդ մասին հայտարարել Է Ստեֆանի Ուիլյամսը՝ Լիբիայի խնդրով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ դեսպանորդի պաշտոնակատարը եւ Լիբիայում ՄԱԿ-ի աջակցության առաքելության ղեկավարը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Կողմերը «համաձայնվեցին բացելու բոլոր ցամաքային ճանապարհները, որոնք միացնում են Լիբիայի բոլոր տարածաշրջաններն ու քաղաքները», ասել Է նա: Նրա խոսքով՝ բացի ճանապարհները բացելու շուրջը համաձայնությունից, համաձայնություն Է ձեռք բերվել «Լիբիայում օդային ուղիները բացելու շուրջը», եւ, մասնավորապես, «հարավային տարածաշրջանի վարչական մայրաքաղաք Սաբհա թռիչքների» շուրջը: Բացի դրանից, նշել Է նա, որոշվել Է վերջ դնել մամուլի սադրիչ եւ Էսկալացիայի հանգեցնող հաղորդումներին եւ դադարեցնել «ատելության արտահայտություններով հայտարարությունների գործածումը»:
Ինչպես նշել Է Ուիլյամսը, որոշվել Է Լիբաիայում պահպանել «ներկայիս անդորրի ռեժիմը ռազմաճակատի գծերին եւ խուսափել ցանկացած ռազմական Էսկալացիայից: Աջակցություն ցույց կտրվի գործադրվող այն ջանքերին, այդ թվում ավագների խորհուրդների կողմից, որոնք նպատակամղված են գերիների փոխանակմանը: Նավթի արտադրության վերսկսման նպաակով «երկու կողմերը համաձայնության են եկել երկրի արեւելքից եւ արեմուտքից պատվիրակել նավթային օբյեկտների պահպանության ուժերի հրամանատարներին, որպեսզի ուղղակիորեն աշխատեն Նավթի ազգային կորպորացիայի նշանակած ներկայացուցիչների հետ», հայտնել Է նա: Միջլիբիական ուղղակի բանակցությունները Համատեղ զինվորական կոմիտեի «5 +5» ձեւաչափով հոկտեմբերի 19-ից մինչեւ 24-ն ընթանում են ժնեւում ՄԱԿ-ի հովանու ներքո, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Стороны ливийского конфликта договорились в Женеве об открытии дорог в Ливии
Стороны ливийского конфликта достигли на переговорах в формате "5+5" договоренности об открытии дорог между всеми районами и городами в Ливии. Об этом заявила в среду в Женеве на брифинге Стефани Уильямс, исполняющая обязанности спецпосланника генсека ООН по Ливии и глава Миссии ООН по поддержке в Ливии (МООНПЛ).
Стороны "согласились открыть все наземные дороги, которые соединяют все регионы и города в Ливии", сказала она.
По ее словам, помимо соглашения об открытии дорог достигнута договоренность "об открытии воздушных путей в Ливии", и, в частности, о "полетах в административную столицу южного региона - Сабху". Кроме того, отметила она, решено положить конец подстрекательским и ведущим к эскалации сообщениям прессы и прекратить "использование заявлений с выражением ненависти",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как отметила Уильямс, решено сохранять в Ливии "нынешний режим тишины на линиях фронта и избегать любой военной эскалации". Будет оказана поддержка прилагаемым усилиям, в том числе со стороны советов старейшин, направленным на осуществление обмена пленными. Определены "пункты соприкосновения между западными и восточными районами" страны, чтобы "облегчить и координировать эти усилия", отметила она. В целях возобновления производства нефти "две стороны договорились делегировать командующих силами охраны нефтяных объектов с востока и запада страны, чтобы напрямую работать с представителями, назначенными Национальной нефтяной корпорацией", сообщила она.
Межливийские прямые переговоры в формате Совместного военного комитета "5+5" проходят в Женеве с 19 по 24 октября под эгидой ООН.