Իրանը չի ընդունում ահաբեկիչների ոճով մարդկանց գլխատումը․ ԻԻՀ ԱԳՆ-ն՝ ԼՂ հակամարտության գոտու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Ղաթիբզադեն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտուց հրապարակված «անհանգստացնող» լուսանկարներին՝ հայտարարելով, որ Իրանը չի ընդունում մարդկանց` ահաբեկիչների ոճով գլխատումը, ինչպես նաև քաղաքների և անմեղ բնակիչների ուղղությամբ հարվածները: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով IRNA գործակալությունը, Ղաթիբզադեն նշել է, որ Իրանը չի հանդուրժի թաքֆիր-ահաբեկիչներին («Աթ Թաքֆիր վալ-Հիջրա» ծայրահեղական կազմակերպություն) բնորոշ չարագործություններ, մարդկանց գլխատում կամ հարձակումներ քաղաքների և անմեղ մարդկանց վրա:
«Հակամարտության երկու կողմերին կոչ ենք անում պահպանել միջազգային կանոնները»,- ասել է նա։
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը տեղեկացրել էր, որ Ադրբեջանի զինվորականները մի քանի օր առաջ հայ զինծառայող են գլխատել: Հոկտեմբերի 16-ին՝ ժամը 13-ի սահմաններում Ադրբեջանի զինված ուժերի մի զինվորական զանգահարել է հայ զինծառայողի հարազատ եղբորը և տեղեկացրել, որ նրա եղբայրը գտնվում է իրենց մոտ, իրենք կտրել են եղբոր գլուխը, իսկ լուսանկարը տեղադրելու են համացանցում: Դրանից հետո՝ զանգից մի քանի ժամ անց սպանված զինծառայողի լուսանկարը եղբայրը հայտնաբերել է նրա սոցիալական ցանցի էջում: Համոզմունքն այն է, որ հենց ադրբեջանցի զինվորականներն էլ նկարը սոցիալական ցանցի էջում տեղադրել են սպանելուց հետո:

After soldier's decapitation in Karabakh by Azeri army, Iran decries “Takfiri” style beheading
YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS. Iran has decried the “Takfiri” style beheadings after what they described as “worrying” images were released from Nagorno Karabakh conflict.
Iranian Foreign Ministry spokesman Saeed Khatibzadeh said “Iran will not accept beheading people like Takfiris or targeting cities and innocent people,” referring to the “worrying images released from Nagorno-Karabakh conflict,” IRNA reported.
Khatibzadeh called on both sides of the conflict to ‘be committed to international regulations.’
Amid the Azerbaijani ongoing attacks on Artsakh, around 13:00, October 16, a serviceman of the Azerbaijani armed forces called an Armenian serviceman’s brother and said that they have beheaded him. The Azeri soldier apparently used the mobile phone of the victim. The Azeri soldier told the Armenian serviceman’s brother that they will post the photo of the severed head online. Hours after the call, the man found the photo of his brother’s severed head uploaded on his social media account.
Armenia’s Representative to the ECHR Yeghishe Kirakosyan said on October 19 that they will apply to the ECHR over the brutal case.