Սիրիացի որոշ վարձկաններ փախել են ԼՂ գոտու կատաղի մարտերից. արձանագրում է միջազգային իրավապաշտպան կառույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մարդու իրավունքների դիտարկման սիրիական կենտրոն»-ը հայտնում է, որ Թուրքիան Սիրիայից վարձկանների նոր խումբ է տեղափոխել Ադրբեջան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կենտրոնից տեղեկացնում են, որ վերջին խումբը բաղկացած է եղել «Ալ Համզաթ» դիվիզիայի, «Սուլթան Մուրադ» և այլ խմբավորումների ավելի քան 400 վարձկանից: Նրանք պետք է ավելի վաղ տեղափոխվեին Ադրբեջան, սակայն սիրիացի վարձկանների տեղափոխումը հետաձգվել է հրադադարի համաձայնության պատճառով: Սիրիացի վարձկանների թիվն արդեն հասել է առնվազն 2050-ի:
«Մարդու իրավունքների դիտարկման սիրիական կենտրոն»-ի աղբյուրի համաձայն՝ առաջնագծում գտնվող սիրիացի վարձկանները հայտնվել են լուրջ ճնշման տակ, նրանք սթրեսային վիճակում են, որոշ զինյալներ հրաժարվել են կռվելուց, իրենց վճարումներից և վերադարձել են Սիրիա՝ փախչելով ընթացող կատաղի մարտերից:
«Թուրքիայի կողմից աջակցություն ստացող խմբավորումներում զոհերի թիվն աճել է այն պատճառով, որ նրանց ուղարկել են առաջնագիծ: Ադրբեջանում հայկական ուժերի դեմ մարտական գործողությունների ընթացքում զոհված սիրիացի զինյալների թիվը երեկվա դրությամբ հասել էր 143-ի։ Նրանցից 92-ի մարմինները տեղափոխվել են Սիրիա, իսկ մնացածը մնացել են Ադրբեջանում»,- նշում են «Մարդու իրավունքների դիտարկման սիրիական կենտրոն»-ից։

Некоторые сирийские боевики сбежали из зоны карабахского конфликта
«Сирийский центр мониторинга за соблюдением прав человека» (SOHR) сообщает, что Турция перебросила новую группу наемников из Сирии в Азербайджан.
Как сообщает Арменпресс, центр сообщает, что в последнюю группу вошли более 400 наемников дивизии "Аль-Хамзат", "Султан Мурад" и других групп. Они должны были быть перевезены в Азербайджан раньше, но переброска сирийских наемников была отложена из-за соглашения о прекращении огня. Количество сирийских наемников уже достигло не менее 2050 человек.
Согласно источнику SOHR, бои в Нагорном Карабахе настолько жестоки, что несколько боевиков сдались, отказались от своих платежей и вернулись в Сирию, спасаясь от продолжающихся ожесточенных столкновений.
Число погибших среди поддерживаемых Турцией группировок возросло с тех пор, как турецкое правительство направило их на передовую, по меньшей мере до 143 погибших, в том числе 92 боевика, тела которых были доставлены в Сирию, а остальные тела остались в Азербайджане, сообщает SOHR.